ca360cb9af9fbe7afa31648b63f82ef4.png
dca4a4ab39d2f9d74ae1d041bfe5ff7d.png
16f2642820ab7f1f49bfb662e050f1a3.png
2d164d6e86db952fb603f1d6394a7693.png

Okna do łazienki

Ciemne, ciasne łazienki to już przeszłość. Aktualnie okno w łazience wydaje się być doskonałym rozwiązaniem praktycznie w każdym domu.

Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie okno wybrać? W jaki sposób zadbać, aby okno w łazience wpuszczało do wnętrza dużo światła, jednocześnie nie eksponując naszej sylwetki na zewnątrz?

Okna do łazienki - zalety

Przeszklenie w łazience to rozwiązanie, z którego nie powinno się rezygnować. Okno w łazience posiada bowiem wiele zalet.


Jedną z nich jest zyskanie dodatkowej wentylacji. Pamiętajmy, że łazienka jest specyficznym środowiskiem i nierozerwalnie z nim związana jest pojawiająca się każdego dnia wilgoć. Za sprawą okna wentylacja pomieszczenia będzie przebiegać sprawniej i efektywniej. Warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści. Prawidłowy proces wentylacji ograniczy rozwój grzybów i pleśni, które tak często pojawiają się w pomieszczeniach sanitarnych.

Ogromną zaletą okna w łazience jest  ułatwione regulowanie temperatury pomieszczenia – po gorącej kąpieli wystarczy otworzyć okno w łazience, by odprowadzić nadmiar ciepła i wilgoci, przywracając pożądaną temperaturę.

Kolejną zaletą wynikającą z umieszczenia okna w łazience jest dodatkowe oświetlenie wnętrza. Małe wnętrza zyskują na przestronności, większe – na dobrym oświetleniu każdego zakątka. Wpuszczenie światła do łazienki ma również inną zaletę. Dzięki jego obecności nie jest potrzebne włączanie światła w ciągu dnia. Oznacza to niższe rachunki za prąd. Co więcej, dodatkowe światło docenią szczególnie panie. Wszelkie czynności pielęgnacyjne będą przeprowadzane w najkorzystniejszych oświetleniowo warunkach.

Jeszcze jedną zaletą okna w łazience jest estetyka i wygląd łazienki. Okno niewątpliwie ją wzbogaci, upiększy, optycznie ją powiększy i podkreśli jej nowoczesny styl, dając poczucie większej wolności.


Okno w łazience

Prywatność w łazience z oknem

Jak zadbać o prywatność w łazience, w której znajduje się okno?

Rozwiązań jest kilka. Pierwsze to okno z szybą ornamentową np. mleczną, dzięki której widoczność łazienki z zewnątrz będzie znacznie zmniejszona.

Zobacz szyby ornamentowe dostępne w ofercie Aikon Distribution:

SZYBY ORNAMENTOWE

Druga możliwość to osłony okienne - żaluzje fasadowe lub rolety zewnętrzne.

Więcej na temat osłon okiennych dowiesz się z naszego artykułu:

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

Kolejnym rozwiązaniem są wewnętrzne zasłony lub firany, jak widać możliwości jest naprawdę wiele.

Małe okna do łazienki

Jednym z najczęstszych problemów dotyczących okna do łazienki jest wielkość samej łazienki. W wielu domach i mieszkaniach powierzchnia łazienki jest na tyle mała, że ich właściciele nie decydują się na wstawienie tam najmniejszego nawet okna. To spory błąd, ponieważ praktyka pokazuje wyraźnie, że nawet w bardzo małej łazience można znaleźć miejsce na okno, co wyraźnie wpłynie na komfort jej użytkowników.

Okno do łazienki - minimalna wielkość łazienki

Opinie na temat minimalnej wielkości łazienki, przy której montaż okna jest nie tylko uzasadniony, ale i nie sprawia żadnych problemów, są wśród ekspertów dość mocno podzielone. Dla jednych warunkiem do zdecydowania się na okno jest powierzchnia wynosząca 5 m², dla innych musi być to co najmniej 7 m². Wielu jednak przyznaje, że już przy powierzchni 4 m² można spokojnie zmieścić ładne okno łazienkowe i wcale nie musi być to okno bardzo małe. W rzeczywistości bowiem elementem kluczowym nie jest tu sam metraż.


Rozważając wstawienie okna nawet w niewielkiej łazience trzeba zwrócić uwagę na:

- układ ścian i poziom skomplikowania architektury – czy pomieszczenie powstało na planie prostej figury geometrycznej, czy też ma dość skomplikowany układ z wieloma załamaniami;

- poziom, na którym łazienka się znajduje – czy łazienka usytuowana jest na parterze czy na piętrze;

- usytuowanie względem stron świata – przy odpowiednim układzie nawet niewielkie okno w łazience zapewni sporo światła słonecznego przez cały dzień.

Okno PCV w łazience

Czy okno PCV nadaje się do łazienki? Jak najbardziej. Posiada bowiem wszystkie cechy, które okno do łazienki powinno mieć. Posiada odpowiednią izolacyjność cieplną, jest wygodne w wentylowaniu pomieszczenia (możemy wybrać okno rozwierno - uchylne), jest łatwe w utrzymaniu czystości. Okno PCV w łazience będzie służyło domownikom przez wiele lat. Warunkiem jest jednak poprawny montaż i regularna konserwacja.

O montażu okien PCV pisaliśmy tutaj:

Jak montować okno PCV?


Okno PCV w łazience

Jakie okno PCV do łazienki wybrać?

Dobrym wyborem będzie okno  Schüco LivIng. Jak sama nazwa wskazuje jego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie komfortu użytkowania w życiu codziennym. To profil energooszczędny - siedmiokomorowy z możliwością zamontowania potrójnego przeszklenia z pakietem szybowym nawet do 52 mm.

Przeczytaj więcej na temat okna Schüco LivIng:

Schüco LivIng

Nowoczesne okna do łazienki

Okno w łazience to dostęp do dziennego światła, świeżego powietrza i pięknych widoków na zewnątrz. Różnorodne wielkości, kształty i kolory sprawiają, że oprócz funkcji użytkowych, nowoczesne okna w łazience mogą stanowić niebanalne uzupełnienie stylu danego wnętrza.

Nowoczesne okna do łazienki, to często duże przeszklenia, tak modne w ostatnim czasie.  Oczywiście, pozwolić sobie na nie mogą właściciele dużych, przestronnych łazienek najlepiej z widokiem na ogród. Jeśli pozwalają na to warunki zewnętrzne, bezpośrednio przy takim oknie można ustawić wannę. Przestronność, światło dzienne, piękne widoki - to z pewnością największe atuty takiego rozwiązania.

Zobacz inne inspiracje

Okna do salonu

Okna do salonu

02.06.2023

Okna do salonu pełnią istotną rolę w aranżacji wnętrza , wpływając na atmosferę, wygodę i funkcjonalność tego pomieszczenia. Wybór odpowiednich okien ma kluczowe znaczenie, aby...

Zobacz więcej
Okna do ogrodu

Okna do ogrodu

31.05.2023

Ogród to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu na łonie natury, jeżeli nie mamy możliwości wyjechania gdzieś dalej lub po prostu chcemy być blisko domu. Odpoczynek w naturalnym...

Zobacz więcej
Okna tarasowe

Okna tarasowe

31.05.2023

Okna tarasowe stanowią serce każdego domowego salonu, często także sypialni. Otwierają przestrzeń, rozświetlają pomieszczenie i gwarantują mieszkańcom wygodę w przemieszczaniu się...

Zobacz więcej
Okno do piwnicy

Okno do piwnicy

17.04.2023

Większość budynków mieszkalnych posiada piwnicę. Ten rodzaj pomieszczeń oświetlany jest głównie sztucznym światłem ale wiele z nich doświetlanych jest również światłem...

Zobacz więcej
Okno do sypialni

Okno do sypialni

13.04.2023

Podobno w sypialni spędzamy 30% swojego życia . Tak jak starannie dobieramy wygodne łóżko i odpowiedni materac, powinniśmy zwracać uwagę również na to, czy pomieszczenie w którym...

Zobacz więcej