9e167ace61b0ba6e5b8e3dc745e07a3d.png
f76e30bf72c934ac990fee4a30065f48.png
6231c7c4cb09b3af6fe86e6ad614a0a3.png
8842a5b67b642725b43a0b7539b12b8f.png

Okna do kuchni

Stolarka okienna jest jednym z najważniejszych elementów w kuchni. Bowiem to przecież właśnie okno wpuszcza do kuchni naturalne światło, które pozwala nam odprężyć się przy filiżance kawy i umila przygotowanie śniadania czy obiadu. Warto więc bardzo dobrze przemyśleć, jaki model okna do kuchni wybierzemy, aby wybór ten nas w pełni usatysfakcjonował, a samo okno służyło jak najlepiej i jak najdłużej.

Okna do kuchni - wygoda i funkcjonalność

Z szeregiem funkcji, które spełnia okno w kuchni, nierozerwalnie związana jest wygoda korzystania z pomieszczenia. Okno nie tylko stanowi źródło światła słonecznego (o czym wspominaliśmy wyżej), ale także wspomaga system wentylacji i wpływa na estetykę naszej kuchni. Podwyższona wilgotność i temperatura sprawiają, że głównym zadaniem okna w tym pomieszczeniu jest wymiana powietrza. Przy wyborze okna do kuchni powinniśmy więc uwzględnić specyfikę i układ tego pomieszczenia, zwrócić uwagę na wielkość konstrukcji oraz sposób otwierania okna.

Okno nieotwierane, uchylne czy rozwierno - uchylne?

Jakie okno wybrać do kuchni, by było praktyczne i spełniało swoją funkcję?


Na rynku znajdziemy wiele modeli okien, z różnymi opcjami otwierania i zamykania.

Najczęściej wybieranym oknem do kuchni jest rozwiązanie rozwierno - uchylne. Jak nazwa wskazuje można je zarówno otworzyć np. w celu umycia lub uchylić, aby przewietrzyć pomieszczenie.

Najrzadziej decydujemy się natomiast na nieotwieralne, które w przypadku niewielkich mieszkań i jednego okna w kuchni są po prostu niepraktyczne. Jeśli jednak nasza kuchnia posiada więcej okien, jedno z nich może się oczywiście nie otwierać. Należy jednak wziąć pod uwagę kondygnację, na której mieszkamy. Parterowe okna, nawet te stałe, umyjemy łatwo choćby z zewnątrz. Jeśli jednak mieszkamy powyżej parteru, nieotwierane okno będzie bardzo trudne w utrzymaniu czystości.

Podobnie, gdy mowa o oknach wyłącznie uchylnych – te również najlepiej sprawdzą się wyłącznie na parterze.


Rozwierno uchylne okno w kuchni

Przesuwne okna kuchenne

Kolejnym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować w kuchni jest przesuwne okno kuchenne.

Przesuwne okno kuchenne to gwarancja wygody i funkcjonalności. Zasada jego działania jest prosta: skrzydło okna wystarczy przesunąć, bez otwierania do wnętrza. Okno przesuwne w kuchni umożliwia wietrzenie pomieszczenia bez konieczności przesuwania przedmiotów stojących na parapecie czy blacie - co jest jedną z największych jego zalet. Dzięki specjalnej konstrukcji okuć możemy odsunąć skrzydło o kilka milimetrów, co zapewnia pomieszczeniom naturalną wymianę powietrza i usunie nadmiar wilgoci z kuchni bez nadmiernego wychładzania wnętrz.

Okno kuchenne z naświetlem

Okna kuchenne z naświetlem idealnie sprawdzą się w przypadku bardzo wysokich kuchni. Doświetlą pomieszczenie i mogą umożliwić dodatkowe przewietrzenie.

Na rynku występują naświetla nieotwierane (typu fix), uchylne oraz rozwierno - uchylne.

Jednak umieszczono wysoko naświetla okienne są trudno dostępne, a do ich otwierania nie wystarczy tradycyjna klamka. Zwykle stosuje się manualne otwieracze naświetli, jednak coraz częściej wykorzystuje się automatykę, czyli elektryczne siłowniki okienne. Do ich obsługi zazwyczaj wykorzystuje się zamontowany w ścianie przełącznik.

Nowoczesne okna kuchenne

Okna drewniane, aluminiowe czy z PCV?

Bardzo ważny jest również wybór materiału, z którego okno do kuchni będzie wykonane.

Materiałem, który wykorzystuje się najdłużej do produkcji okien, bo od wielu, wielu lat jest drewno. Jego niezwykły wygląd sprawia, że najlepiej komponuje się z wystrojem klasycznie urządzonych kuchni.


Drewniane okno w kuchni

Najbardziej nowoczesnym oknem kuchennym jest okno aluminiowe, które szczególnie dobrze prezentuje się w kuchniach modernistycznych oraz industrialnych.

Okna PVC do kuchni to natomiast kompromis między ceną a jakością. Dobrze radzą sobie ze wszystkimi niekorzystnymi czynnikami, na jakie mogą być narażone w kuchni. Ich eksploatacja nie nastręcza problemów, bo wykonane z polichlorku winylu ramy bardzo łatwo utrzymać w czystości. Szeroka gama dostępnych wzorów i estetyczny wygląd sprawiają zaś, że bez problemu dopasujemy je do praktycznie każdej kuchni.

Zobacz naszą propozycję okien do kuchni:

OKNA DREWNIANE

OKNA ALUMINIOWE

OKNA PCV

Duże okna kuchenne

Budując dom w urokliwym otoczeniu warto pomyśleć o dużych oknach kuchennych lub nawet przeszklonych ścianach, które umożliwią podziwianie pięknego widoku każdego dnia. To także świetne rozwiązanie w przypadku aneksów kuchennych, gdzie kuchnia połączona jest bezpośrednio z salonem lub jadalnią. Jeśli projekt domu nie zakłada tak dużej przestrzeni, lepiej wybrać okno o mniejszych rozmiarach, które jednak nadal dostarczać będzie odpowiednią ilość światła.

Okna do kuchni w ofercie Aikon Distribution

Okna do kuchni, o których wspominamy wyżej, znajdziesz oczywiście w Aikon Distribution. W swojej ofercie posiadamy zarówno okna drewniane, aluminiowe jak i PCV. Uchylne, rozwierno - uchylne oraz te, które się nie otwierają - okna typu fix. Okna przesuwne oraz duże przeszklenia, okna z naświetlami także u nas możesz zamówić. Dodatkowo możemy dopasować do nich roletę, żaluzję fasadową lub moskitierę.

Zobacz inne inspiracje

Okna do salonu

Okna do salonu

02.06.2023

Okna do salonu pełnią istotną rolę w aranżacji wnętrza , wpływając na atmosferę, wygodę i funkcjonalność tego pomieszczenia. Wybór odpowiednich okien ma kluczowe znaczenie, aby...

Zobacz więcej
Okna do ogrodu

Okna do ogrodu

31.05.2023

Ogród to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu na łonie natury, jeżeli nie mamy możliwości wyjechania gdzieś dalej lub po prostu chcemy być blisko domu. Odpoczynek w naturalnym...

Zobacz więcej
Okna tarasowe

Okna tarasowe

31.05.2023

Okna tarasowe stanowią serce każdego domowego salonu, często także sypialni. Otwierają przestrzeń, rozświetlają pomieszczenie i gwarantują mieszkańcom wygodę w przemieszczaniu się...

Zobacz więcej
Okno do piwnicy

Okno do piwnicy

17.04.2023

Większość budynków mieszkalnych posiada piwnicę. Ten rodzaj pomieszczeń oświetlany jest głównie sztucznym światłem ale wiele z nich doświetlanych jest również światłem...

Zobacz więcej
Okno do sypialni

Okno do sypialni

13.04.2023

Podobno w sypialni spędzamy 30% swojego życia . Tak jak starannie dobieramy wygodne łóżko i odpowiedni materac, powinniśmy zwracać uwagę również na to, czy pomieszczenie w którym...

Zobacz więcej