958f366b7dbd679d8cb3847c68ecda98.png
b3b0607cb2a96d486d8d72f2422ff96f.png

Okna trójkątne

Wizjonerskie projekty architektoniczne wymagają często niestandardowych rozwiązań okiennych. Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, że kształt okien zależy w głównej mierze od fantazji architektów i inwestorów, a Ci chętnie stawiają na efektowne, nie zaś wyłącznie praktyczne rozwiązania. Trójkątne okna i przeszklenia wydają się idealnie wpisywać w ten trend.

Okna trójkątne - gdzie montuje się je najczęściej?

Okna trójkątne dobrze komponują się z dachami dwuspadowymi. Wykorzystywane są najczęściej w budynkach mieszkalnych o dwuspadowej konstrukcji połaci dachu, dlatego też można je często zobaczyć na ścianach szczytowych lub jako doświetlenie poddasza. Zazwyczaj zamiarem projektanta lub inwestora jest, aby kąt nachylenia ramion okna trójkątnego odpowiadał kątowi nachylenia płaszczyzny dachu. Okna trójkątne mogą być wybierane również tam, gdzie standardowe okna prostokątne po prostu się nie zmieszczą. W zależności od potrzeb i możliwości technicznych, trójkątne okna mogą być stałe (tzw. fixy) - czyli bez możliwości otwierania, uchylne lub rozwierne.

Okna trójkątne - ograniczenia

Standardowe rozwiązania czasem nie są wystarczające. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast klasycznych okien w kształcie prostokąta, zamówić i zamontować okna trójkątne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z kilku ograniczeń i utrudnień związanych z użytkowaniem okien nietypowych, w tym okien trójkątnych. A są nimi między innymi ograniczenia technologiczne. Im większa będzie wartość kątów ostrych, tym łatwiej będzie je wyprodukować i w dłuższym okresie bezawaryjnie użytkować. Kąty poniżej 45 stopni mogą okazać się bardzo kłopotliwe. Dlaczego? Nadmierne ograniczanie wartości kątów może prowadzić do sytuacji, w której nastąpi osłabienie miejsca zgrzewu naroży albo nawet całkowity brak możliwości ich zgrzania ze względu na długość miejsca połączenia profili ramy ościeżnicy lub skrzydła.

Okna trójkątne a energooszczędność

Okno w kształcie trójkąta niczym się nie różni pod względem energooszczędności od okien typowych - prostokątnych lub kwadratowych. W tej kwestii zasadniczą rolę pełni bowiem rodzaj zastosowanego pakietu szybowego, profilu czy materiału. Oczywiście nie bez znaczenia jest też jakość rozwiązań dodatkowych np. uszczelek, a także – poprawność i staranność montażu.

Cena okna trójkątnego

Podobnie, jak w przypadku wielu innych produktów niestandardowych, za okno trójkątne zapłacimy nieco więcej niż za okno prostokątne o podobnych wymiarach. Należy również liczyć się z dłuższym czasem realizacji takiego zamówienia. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na zamontowanie w naszym domu okna trójkątnego, warto jeszcze rozważyć materiał, z jakiego będzie wykonane. Okna trójkątne mogą być wykonane zarówno z PCV, drewna jak i aluminium.

Kup okna trójkątne 

W Aikon Distribution oferujemy nowoczesne, nietypowe kształty okien z PCV, drewna oraz aluminium. Możemy wykonać praktycznie dowolny rozmiar i kolor okien trójkątnych. Nasze rozwiązania podkreślają wyjątkową architekturę budynku, spełniając jednocześnie wysokie standardy, jakie powinny spełniać nowoczesne okna. Stawiamy na komfort użytkowania: wygodne otwieranie, łatwą regulację, wytrzymałość na obciążenia czynnikami atmosferycznymi.

Zobacz naszą ofertę okien:

OKNA DREWNIANE

OKNA PCV

okna aluminiowe

Zobacz inne inspiracje

Okna prostokątne

Okna prostokątne

11.12.2023

Okno prostokątne to najpopularniejszy typ okna, który znajduje swoje zastosowanie w wielu domach i mieszkaniach. Dzięki swojej uniwersalności, okna prostokątne są idealnym...

Zobacz więcej
Okna jednoszybowe

Okna jednoszybowe

29.11.2023

W dzisiejszych czasach, gdy technologia i innowacje przenikają niemal każdy aspekt naszego życia, również branża budowlana nie pozostaje w tyle. Jednym z kluczowych elementów...

Zobacz więcej
Okna kwadratowe

Okna kwadratowe

13.10.2023

Okna kwadratowe: estetyka i praktyczność w Jednym Okna kwadratowe to wyjątkowe rozwiązanie , które może znacząco wpłynąć na wygląd i funkcjonalność Twojego domu lub biura....

Zobacz więcej
Okna skośne

Okna skośne

28.08.2023

Architektura i projektowanie wnętrz stale ewoluują, przynosząc ze sobą nowe pomysły i rozwiązania. Jednym z elementów, który zdobył popularność w ostatnich latach, są skośne okna....

Zobacz więcej