żaluzja fasadowa vs roleta zewnętrzna

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe? Co wybrać?

blog | 26.07.2017

We współczesnym budownictwie bardzo ważny jest trend energooszczędności. Budynki projektuje się w taki sposób, aby zużywały jak najmniej drogiej energii cieplnej i jednocześnie korzystały z darmowych źródeł, jak chociażby słońce. Właśnie dlatego południowe fasady domów mieszkalnych i biurowców z reguły są efektownie przeszklone. Problem w tym, że to, co znakomicie sprawdza się zimą, jest udręką latem.

Nawet bardzo dobre okna przepuszczają około 80% promieni słonecznych. W okresie letnim prowadzi to do uciążliwego przegrzewania budynku. Powstaje konieczność stosowania klimatyzacji, a więc cały zysk energetyczny zaczyna być czysto iluzoryczny. Właśnie dlatego niezbędnym elementem architektonicznym budynku są zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne. Najpopularniejsze rozwiązania to rolety oraz żaluzje fasadowe.

Warto wiedzieć

Wysokiej klasy rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe chronią nie tylko przed słońcem, ale także porywistym wiatrem i hałasem. Tym samym znacznie poprawiają komfort użytkowania budynku przez cały rok.

Żaluzje fasadowe – nowocześnie i funkcjonalnie

To rozwiązanie, póki co, jest znacznie rzadziej wybierane w porównaniu do klasycznych rolet zewnętrznych. Jednak trend powoli się zmienia, co jest szczególnie dobrze widoczne w Europie Zachodniej i Południowej. Inwestorzy coraz chętniej decydują się na żaluzje fasadowe, doceniając ich niebanalny design i znakomitą funkcjonalność. Ich lekka konstrukcja sprawia, że nie stwarzają żadnych problemów w użytkowaniu, ich montaż jest niebywale prosty.

żaluzja fasadowaŻaluzja fasadowa

Żaluzja zbudowana jest z lameli (płytek aluminiowych), które dostępne są w czterech kształtach i szerokościach: przypominających literę ”C” (65 mm lub 80 mm), literę „Z” (90 mm), literę „S” (70 mm) oraz lamela „F” (80 mm). Przydatną funkcjonalnością żaluzji fasadowych jest dowolność manewrowanie lemelami, tzn. możemy tak ustawić ich kąt nachylenia, aby skutecznie blokowały nadmiar promieni słonecznych, ale jednocześnie nie zasłaniały nam widoku na zewnątrz.

  lamela typ c

Lamela typ "C"

Nowoczesne żaluzje fasadowe mogą być wyposażone w napęd elektryczny zintegrowany z czujnikami pogodowymi lub zegarem sterującym. Dzięki temu będą się automatycznie domykać w momencie nastania silnego promieniowania słonecznego, a odsłaniać wtedy, gdy niebo zajdzie chmurami (lub zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkownika). Powoli standardem staje się także sterowanie żaluzjami za pośrednictwem urządzenia mobilnego w ramach systemu inteligentnego domu.

Podsumowując, najważniejsze zalety żaluzji fasadowych:

• Duży zakres kontroli stopnia nasłonecznienia wnętrza,

• Elegancja i bardzo efektowny wygląd,

• Nieskomplikowana, lekka konstrukcja,

• Zapewnienie prywatności bez konieczności całkowitego zasłonięcia okna,

• Bardzo skuteczna ochrona przed słońcem, a tym samym przed nagrzewaniem wnętrza,

• Możliwość montażu nawet na nietypowej fasadzie,

• Ochrona przed słońcem, ale nie bariera przed światem zewnętrznym.

Rolety zewnętrzne – klasyka, która wciąż świetnie się sprawdza

Jest to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie wśród osłon zewnętrznych. Rolety mają wiele niezaprzeczalnych atutów, a przede wszystkim są już na tyle znane, że inwestorzy wybierają je bardzo świadomie. 

roleta zewnętrzna

Roleta zewnętrzna    

W przypadku rolet zewnętrznych koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że są one bezkonkurencyjne pod względem zacieniania wnętrza (100%), izolacji termicznej (zatrzymują nawet do 40% ciepła przenikającego przez okna, a poduszka powietrzna tworząca się między roletą a szybą sama działa jak izolacja) i ochrony przed hałasem (dobrej klasy rolety zmniejszają natężenie dźwięku nawet o 14 dB). Jest to zatem wybór uniwersalny i rozsądny z punktu widzenia komfortu mieszkańców oraz ograniczenia kosztów eksploatacji budynku zimą.

Rolety zewnętrzne nie są tak efektowne jak żaluzje fasadowe. Nie dają możliwości takiego ustawienia elementów by zapewnić dostęp do widoku za oknem, zapewniają całkowite odcięcie od świata zewnętrznego. To bardzo istotna funkcjonalność, ponieważ dzisiejsze budownictwo jest otwarte na przestrzeń zewnętrzną, projektowane są ogromne przeszklenia czy duże drzwi tarasowe, których nie chcemy blokować roletami.

roleta sks z moskitierą

Roleta SKS z moskitierą

Jednak do niewątpliwych plusów rolet zewnętrznych możemy zaliczyć:

• Estetyczny wygląd,

• Bardzo skuteczna ochrona przed światłem słonecznym, chłodem i wiatrem,

• Znakomicie izolują od hałasu,

• Zapewniają pełną intymność (100% zaciemnienia),

• Atrakcyjna cena.

Jak zatem widać, zarówno żaluzje, jak i rolety stanowią niezwykle wartościowy wariant. O ich wyborze powinna zatem zdecydować podstawowa funkcja, jaką mają zrealizować w wybranym pomieszczeniu. Tylko tyle pozostaje klientowi, resztę już zrobią one same, długie lata ciesząc swą funkcjonalnością.

Przeczytaj także inne artykuły:

Rolety zewnętrzne - ochrona czy ozdoba?

Żaluzje fasadowe – sposoby montażu

Zobacz wszystkie wpisy

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze materiały

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze...

blog | 18.04.2024

Stoisz przed wyborem paneli do drzwi wejściowych i zastanawiasz się, jakie materiały najlepiej spełnią Twoje oczekiwania pod względem bezpieczeństwa, estetyki i trwałości? W tym...

Zobacz więcej
Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy przesuwka?

Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy...

blog | 08.04.2024

Drzwi balkonowe umożliwiają wyjście na świeże powietrze, doświetlają pomieszczenia, a do tego są prawdziwą ozdobą wnętrza. Znajdują się zazwyczaj w salonie, a więc w samym sercu...

Zobacz więcej
Parametry okienne na rynku amerykańskim

Parametry okienne na rynku amerykańskim

blog | 20.03.2024

Parametry okienne informują potencjalnego klienta o jakości danego okna, wydajności oraz bezpieczeństwie. Powinny zatem być przejrzyste i ułatwiać odczytanie specyfikacji technicznej...

Zobacz więcej
Jak zdemontować roletę zewnętrzną

Jak zdemontować roletę zewnętrzną

blog | 14.03.2024

Rolety zewnętrzne to osłony, które coraz powszechniej stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej np. sklepach....

Zobacz więcej
Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okna do wystroju urban jungle

Przewodnik po stylach architektonicznych -...

blog | 11.03.2024

Egzotyczne rośliny doniczkowe, soczyście zielone tapety i tekstylia z roślinnym lub zwierzęcym motywem, to nieodłączne elementy wystroju w stylu urban jungle. Aranżacje wnętrz...

Zobacz więcej