9873d9be873a0f99bf2b68d920b4772a.png
45817c0a38aa4aa9fafa9053d42af82b.png
47b566be9e41e20ab27963afec20f6fd.png
de593ad502dabb4de1d8fd9fc33936c2.png

Okna łukowe

Stolarka okienna to niezwykle istotny element architektury budynków. Oprócz funkcjonalności i bezpieczeństwa oczekujemy od okien, że będą stanowiły ozdobę i idealne wykończenie naszego domu. W nieco bardziej oryginalnych projektach okna często decydują o stylu i charakterze całego budynku. Spośród różnych kształtów to okna łukowe wydają się najbardziej efektowne i dekoracyjne.

Gdzie sprawdza się okno łukowe?

Okna łukowe można spotkać w starych kamienicach, szczególnie na poddaszach. Z całą pewnością doskonale wpiszą się w architekturę domu stylizowanego na starodawny pałacyk czy domek wiejski. Jednakże miłośnicy nowoczesnego stylu również z powodzeniem mogą zastosować do swojego projektu okna łukowe. Zazwyczaj wybiera się w tym celu jedno okno, zwykle to najbardziej widoczne, największe lub umiejscowione w ciekawym miejscu. Doskonale prezentuje się ono w szczycie domu, gdzie bardzo dobrze współgra ze strzelistym dachem. Warto zaznaczyć, że okna łukowe to zarówno te na bazie prostokąta, zakończone u góry łukiem jak i te całkowicie okrągłe, które również pojawiają się w nowoczesnych projektach. Nie należy także zapominać o budynkach awangardowych, których projekt ogranicza jedynie wyobraźnia projektanta. Okna mogą więc przybrać dowolny kształt, wielkość i zostać umieszczone w dowolnym miejscu. To element inspirowany przeszłością, jak i kreujący przyszłość.

Typy i rodzaje okien łukowych

Najbardziej podstawowa typologia okien łukowych dzieli je na: fasadowe, wielkogabarytowe (okna balkonowe i tarasowe) oraz dachowe. Mogą one mieć konstrukcję stałą (tzw. fiksy), rozwierną lub mieszaną. W tym ostatnim przypadku, okno składa się z kilku kwater. Górna część (z łukiem) jest stała, natomiast dolne, prostokątne skrzydła są często rozwierne lub rozwierno-uchylne.

Okna łukowe drewniane

Okna łukowe drewniane często wykorzystuje się jako element zabytkowych pałaców, dworków oraz rezydencji zaaranżowanych w klasycznym stylu. Ale nie tylko. Okna łukowe drewniane mogą stanowić zarówno uzupełnienie tradycyjnych budynków, a także nowoczesnej architektury. Drewniane okna łukowe charakteryzują się dużą sztywnością i trwałością co sprawia, że idealnie nadają się również do tworzenia stolarki wielkogabarytowej.

Zobacz naszą ofertę okien drewnianych:

OKNA DREWNIANE

Okna łukowe z tworzywa sztucznego

Okna łukowe mogą być wykonane również z tworzywa sztucznego. PCV to materiał, z którego można wykonać praktycznie każdy kształt okna, dlatego też wykorzystuje się go do tworzenia właśnie okien łukowych.

Zalety okien łukowych z PCV:

  • wysoki stopień szczelności,
  • wszystkie elementy w łukowym oknie, które się otwierają, nie stracą swojej sztywności strukturalnej,
  • wysoki poziom izolacji akustycznej i termicznej
  • bogata paleta barw

Przeczytaj również:

Jak wybrać okna PCV?

Zobacz naszą ofertę okien PCV:

OKNA PCV

Ostrołukowe okna

Okna łukowe poza charakterystycznym półokrągłym łukiem w górnej części, od którego wzięły swoją nazwę oraz oknem okrągłym, mogą przybrać właściwie każdy kształt i wielkość. Daje to nieograniczone możliwości w tworzeniu i tak powstają okna z łukami pełnymi, półkolistymi, ostrołukowe okna, z łukami trójkątnymi, czy w kształcie trapezu.

Okna łukowe z podwójnymi szybami

Okna z podwójnymi szybami lub inaczej mówiąc okna dwuszybowe to jedne z najczęściej wybieranych okien. Składają się z dwóch warstw szkła oddzielonych przestrzenią gazową. Okna łukowe z podwójnymi szybami zapewniają dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Zapewniają ochronę przed utratą ciepła z wnętrza budynku i mogą przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania. Ponadto okna dwuszybowe są atrakcyjnym rozwiązaniem pod względem cenowym. Są produktem o bardzo dobrych właściwościach w rozsądnej cenie.

Więcej na temat okien z podwójną szybą znajdziesz w naszym artykule:

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Co warto wiedzieć przed zakupem okien łukowych?

Przed zakupem okien łukowych warto rozważyć kilka istotnych kwestii.

Pomiar - zamówienie odpowiedniego wymiaru okna jest w tym wypadku nie lada wyzwaniem. Samodzielne mierzenie okien łukowych może być bardzo ryzykowne, lepiej zlecić taką usługę wykwalifikowanej osobie. Mamy wtedy pewność, że pomiar został wykonany prawidłowo.

Montaż - okna łukowe wymagają specjalnie przygotowanego nadproża, które jest zdecydowanie trudniejsze do wykonania niż klasyczne.

Cena - koszt okien łukowych będzie wyższy niż okien prostokątnych. Kwota jaką zapłacimy za okna łukowe będzie różniła się również w zależności od wykorzystanego materiału - okna z PCV będą nieco tańsze niż opcja drewniana lub aluminiowa.

Podsumowując

Okna łukowe, niezwykle eleganckie i stylowe, w zależności od wykończenia będą się świetnie komponowały z budynkiem utrzymanym w stylu klasycznym, jak również o nowoczesnym charakterze.  Nadadzą mu niezwykłego oryginalnego wyglądu, podkreślą wszystkie jego estetyczne walory. Okna łukowe wymagają jednak bardzo dokładnego pomiaru miejsca umieszczenia, przygotowania wnęki okiennej i niezwykle starannego montażu.

Zobacz inne inspiracje

Okna prostokątne

Okna prostokątne

11.12.2023

Okno prostokątne to najpopularniejszy typ okna, który znajduje swoje zastosowanie w wielu domach i mieszkaniach. Dzięki swojej uniwersalności, okna prostokątne są idealnym...

Zobacz więcej
Okna jednoszybowe

Okna jednoszybowe

29.11.2023

W dzisiejszych czasach, gdy technologia i innowacje przenikają niemal każdy aspekt naszego życia, również branża budowlana nie pozostaje w tyle. Jednym z kluczowych elementów...

Zobacz więcej
Okna kwadratowe

Okna kwadratowe

13.10.2023

Okna kwadratowe: estetyka i praktyczność w Jednym Okna kwadratowe to wyjątkowe rozwiązanie , które może znacząco wpłynąć na wygląd i funkcjonalność Twojego domu lub biura....

Zobacz więcej
Okna skośne

Okna skośne

28.08.2023

Architektura i projektowanie wnętrz stale ewoluują, przynosząc ze sobą nowe pomysły i rozwiązania. Jednym z elementów, który zdobył popularność w ostatnich latach, są skośne okna....

Zobacz więcej
Okna trójkątne

Okna trójkątne

06.07.2023

Wizjonerskie projekty architektoniczne wymagają często niestandardowych rozwiązań okiennych. Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, że kształt okien zależy w głównej mierze od fantazji...

Zobacz więcej