077753a496543aa041784c89c2749cee.jpg
42427586e17c9da2f0afe51d222dff6a.jpg

Okno do piwnicy

Większość budynków mieszkalnych posiada piwnicę. Ten rodzaj pomieszczeń oświetlany jest głównie sztucznym światłem ale wiele z nich doświetlanych jest również światłem naturalnym. Okno do piwnicy nie może być typowe – chociażby ze względu na to, że to pomieszczenie, które częściowo znajduje się poniżej gruntu.

Okno do piwnicy najważniejsze funkcje

Okno do piwnicy powinno spełniać kilka bardzo ważnych funkcji. Odpowiada za dopływ światła do pomieszczenia, dlatego okno do piwnicy nie powinno być zbyt małe. Jednocześnie powinno być wielkością dopasowane do potrzeb pomieszczenia, gdyż niezwykle ważnym jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w środku piwnicy. To szczególnie istotne, gdy piwnica jest gospodarowana jako pomieszczenie mieszkalne, a nie typowo gospodarczą przestrzenią.

Okno do piwnicy ma być barierą przed próbą włamania. Jego atutem powinna być wytrzymałość, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Izolacja od hałasu i warunków atmosferycznych to także jedna z ważnych funkcji okna do piwnicy – dlatego najlepiej, gdy wykonane jest z materiałów wysokiej jakości.

Rodzaje okien do piwnicy

Stając przed wyborem okna do swojej piwnicy spotykamy się z ogromnym wyborem rozwiązań. Niżej przedstawiamy te, które są najpopularniejsze.

Okna rozwierne do piwnicy

Okna rozwierne do piwnicy to najbardziej klasyczny wybór. Możliwe jest produkowanie tego rodzaju okien do piwnicy w różnorodnych kształtach – łukowe, okrągłe, trapezowe czy najczęściej spotykane prostokątne.

Okna uchylne do piwnicy

Dzięki specjalnemu systemowi te okna do piwnicy uchylają się tylko w pewnym stopniu, co pozwala na wentylowanie pomieszczenia. W przypadku piwnicy ten rodzaj okna eliminuje możliwość jego wykorzystania go jako śluzy do załadunku opału czy innych przedmiotów przez okno. Okna uchylne do piwnicy otwierają się do środka pomieszczenia.

Okno FIX do piwnicy

Okno FIX to okno do piwnicy bez klamek i mechanizmu otwierania. Ten rodzaj okna zapewnia dopływ światła zewnętrznego, chroni przed hałasem ale z racji braku możliwości otwarcia nie pozwala na wentylację pomieszczenia. Jeśli nie ma potrzeby by okno w Twojej piwnicy było otwierane, to są one optymalnym wyborem.

Okno do piwnicy z wentylacją

Okno do piwnicy z wentylacją to pomoc w zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Na oknach zamontowane są specjalne nawiewniki, które pozwalają na kontrolę obiegu powietrza w piwnicy bez otwierania czy uchylenia całego okna.

Okno do piwnicy z kratą

Istnieje też rodzaj okna ze specjalną kratą, która jest montowana po zewnętrznej stronie okna. Ma to być dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejem ale także przed innymi, zupełnie przyziemnymi sytuacjami. Kraty mogą być zabezpieczeniem np. przed uderzeniem w okno piłką, którą dzieci bawią się na podwórku. Okno do piwnicy z kratą nie będzie używane w przypadku, gdy ma być jedną z dróg załadunku przedmiotów do środka pomieszczenia.

Standardowe okno do piwnicy

Jakie jest standardowe okno do piwnicy? Nie ma tak naprawdę dobrej i jedynej odpowiedzi na to pytanie. Wymiary okna do piwnicy powinny być takie, by zapewnić odpowiednie oświetlenie pomieszczenia oraz możliwie wentylację. Jednocześnie okno do piwnicy ma spełnić standardy bezpieczeństwa przed dostaniem się tam osób nieproszonych. Najważniejsze by dobrać okno zależnie od przeznaczenia samego pomieszczenia. W przypadku gdy piwnica jest często używanym pomieszczeniem np. jako warsztat czy siłownia warto dobrać możliwie duże okno. Natomiast gdy piwnica pełni tylko funkcję magazynu czy spiżarni to wystarczy małe okno, które pozwala na wentylację powietrza. Okno staje się także jedną z dróg załadunku rzeczy do pomieszczenia - warunkiem jest by było otwierane. Dzięki temu sposobowi zaoszczędzimy czas i energię poświeconą na przemieszczanie się np. z przedmiotami z samochodu do piwnicy. Zatem standardowe okno do piwnicy to okno bezpieczne i funkcjonalne.

Jakie okno do piwnicy wybrać?

Montując okno do piwnicy wybierajmy modele o wysokiej jakości. Na co należy zwrócić uwagę?

- bezpieczeństwo – okno do piwnicy ma być zabezpieczeniem przed włamywaczami. Warto by była to silna konstrukcja z odpornym oszkleniem. W niektórych przypadkach montowane są nawet specjalne kraty

- wymiary – okno do piwnicy niech będzie możliwie jak największe. Dzięki temu w pomieszczeniu światła będzie więcej. Koniecznie jednak trzeba wziąć pod uwagę wytrzymałość ścian i całej konstrukcji budynku

- wygoda użytkowania – sposób otwierania i zamykania okna do piwnicy ma być nie tylko ergonomiczny ale także bezpieczny

- izolacja – okno do piwnicy ma być zapewnieniem o izolacji przed warunkami atmosferycznymi

- estetyka – okna do piwnicy to także element elewacji budynku, zatem musi pasować do stylu budynku. Oczywiście estetyka nie powinna w tym przypadku brać góry nad funkcjonalnością okien do piwnicy.

Okno do piwnicy – z jakiego materiału je wykonać?

Okna do piwnicy mogą być wykonane z tych samych materiałów, co okna do pomieszczeń w naszych domach.

Okno do piwnicy PCV

Najczęściej dokonywany wybór okna do piwnicy to okno z PCV. To solidny materiał, w optymalnej cenie. Do tego ich wygląd z łatwością można dopasować do reszty okien w budynku – poprzez kolor i kształt.

OKNA PCV

Okna stalowe do piwnicy czy aluminiowe?

Z bezpieczeństwem kojarzą nam się solidne okna stalowe do piwnicy, a także okna do piwnicy z kratą. W Aikon Distribution proponujemy Państwu wybór okien aluminiowych do piwnicy. Podobnie jak w przypadku okien PCV mają ogromne możliwości w dopasowaniu do reszty okien w budynku pod względem estetycznym. Okno aluminiowe do piwnicy to także duża wytrzymałość i wygoda użytkowania.

OKNA ALUMINIOWE

Okno do piwnicy to element często zaniedbany, a to poważny błąd – zwłaszcza, gdy będzie ona często użytkowanym pomieszczeniem. Piwnica może być składzikiem na rzeczy, miejscem do składowania przetworów, małym warsztatem do majsterkowania. Jakie przeznaczenie piwnicy, tak też dopasowujemy do niej okna. Światło na pewno się przyda, a światło dzienne pozwoli na choć małe oszczędności na rachunkach za prąd.

Zobacz inne inspiracje

Okna do salonu

Okna do salonu

02.06.2023

Okna do salonu pełnią istotną rolę w aranżacji wnętrza , wpływając na atmosferę, wygodę i funkcjonalność tego pomieszczenia. Wybór odpowiednich okien ma kluczowe znaczenie, aby...

Zobacz więcej
Okna do ogrodu

Okna do ogrodu

31.05.2023

Ogród to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu na łonie natury, jeżeli nie mamy możliwości wyjechania gdzieś dalej lub po prostu chcemy być blisko domu. Odpoczynek w naturalnym...

Zobacz więcej
Okna tarasowe

Okna tarasowe

31.05.2023

Okna tarasowe stanowią serce każdego domowego salonu, często także sypialni. Otwierają przestrzeń, rozświetlają pomieszczenie i gwarantują mieszkańcom wygodę w przemieszczaniu się...

Zobacz więcej
Okno do sypialni

Okno do sypialni

13.04.2023

Podobno w sypialni spędzamy 30% swojego życia . Tak jak starannie dobieramy wygodne łóżko i odpowiedni materac, powinniśmy zwracać uwagę również na to, czy pomieszczenie w którym...

Zobacz więcej