okno

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

blog | 16.06.2023

Wybór odpowiedniego typu okien może być niezwykle ważny dla komfortu termicznego i akustycznego w naszym domu. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje okien, ale dwuszybowe i trzyszybowe są najczęściej spotykanymi wariantami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu opcjom, porównując ich właściwości i zalety, aby pomóc Ci podjąć dobrą decyzję.

Różnice konstrukcyjne i funkcjonalne

Okna dwuszybowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z dwóch warstw szkła oddzielonych przestrzenią gazową. Są one popularnym wyborem ze względu na swoją stosunkowo niższą cenę. Mogą one zapewnić dobrą izolację termiczną i akustyczną, szczególnie jeśli są wyposażone w szkło o wysokiej jakości. Okna dwuszybowe mogą być odpowiednie dla osób o ograniczonym budżecie lub tam, gdzie wymagania dotyczące izolacji są mniejsze.

Z drugiej strony, okna trzyszybowe są bardziej zaawansowaną technologicznie opcją. Składają się one z trzech warstw szkła, które są oddzielone dwiema przestrzeniami gazowymi. To sprawia, że są bardziej energooszczędne i zapewniają lepszą izolację zarówno termiczną, jak i akustyczną. Okna trzyszybowe mogą efektywnie redukować utratę ciepła w zimie i chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się w lecie. Są one szczególnie zalecane w przypadku budynków o wysokim standardzie energetycznym i tam, gdzie ważna jest cisza wewnątrz pomieszczeń.

Zalety okien dwuszybowych

Okna dwuszybowe, mimo że nieco mniej zaawansowane technologicznie niż okna trzyszybowe, mają swoje własne zalety. Oto kilka z nich:

Cena: Okna dwuszybowe są zazwyczaj tańsze od okien trzyszybowych. Jeśli poszukujemy bardziej budżetowej opcji, okna dwuszybowe mogą być atrakcyjnym rozwiązaniem.

Dobra izolacja termiczna: Choć nie tak skuteczne jak okna trzyszybowe, okna dwuszybowe wciąż oferują dobrą izolację termiczną. Zapewniają ochronę przed utratą ciepła z wnętrza domu i mogą przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania.

Optymalne doświetlenie: Okna dwuszybowe posiadają jedną przestrzeń gazową, która pomaga w efektywnym przenoszeniu naturalnego światła do wnętrza pomieszczeń. Dzięki temu można skorzystać z dobrej ilości naturalnego światła, co tworzy przyjemną atmosferę w domu.

Estetyka: Okna dwuszybowe są dostępne w różnych stylach i wzorach, co daje nam szeroki wybór, aby dopasować je do naszego wnętrza. Możemy wybrać spośród różnych kształtów, rozmiarów i wykończeń, aby stworzyć harmonijną estetykę w naszym domu.

Łatwa konserwacja: Ze względu na prostszą konstrukcję, okna dwuszybowe są łatwiejsze w utrzymaniu i konserwacji. Czyszczenie ich jest zazwyczaj szybkie i łatwe, co pozwala utrzymać je w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Wybrane okna dwuszybowe w ofercie Aikon Distribution:

Aluplast ID 4000

SCHÜCO CT70

przekrój oknaPrzekrój okna trzyszybowego

Zalety okien trzyszybowych

Okna trzyszybowe są bardziej zaawansowane technologicznie i posiadają wiele zalet.

Wyższa izolacja termiczna: Okna trzyszybowe oferują doskonałą izolację termiczną. Dzięki trzem warstwom szkła oddzielonym dwiema przestrzeniami powietrznymi, redukują one utratę ciepła z domu. To prowadzi do zmniejszenia zużycia energii na ogrzewanie i chłodzenie, co przekłada się na oszczędności finansowe.

Lepsza izolacja akustyczna: Dzięki trzem warstwom szkła i większej ilości przestrzeni powietrznej, okna trzyszybowe skuteczniej tłumią dźwięki z zewnątrz. To oznacza, że zapewniają one ciszę i spokój wewnątrz pomieszczeń, co jest szczególnie ważne, gdy mieszkamy w miejscu o intensywnym hałasie zewnętrznym.

Redukcja kondensacji: Trzecia warstwa szkła w oknach trzyszybowych pomaga w redukcji powstawania kondensacji. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko gromadzenia wilgoci na powierzchniach wewnętrznych okien, co może prowadzić do powstawania pleśni i innych problemów zdrowotnych.

Lepsze właściwości bezpieczeństwa: Dzięki trzem warstwom szkła, okna trzyszybowe są bardziej odporne na włamanie niż okna dwuszybowe. To zwiększa bezpieczeństwo naszego domu i daje większy spokój mieszkańcom.

Wysoka trwałość: Okna trzyszybowe są zazwyczaj wykonane z wytrzymałych materiałów, które zapewniają długą żywotność. To oznacza, że nie będziemy musieli się martwić o ich wymianę przez wiele lat, co jest korzystne zarówno finansowo, jak i dla środowiska.

Wybrane okna trzyszybowe w ofercie Aikon Distribution:

Aluplast ID 8000

SALAMANDER BLUEVOLUTION 82

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – co wybrać?

Wybór między oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi zależy od indywidualnych potrzeb i priorytetów. Jeśli mieszkamy w obszarze o zmieniającym się klimacie lub chcemy maksymalnie zredukować hałas z zewnątrz, okna trzyszybowe mogą być lepszym wyborem. Jednak jeśli nasz budżet jest ograniczony lub nie mamy dużych wymagań dotyczących izolacji, okna dwuszybowe mogą być wystarczające.

Warto również wspomnieć, że okna trzyszybowe są zazwyczaj nieco droższe od wersji dwuszybowych. Jednak z biegiem czasu mogą się okazać bardziej opłacalne ze względu na niższe koszty eksploatacyjne, wynikające z lepszej izolacji termicznej i potencjalnych oszczędności energetycznych.

Podsumowując, wybór między oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi zależy od naszych preferencji, budżetu i wymagań dotyczących izolacji. W przypadku długoterminowej inwestycji w nasz dom, warto rozważyć okna trzyszybowe, które zapewnią lepszą efektywność energetyczną i komfort wewnątrz pomieszczeń. Jednak jeśli nasze wymagania są mniejsze lub mamy ograniczony budżet, okna dwuszybowe również mogą spełnić nasze oczekiwania. W każdym przypadku, ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą, który pomoże nam dokonać właściwego wyboru i dopasować okna do naszych potrzeb.

Mogą Cię zainteresować:

Bądźmy EKO. Trend budownictwa zrównoważonego w branży okiennej

Okna z Polski – rośnie zapotrzebowanie!

Zobacz wszystkie wpisy

Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

blog | 08.02.2024

Elewacja budynku odgrywa kluczową rolę przy pierwszym spojrzeniu na dom. Dlatego też, odpowiednie dobranie stolarki okiennej do elewacji jest niebywale ważnym krokiem w procesie...

Zobacz więcej
Co będzie modne w stolarce otworowej w 2024 roku?

Co będzie modne w stolarce otworowej w 2024 roku?

blog | 18.01.2024

Jak zawsze, z wielkim zaciekawieniem obserwujemy rynek branżowy, dlatego już dokładnie wiemy, co będzie modne w stolarce okiennej i drzwiowej w 2024 roku! Czy obecny rok przyniesie nam...

Zobacz więcej
Kolor Roku 2024 wg Pantone - Okna w odcieniu 13-1023 Peach Fuzz

Kolor Roku 2024 wg Pantone - Okna w odcieniu...

blog | 10.01.2024

W świecie designu i aranżacji wnętrz, każdy rok kończy się od gorąco oczekiwanej zapowiedzi Koloru Roku przez Pantone. Ogłoszony odcień ma być królem designu kolejnego roku. W 2024...

Zobacz więcej
Podsumowanie roku 2023

Podsumowanie roku 2023

blog | 08.01.2024

Ubiegły rok nie był łatwym okresem dla branży okienno - drzwiowej. Wciąż odczuwalne skutki konfliktu na Ukrainie, ogólnoświatowa inflacja, a następnie starcia na Bliskim Wschodzie...

Zobacz więcej
Kwadratowe okna sash - jak działają?

Kwadratowe okna sash - jak działają?

blog | 20.12.2023

Sztuka otwierania i zamykania Kiedy myślimy o oknach, zazwyczaj wyobrażamy sobie standardowe modele otwierane na boki lub do góry. Jednak kwadratowe okna sash to zupełnie inna...

Zobacz więcej