okna z wąskim słupkiem

Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

blog | 04.07.2024

Otwarta przestrzeń, budownictwo bez barier, połączenie domu z krajobrazem, który go otacza - to cechy współczesnych projektów architektonicznych.

Duża przestrzeń wymaga jednak bardzo dobrego doświetlenia, najlepiej naturalnymi sposobami, dlatego projektanci i architekci sięgają po wielkogabarytowe przeszklenia, które pomagają rozjaśnić przestrzeń i jeszcze bardziej powiększyć ją optycznie.

Produktem, coraz chętniej wykorzystywanym w nowoczesnych domach są zatem okna i drzwi z wąskim słupkiem.

Okna z wąskim słupkiem - smukła linia i zwiększona powierzchnia przeszklenia

Okna z wąskim słupkiem to rozwiązanie, które gwarantuje zwiększoną powierzchnię przeszklenia, a tym samym uzyskanie smuklejszej linii okna. Powoduje to również efektywniejsze doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, co natomiast korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników.

Słupek ruchomy vs. słupek stały

Zanim zastanowimy się, który słupek wybrać (ruchomy czy stały) zacznijmy od wyjaśnienia czym owy słupek w oknie jest i jaka jest jego funkcja.

Słupki wykorzystywane są do dzielenia płaszczyzny okna w pionie. Słupek stały jest nieruchomym elementem konstrukcji okna, który łączy górną i dolną część ościeżnicy. Jest widoczny zawsze, również po otwarciu wszystkich skrzydeł okna.

Słupek ruchomy jest natomiast widoczny tylko przy zamkniętych skrzydłach okiennych, ponieważ przy pełnym otwarciu okna, słupek otwiera się razem ze skrzydłem biernym, do którego jest przymocowany.

Zalety słupka ruchomego i słupka stałego

Tak jak wspominaliśmy wyżej,  słupek ruchomy otwiera się wraz z oknem, dzięki czemu mamy szeroki i niczym nieograniczony widok z okna. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku okien balkonowych - wyjście na balkon lub taras nie stanowi żadnego problemu, ułatwione jest także przenoszenie dużych przedmiotów np. mebli ogrodowych. Należy jednak pamiętać, że przy otwieraniu okna z ruchomym słupkiem trzeba zachować odpowiednią kolejność - najpierw otworzyć skrzydło czynne (z klamką), a później bierne.

Okna ze stałym słupkiem mają jedną znaczącą zaletę, a mianowicie możliwość uchylenia i otwierania każdego skrzydła, niezależnie od pozostałych, co jest bardzo wygodne szczególnie, jeśli trzymamy coś na parapecie np. kwiaty czy inne ozdoby.


Okno balkonowe z ruchomym słupkiem

Wąski słupek ruchomy w oknach PCV

Słupek ruchomy w swojej standardowej wersji  jest węższy od słupka stałego. Różnica w zależności od wybranego profilu wynosi około 20 mm.* Jednak słupek ruchomy może występować też w wersji wąskiej, wtedy jego szerokość w zależności od profilu może wynosić zaledwie 44 mm.

*Dla profilu ALUPLAST ID 4000 słupek stały posiada szerokość 84 mm, słupek ruchomy w standardowej wersji 64 mm, a w opcji wąskiej 44 mm.

Okna z wąskim słupkiem w ofercie Aikon Distribution

W ofercie Aikon Distribution występują okna PCV, które w standardowym wyposażeniu lub jako opcja posiadają wąski słupek. Należą do nich wybrane okna ALUPLAST oraz SALAMANDER.

Okna ALUPLAST z wąskim słupkiem:

OKNA ALUPLAST ID 4000

OKNA ALUPLAST ID 4000 NEW

OKNA ALUPLAST ID 5000

OKNA ALUPLAST ID 7000

OKNA ALUPLAST ID 8000

Okna SALAMANDER z wąskim słupkiem:

OKNA SALAMANDER GREENEVOLUTION AD

OKNA SALAMANDER GREENEVOLUTION MD

OKNA SALAMANDER BLUEVOLUTION 82

OKNA SALAMANDER BLUEVOLUTION 92

Podsumowując

Okna z wąskim słupkiem to doskonały wybór dla tych, którzy pragną unikalnego połączenia nowoczesności i designerskiego wyglądu. Duże przeszklenia, z jak najmniej widoczną ramą, a do tego ruchomy słupek, dzięki któremu po otwarciu okna mamy swobodne wyjście na taras lub balkon spełniają standardy współczesnego budownictwa i są coraz chętniej wykorzystywane.

Przeczytaj także:

Aluminiowe drzwi przesuwne z wąskim słupkiem

Zobacz wszystkie wpisy

Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

blog | 05.07.2024

Drzwi drewniane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór odpowiedniego materiału do ich produkcji ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości, wyglądu oraz funkcjonalności....

Zobacz więcej
Jak czyścić moskitierę przesuwną? Praktyczny poradnik.

Jak czyścić moskitierę przesuwną?...

blog | 01.07.2024

Czysta i zadbana moskitiera przesuwna to nie tylko kwestia estetyki ale również zdrowia, a także skuteczności jej działania. Regularne czyszczenie moskitiery pozwala na jej długotrwałe...

Zobacz więcej
5 sposobów na jasne wnętrza - duże okna i drzwi

5 sposobów na jasne wnętrza - duże okna i drzwi

blog | 27.06.2024

Wnętrza pełne światła, przestrzeni i nowoczesnego designu są marzeniem wielu osób. Jednym z kluczowych elementów, które mogą pomóc w osiągnięciu tego efektu, są duże okna i...

Zobacz więcej
Czy sztuczna inteligencja zaprojektuje okna w Twoim domu?

Czy sztuczna inteligencja zaprojektuje okna w...

blog | 20.06.2024

Sztuczna inteligencja wywołuje ciekawość i rozważania nad przyszłością wielu aspektów naszego życia. I trudno się dziwić, bowiem technologie i narzędzia bazujące na sztucznej...

Zobacz więcej