Jak wybrać okna PCV?

Jak wybrać okna PCV?

blog | 26.05.2022

Profile okienne z PCV cieszą się dużą popularnością już od lat. Za tym dużym zainteresowaniem idzie kluczowe pytanie: jak wybrać okna PCV? Wybór modeli jest na tyle obszerny, że czasem trudno podjąć decyzję jakie okno kupić. Na co należy zwrócić uwagę kupując okna PCV do domu lub mieszkania? Przeczytaj nasz poradnik zakupowy.

Jakie okna PCV wybrać do nowego domu?

Dziś w budownictwie stawia się na innowacyjne rozwiązania – również w zakresie produkcji profili okiennych z PCV. Jakie okna PCV wybrać? Bardzo dużo zależy od miejsca zamieszkania. Mieszkanie w pobliżu ruchliwej ulicy determinuje nas do zakupu okien z wysokim współczynnikiem izolacji akustycznej. Optymalnym wyborem są profile z Rw o wartości 40-45 dB. Ochrona na poziomie 30-32 dB to wystarczający wybór dla mieszkania w spokojnej okolicy.

Izolacja termiczna to kolejne ważne kryterium wyboru okna PCV. Na izolacyjność termiczną składa się współczynnik przenikania całego okna (Uw), szyby okiennej (Ug) i ramy (Uf). Przy budowie domu pasywnego wybór powinien paść na okna PCV z Uw na poziomie 0,9 W/(m2K). Powyższe parametry spełniają wymagania.

Przeczytaj nasz poradnik:

Czym kierować się przy wyborze okna pasywnego?

Rodzaje okien PCV

Najpopularniejsze są modele okien PCV w białym kolorze. Dziś jednak wybór okien jest niezwykle szeroki – dają nam to możliwości barwienia w masie, lakierowania fabrycznego czy zastosowanie oklein. Najlepiej zainwestować w produkty renomowanych firm, które oferują okna PCV dobrej jakości. W Aikon Distribution dajemy możliwość zakupu okien PCV w prawie każdym kolorze.

Zobacz kolorystykę okien PCV w  Aikon Distribution:

Kolorystyka ALUPLAST

Kolorystyka Schuco

Kolorystyka Salamander

Kolorystyka Veka

Jak wybrać okna PCV ?

Rozmieszczenie stolarki okiennej w elewacji budynku, a także rodzaj okien powinny być ustalone już na etapie projektowania. Liczba i rodzaj zamontowanych okien decydują o architektonicznej formie budynku. Wpływają także na komfort mieszkania i koszty eksploatacji. Zatem należy zastanowić się nad dopasowaniem rodzaju okien do konkretnych pomieszczeń w domu.

Zobacz ofertę okien PCV:

PCV

Sprawdź jakie trendy okienne dominują w 2022 roku:

Trendy okienne w 2022 roku

Okna elewacyjne

Okna elewacyjne, to te najczęściej wybierane, czyli ścienne. Nadają one charakteru całemu budynkowi. Od nich zależy odpowiednia  ilość naturalnego światła w pomieszczeniu. Warto uwzględnić w doborze ilości okien geograficzne strony świata – by pozyskać jak najwięcej oświetlenia słonecznego w ciągu dnia.

Południowa elewacja domu jest najcieplejszą, więc w niej zaprojektować warto więcej przeszkleń i zainwestować w okna od współczynniku U, który wynosi co najmniej 1,1 W/m2K oraz o bardzo dobrym współczynniku g, np. 0,60. Od wschodu i zachodu zysk ciepła z słonecznych promieni jest mniejszy. Strona północna jest najciemniejszą, więc zastosowanie dużej ilości przeszkleń nie jest dobrym pomysłem. W tym przypadku warto zastosować okna o bardzo dobrym współczynniku U, np. 0,9W/m2K i nieco niższym współczynniku g, np. 0,45, Dobrze dobrane okna zapewniają utrzymanie temperatury na stałym poziomie i zapewniają dobry mikroklimat.

Okna balkonowe

Okna balkonowe łączą taras, ogród lub balkon z pozostałą częścią mieszkania, poszerzają użytkową przestrzeń domu. Odpowiednio dopasowane drzwi balkonowe to ważna część budynku. Najczęstszym wyborem są drzwi rozwierne lub rozwierno-uchylne. W pierwszym przypadku okno otwiera się na bok, w drugim istnieje dodatkowa możliwość uchylenia ich o kilka stopni do pionu. To funkcja przydatna do wietrzenia pomieszczeń.

W przypadku gdy bardziej chcemy wyeksponować taras, balkon, ogród czy salon powinniśmy zamontować okno podnoszono-przesuwne lub uchylno-przesuwne i wykorzystać ich większe przeszklenia. Rama jest wtedy stale przytwierdzona do muru budynku, natomiast skrzydło po naciśnięciu klamki podnosi się w górę i odsuwa w bok. Rozsuwane drzwi tworzą estetyczną płaszczyznę i nie zajmują miejsca w pomieszczeniu. Ich dodatkowym atutem jest możliwość zastosowania niskiego progu.

Przeczytaj:

HST czy PSK? Jakie drzwi balkonowe wybrać? 

Duże przeszklenia - okna w nowoczesnych budynkach 

okno hst
Zastosowanie w mieszkaniu drzwi HST

Okna fix

Okna typu fix, czyli nieotwierane montuje się w miejscach, gdzie trudno o dostęp światła, a montaż okna otwieralnego jest utrudniony lub niekonieczny. Istnieją dwa rodzaje takich okien – szklone w skrzydle i szklone w ramie. Szklone w skrzydle przypominają tradycyjne okna ale są pozbawione klamek i okuć. Okna szklone w ramie są panoramiczne i znacznie bardziej popularne. Okna typu fix to także zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż okna tradycyjne. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku, gdy nasz dom chcemy wyposażyć w dużą ilość przeszklonych powierzchni.

Jak zamontować okna PCV w domu?

Montaż okien to niezwykle istotny element w budowie każdego domu. Nieprawidłowa instalacja okien wpływa na szybsze zużywanie poszczególnych elementów. Rozbudza koszty związane z wymianą lub ich naprawą. Także komfort w eksploatacji jest znikomy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie do tego fachowca.

Jak przebiega montaż okien PCV? Przeczytaj w naszym artykule:

Montaż okien PCV

Jakie okna PCV wybrać?

W Aikon Distribution oferujemy wybór wśród okien PCV sprawdzonych i rzetelnych marek. Każda z nich to gwarancja funkcjonalności profili i solidność systemu. To marki, które doceniane są na całym świecie. Wiemy, że to propozycje najlepszych rozwiązań dla Państwa projektów.

Okna PVC VEKA

Okna PVC Veka zaliczane są do profili klasy A. Rozwiązania VEKA to duża odporność na zmiany temperatury, doskonała statyka i silne łączenia naroży. System VEKA to także doskonała izolacja akustyczna.

Sprawdź okna VEKA w Aikon Distribution:

OKNA VEKA

Okna PVC Salamander

Okna PVC Salamander to innowacyjna technika i niekonwencjonalna technologia ubrana w subtelne kształty. Bogata kolorystyka i różnorodność form pozwala na kombinacje projektowe w wielu wariantach.

Okna Salamander w naszej ofercie:

OKNA SALAMANDER

Okna PVC SCHÜCO

Okna PVC Schuco to profile o znakomitym wzornictwie i certyfikowanej jakości. Produkty tej marki pozwalają na ochronę zasobów naturalnych i przejęcie odpowiedzialności za człowieka i naturę.

Sprawdź okna PCV Schuco:

OKNA SCHÜCO

Okna PVC Aluplast

Aluplast to dziś najczęściej kupowana marka stolarki okiennej. Na pierwszy plan wysuwa się jej stosunek jakości do ceny. Sam system pozwala na wykonywanie okien w nietypowych kształtach. Fundamentem filozofii Aluplast jest integrowanie linii produktów w systemy w innowacyjny sposób.

Zobacz ofertę Aluplast w Aikon DIstribution:

OKNA ALUPLAST

Okno Aluplast ID4000 - bestseller wśród okien PVC

Okno Aluplast ID4000 to bestsellerowy profil który jest uniwersalny i ekonomiczny. Połączenie klasycznego kształtu i atrakcyjnej ceny z dobrą izolacyjnością termiczną, tworzy bestsellerowe profile okienne na rynku. To system nowej generacji, który niezaprzeczalnie spełnia wymagania okien przyszłości. Stosowany jest w projektach nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego, wielorodzinnego, a także w renowacji.

Poznaj się ze specyfikacją Aluplast ID4000:

ALUPLAST ID4000

Jaką markę okna wybrać? Przeczytaj więcej o oferowanych przez nas profilach:

Jaką markę okna PCV wybrać?

Dosyć często w zakupach sugerujemy się ceną produktu. Pamiętajmy, że ceny okien PCV nie decydują o ich jakości. One są maksymalnie zróżnicowane – dlatego przeanalizujmy parametry, swoje potrzeby i podejmijmy decyzję zgodnie z wynikiem tego połączenia.

Zobacz wszystkie wpisy

Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

blog | 08.02.2024

Elewacja budynku odgrywa kluczową rolę przy pierwszym spojrzeniu na dom. Dlatego też, odpowiednie dobranie stolarki okiennej do elewacji jest niebywale ważnym krokiem w procesie...

Zobacz więcej
Co będzie modne w stolarce otworowej w 2024 roku?

Co będzie modne w stolarce otworowej w 2024 roku?

blog | 18.01.2024

Jak zawsze, z wielkim zaciekawieniem obserwujemy rynek branżowy, dlatego już dokładnie wiemy, co będzie modne w stolarce okiennej i drzwiowej w 2024 roku! Czy obecny rok przyniesie nam...

Zobacz więcej
Kolor Roku 2024 wg Pantone - Okna w odcieniu 13-1023 Peach Fuzz

Kolor Roku 2024 wg Pantone - Okna w odcieniu...

blog | 10.01.2024

W świecie designu i aranżacji wnętrz, każdy rok kończy się od gorąco oczekiwanej zapowiedzi Koloru Roku przez Pantone. Ogłoszony odcień ma być królem designu kolejnego roku. W 2024...

Zobacz więcej
Podsumowanie roku 2023

Podsumowanie roku 2023

blog | 08.01.2024

Ubiegły rok nie był łatwym okresem dla branży okienno - drzwiowej. Wciąż odczuwalne skutki konfliktu na Ukrainie, ogólnoświatowa inflacja, a następnie starcia na Bliskim Wschodzie...

Zobacz więcej
Kwadratowe okna sash - jak działają?

Kwadratowe okna sash - jak działają?

blog | 20.12.2023

Sztuka otwierania i zamykania Kiedy myślimy o oknach, zazwyczaj wyobrażamy sobie standardowe modele otwierane na boki lub do góry. Jednak kwadratowe okna sash to zupełnie inna...

Zobacz więcej