085618cd6d1b6ea8d4804b6994c671cc.png
dca4a4ab39d2f9d74ae1d041bfe5ff7d.png
16f2642820ab7f1f49bfb662e050f1a3.png
c86e048f61557318dd367fa625117f59.png

Okna do łazienki

Ciemne, ciasne łazienki to już przeszłość. Aktualnie okno w łazience wydaje się być doskonałym rozwiązaniem praktycznie w każdym domu.

Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie okno wybrać? W jaki sposób zadbać, aby okno w łazience wpuszczało do wnętrza dużo światła, jednocześnie nie eksponując naszej sylwetki na zewnątrz?

Okna do łazienki - zalety

Przeszklenie w łazience to rozwiązanie, z którego nie powinno się rezygnować. Okno w łazience posiada bowiem wiele zalet.


Jedną z nich jest zyskanie dodatkowej wentylacji. Pamiętajmy, że łazienka jest specyficznym środowiskiem i nierozerwalnie z nim związana jest pojawiająca się każdego dnia wilgoć. Za sprawą okna wentylacja pomieszczenia będzie przebiegać sprawniej i efektywniej. Warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści. Prawidłowy proces wentylacji ograniczy rozwój grzybów i pleśni, które tak często pojawiają się w pomieszczeniach sanitarnych.

Ogromną zaletą okna w łazience jest  ułatwione regulowanie temperatury pomieszczenia – po gorącej kąpieli wystarczy otworzyć okno w łazience, by odprowadzić nadmiar ciepła i wilgoci, przywracając pożądaną temperaturę.

Kolejną zaletą wynikającą z umieszczenia okna w łazience jest dodatkowe oświetlenie wnętrza. Małe wnętrza zyskują na przestronności, większe – na dobrym oświetleniu każdego zakątka. Wpuszczenie światła do łazienki ma również inną zaletę. Dzięki jego obecności nie jest potrzebne włączanie światła w ciągu dnia. Oznacza to niższe rachunki za prąd. Co więcej, dodatkowe światło docenią szczególnie panie. Wszelkie czynności pielęgnacyjne będą przeprowadzane w najkorzystniejszych oświetleniowo warunkach.

Jeszcze jedną zaletą okna w łazience jest estetyka i wygląd łazienki. Okno niewątpliwie ją wzbogaci, upiększy, optycznie ją powiększy i podkreśli jej nowoczesny styl, dając poczucie większej wolności.


Okno w łazience

Prywatność w łazience z oknem

Jak zadbać o prywatność w łazience, w której znajduje się okno?

Rozwiązań jest kilka. Pierwsze to okno z szybą ornamentową np. mleczną, dzięki której widoczność łazienki z zewnątrz będzie znacznie zmniejszona.

Zobacz szyby ornamentowe dostępne w ofercie Aikon Distribution:

SZYBY ORNAMENTOWE

Druga możliwość to osłony okienne - żaluzje fasadowe lub rolety zewnętrzne.

Więcej na temat osłon okiennych dowiesz się z naszego artykułu:

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

Kolejnym rozwiązaniem są wewnętrzne zasłony lub firany, jak widać możliwości jest naprawdę wiele.

Małe okna do łazienki

Jednym z najczęstszych problemów dotyczących okna do łazienki jest wielkość samej łazienki. W wielu domach i mieszkaniach powierzchnia łazienki jest na tyle mała, że ich właściciele nie decydują się na wstawienie tam najmniejszego nawet okna. To spory błąd, ponieważ praktyka pokazuje wyraźnie, że nawet w bardzo małej łazience można znaleźć miejsce na okno, co wyraźnie wpłynie na komfort jej użytkowników.

Okno do łazienki - minimalna wielkość łazienki

Opinie na temat minimalnej wielkości łazienki, przy której montaż okna jest nie tylko uzasadniony, ale i nie sprawia żadnych problemów, są wśród ekspertów dość mocno podzielone. Dla jednych warunkiem do zdecydowania się na okno jest powierzchnia wynosząca 5 m², dla innych musi być to co najmniej 7 m². Wielu jednak przyznaje, że już przy powierzchni 4 m² można spokojnie zmieścić ładne okno łazienkowe i wcale nie musi być to okno bardzo małe. W rzeczywistości bowiem elementem kluczowym nie jest tu sam metraż.


Rozważając wstawienie okna nawet w niewielkiej łazience trzeba zwrócić uwagę na:

- układ ścian i poziom skomplikowania architektury – czy pomieszczenie powstało na planie prostej figury geometrycznej, czy też ma dość skomplikowany układ z wieloma załamaniami;

- poziom, na którym łazienka się znajduje – czy łazienka usytuowana jest na parterze czy na piętrze;

- usytuowanie względem stron świata – przy odpowiednim układzie nawet niewielkie okno w łazience zapewni sporo światła słonecznego przez cały dzień.

Okno PCV w łazience

Czy okno PCV nadaje się do łazienki? Jak najbardziej. Posiada bowiem wszystkie cechy, które okno do łazienki powinno mieć. Posiada odpowiednią izolacyjność cieplną, jest wygodne w wentylowaniu pomieszczenia (możemy wybrać okno rozwierno - uchylne), jest łatwe w utrzymaniu czystości. Okno PCV w łazience będzie służyło domownikom przez wiele lat. Warunkiem jest jednak poprawny montaż i regularna konserwacja.

O montażu okien PCV pisaliśmy tutaj:

Jak montować okno PCV?


Okno PCV w łazience

Jakie okno PCV do łazienki wybrać?

Dobrym wyborem będzie okno  Schüco LivIng. Jak sama nazwa wskazuje jego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie komfortu użytkowania w życiu codziennym. To profil energooszczędny - siedmiokomorowy z możliwością zamontowania potrójnego przeszklenia z pakietem szybowym nawet do 52 mm.

Przeczytaj więcej na temat okna Schüco LivIng:

Schüco LivIng

Nowoczesne okna do łazienki

Okno w łazience to dostęp do dziennego światła, świeżego powietrza i pięknych widoków na zewnątrz. Różnorodne wielkości, kształty i kolory sprawiają, że oprócz funkcji użytkowych, nowoczesne okna w łazience mogą stanowić niebanalne uzupełnienie stylu danego wnętrza.

Nowoczesne okna do łazienki, to często duże przeszklenia, tak modne w ostatnim czasie.  Oczywiście, pozwolić sobie na nie mogą właściciele dużych, przestronnych łazienek najlepiej z widokiem na ogród. Jeśli pozwalają na to warunki zewnętrzne, bezpośrednio przy takim oknie można ustawić wannę. Przestronność, światło dzienne, piękne widoki - to z pewnością największe atuty takiego rozwiązania.

Zobacz inne inspiracje

Okna do kuchni

Okna do kuchni

12.04.2023

Stolarka okienna jest jednym z najważniejszych elementów w kuchni. Bowiem to przecież właśnie okno wpuszcza do kuchni naturalne światło , które pozwala nam odprężyć się przy...

Zobacz więcej
Okno do sypialni

Okno do sypialni

13.04.2023

Podobno w sypialni spędzamy 30% swojego życia . Tak jak starannie dobieramy wygodne łóżko i odpowiedni materac, powinniśmy zwracać uwagę również na to, czy pomieszczenie w którym...

Zobacz więcej
Okno do piwnicy

Okno do piwnicy

17.04.2023

Większość budynków mieszkalnych posiada piwnicę. Ten rodzaj pomieszczeń oświetlany jest głównie sztucznym światłem ale wiele z nich doświetlanych jest również światłem...

Zobacz więcej
Okna tarasowe

Okna tarasowe

31.05.2023

Okna tarasowe stanowią serce każdego domowego salonu, często także sypialni. Otwierają przestrzeń, rozświetlają pomieszczenie i gwarantują mieszkańcom wygodę w przemieszczaniu się...

Zobacz więcej