okna xxl

Okna XXL - okna kwadratowe i prostokątne

blog | 10.11.2023

Dom z dużymi przeszkleniami to obecnie znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa.  Szerokie okna tarasowe dodają lekkości budynkom, zwracają swoją uwagę i dają poczucie większej przestrzeni w pomieszczeniach. Do tego często dochodzi niebanalny widok, ot choćby na jezioro, który staje się tłem domowego życia. Uspokaja, zwiększa komfort i satysfakcję płynącą z mieszkania w domu. Wpis ten nie będzie jednak o sielskim życiu z widokiem na jezioro i lasy. Poniżej zastanowimy się jakie okna XXL wybrać, by zapewnić sobie przestrzenny widok i dodatkowo, by nasze okna były funkcjonalne i posiadały odpowiednie parametry cieplne.

Okna XXL - duże przeszklenia w naszym otoczeniu

Okna w rozmiarze XXL to okna większe niż standardowe. Najczęściej są to okna kwadratowe lub prostokątne o różnych systemach otwierania: okna rozwierno-uchylne, duże systemy przesuwne HST, czy okna nieotwierane typu fix.

W domach prywatnych okna XXL najczęściej wstawiane są w salonach, gdzie pełnią funkcję głównego źródła światła za dnia, ale także w kuchniach, sypialniach lub na półpiętrach. Szyby w rozmiarze XXL często same w sobie są dekoracją domu.

Okno XXL prostokątne, nieotwierane typu fix w holu domu prywatnego

Duże przeszklenia to obecnie także nieodłączny obraz nowoczesnych biurowców i budynków usługowych. Szklane fasady nie tylko dodają lekkości budynkom zapewniając panoramiczny widok na miasto, ale także odpowiednio doświetlają wnętrza.

Szklane fasady w centrum miasta

Okna w formacie XXL są zatem nieodzownym elementem naszych czasów. Czy jest coś co nas ogranicza w projektowaniu okien większych od norm podawanych przez producentów? Zdecydowanie są to możliwości konstrukcyjne, tj. sztywność i wytrzymałość profili okiennych i okuć oraz wielkość i waga szyb zespolonych.

Jakie okna XXL wybrać?


By wybrać duże okna do naszego domu w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki profil okienny sprawdzi się u nas najlepiej. Czy ma to być okno na profilu drewnianym, PCV czy aluminiowym. Często na nasz wybór największy wpływ ma budżet, którym dysponujemy. Wiadomo, że standardowe okna PCV są najtańsze, jednak czy do naszego projektu będą najlepsze? Najlepiej porównywać kilka rodzajów okien i zapytać dział handlowy o wycenę także okna aluminiowego.

Okna aluminiowe w rozmiarze XXL

Profile aluminiowe są oceniane jako bardziej stabilne, zatem do okien wielkości XXL (okien kwadratowych i prostokątnych) są bardziej polecane. Warto pamiętać, że nowoczesne okna aluminiowe są równie ciepłe, co te z PCV. Stosuje się je nawet w domach pasywnych.

Najczęściej wybieranym przez naszych klientów profilem aluminiowym w dużym formacie w systemie rozwierno-uchylnym jest Aliplast Imperial. To profil cechujący się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi o wymiarach dochodzących do 2400 x 2200 mm. Profil ten stosuje się także do projektowania nieotwieranego okna XXL typu fix. Okno typu fix jest pozbawione okuć, a jego przeszklenie osadzone jest na sztywno w ramie. Aliplast Imperial jako okno nieotwierane daje dużą swobodę co do wielkości. Jego maksymalne rozmiary to nawet 2800 x 3900 mm.

Wśród systemów przesuwnych HST na profilach aluminiowych prym wiedzie Aliplast Visoglide Plus, którego rozmiary osiągają nawet 2500 x 3000 mm. Jest to system popularnie stosowany na tarasach i balkonach w domach pasywnych.

Maksymalne wymiary dla wybranych systemów aluminiowych

Sprawdź:

Aliplast Imperial

Aliplast Visoglide Plus

Okna PCV w formacie XXL

Okna PCV w formacie XXL to wybór niższej ceny, dlatego większość klientów częściej decyduje się właśnie na ten profil. Najczęściej wybieranym oknem XXL w systemie rozwierno-uchylnym jest Aluplast ID 4000. Tutaj możemy osiągalność rozmiary do 2400 x 2000 mm. Większe wymiary daje nam tylko okno PCV Aluplast ID 4000 w systemie typu fix. Producent podaje, że w takim formacie okno może  osiągnąć nawet 8m2.

Najpopularniejszy system przesuwny na profilu PCV to Aluplast HST 85. Wysokość dla koloru białego może mieć wymiary do 2700 mm, a szerokość – w przypadku montażu z progiem 50 mm – może osiągnąć 6700 mm.

Maksymalne wymiary dla wybranych systemów PCV

Sprawdź:

Aluplast ID 4000

Aluplast HST 85

Drewniane okna XXL  – czy to dobry wybór?

Jak zatem wygląda sprawa dużych formatów okiennych na profilach drewnianych? Okazuje się, że okna niestandardowe (kwadratowe i prostokątne) i okna o nietypowym kształcie są często wykonywane z drewna. Drewno cechuje się większą sztywnością konstrukcji. Ograniczeniem są tutaj jedynie dwa parametry: wytrzymałość okuć oraz wielkość pakietów szybowych dostępnych na rynku.

W przypadku drewnianego systemu rozwierno-uchylnego najbardziej popularnym profilem jest Ecoline 68. Wymiary Ecoline 68 mogą  osiągać nawet 2000 x 1600 mm. Jeśli wybierzemy Ecoline 68 w formie okna nieotwieranego fix, wówczas osiągniemy maksymalne wymiary dochodzące do 7 m2. Większe rozmiary daje nam drewniany system przesuwny HST z jednym aktywnym skrzydłem. Tutaj producenci są w stanie wyprodukować okno w rozmiarach 2550 x 5050 mm.

Maksymalne wymiary dla wybranych systemów drewnianych

Sprawdź:

Okna drewniane Ecoline 68

Drewniane drzwi przesuwne HST

Okna XXL do domów energooszczędnych

Ostatnim ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę projektując okna kwadratowe lub prostokątne o maksymalnych wymiarach to kwestie termoizolacyjności. Należy zastanowić się, czy zależy nam na komforcie cieplnym? Czy duże przeszklenia mają być dodatkowo uszczelnione? Czy może wybrać pakiet trzyszybowy do naszego projektu? Większość wymienionych przez nas profili okiennych to systemy o podwyższonej szczelności. Jeśli jednak masz wątpliwości, koniecznie przeczytaj nasz artykuł o systemach przesuwnych o podwyższonym stopniu termoizolacji:

Izolowane drzwi przesuwne w ofercie Aikon Distribution

albo zapytaj nasz dział handlowy o dodatkowe elementy podnoszące stopień termoizolacji w wybranym profilu okiennym.

Jeśli potrzebujesz nietuzinkowych okien w formacie XXL (kwadratowych lub prostokątnych), by szeroko spoglądać z salonu czy kuchni na ogród, las lub jezioro, skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy jakie okna wybrać i przygotujemy szybką wycenę dla Twojego projektu.

Zobacz wszystkie wpisy

Inteligentne bramy garażowe. Przyszłość Twojego domu

Inteligentne bramy garażowe. Przyszłość...

blog | 15.05.2024

Dzięki rosnącej popularności domów inteligentnych, coraz więcej właścicieli szuka rozwiązań, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo ich życia codziennego. Jednym z kluczowych...

Zobacz więcej
Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okna do wystroju balijskiego?

Przewodnik po stylach architektonicznych -...

blog | 08.05.2024

Styl balijski to inspirowana indonezyjską wyspą Bali moda na urządzanie wnętrz swoich domów oraz mieszkań. Charakteryzuje się połączeniem delikatności, naturalności i egzotyki w...

Zobacz więcej
Panele do drzwi wejściowych - najlepsze materiały

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze...

blog | 18.04.2024

Stoisz przed wyborem paneli do drzwi wejściowych i zastanawiasz się, jakie materiały najlepiej spełnią Twoje oczekiwania pod względem bezpieczeństwa, estetyki i trwałości? W tym...

Zobacz więcej
Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy przesuwka?

Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy...

blog | 08.04.2024

Drzwi balkonowe umożliwiają wyjście na świeże powietrze, doświetlają pomieszczenia, a do tego są prawdziwą ozdobą wnętrza. Znajdują się zazwyczaj w salonie, a więc w samym sercu...

Zobacz więcej
Parametry okienne na rynku amerykańskim

Parametry okienne na rynku amerykańskim

blog | 20.03.2024

Parametry okienne informują potencjalnego klienta o jakości danego okna, wydajności oraz bezpieczeństwie. Powinny zatem być przejrzyste i ułatwiać odczytanie specyfikacji technicznej...

Zobacz więcej