drzwi przesuwne w kolorze antracytowym

Co nas czeka na rynku okiennym w 2023 roku?

blog | 13.01.2023

Rok 2022 z całą pewnością nie był najłatwiejszy dla branży okienno - drzwiowej. Końcówka pandemii, konflikt zbrojny między Ukrainą a Rosją i w konsekwencji bardzo dynamiczny wzrost cen surowców oraz energii. Z takimi trudnościami branża stolarki otworowej musiała się zmagać w minionym roku. Jednak i tym razem polscy producenci i dystrybutorzy wyszli z kłopotliwych sytuacji obronną ręką i po raz kolejny zajęli miejsce w ścisłej czołówce światowych liderów eksportu stolarki otworowej.

Więcej na temat pozycji polskich producentów i dystrybutorów stolarki okiennej na świecie możesz przeczytać tutaj:

Co się działo w pierwszym półroczu na rynku stolarki otworowej - analiza

Jaki zatem będzie rok 2023? Czy będzie dla nas bardziej łaskawy? Co przyniesie, jakie trendy będą w nim panowały? Sprawdźmy.

Po pierwsze bezpieczeństwo i zachowanie prywatności

Ostatnie kilka lat mocno zachwiało poczuciem bezpieczeństwa praktycznie każdego z nas. Dlatego też już w zeszłym roku można było zauważyć, że najczęściej wybieranymi produktami są rozwiązania solidne, komfortowe i co najważniejsze dające duże poczucie bezpieczeństwa. I taki trend będzie utrzymywał się także w tym roku.

Nie powinno więc dziwić, że standardem staną się w tym roku również zewnętrzne osłony okienne - czy to w postaci rolet zewnętrznych czy żaluzji fasadowych. Zapewniają one bowiem pełną intymność oraz wysokie poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz osłony zewnętrzne oferowane przez Aikon Distribution:

ROLETY ZEWNĘTRZNE

ŻALUZJE FASADOWE


Rolety zewnętrzne z oferty Aikon Distribution zamontowane w domu naszego klienta

Duże przeszklenia wciąż modne

Tym co również będzie wyznaczać trendy wnętrzarskie w 2023 roku w kwestii stolarki otworowej to otwarcie wnętrza na świat zewnętrzny. Oznacza to nic innego jak jeszcze większe przeszklenia, które otworzą wnętrza domów i mieszkań na zewnątrz.

Sposobów na realizację przeszkleń wielkoformatowych jest wiele. Są to przede wszystkim duże drzwi tarasowe i balkonowe, drzwi przesuwne czy po prostu okna panoramiczne oraz szklane fasady. 

O zaletach okien panoramicznych pisaliśmy tutaj:

Nowoczesne okna i drzwi panoramiczne

Więcej na temat szklanych fasad możesz się dowiedzieć natomiast z tego artykułu:

Fasady aluminiowo-szklane - ceny i możliwości

Energooszczędność i budownictwo pasywne

Rok 2023 to także energooszczędność i ekologia, o których zresztą mówiło się już dużo w roku ubiegłym. Jak wiadomo stolarka otworowa w tym zakresie jest bardzo istotnym czynnikiem i odgrywa bardzo dużą rolę w termoizolacji budynków.

Dlatego  też okna i drzwi kupowane przez klientów w tym roku oraz zapewne w kolejnych latach muszą charakteryzować się termoizolacją na najwyższym poziomie.

I co najważniejsze taki trend utrzymuje się w całej Unii Europejskiej, a parametry jakie muszą zachowywać domy pasywne i energooszczędne są uregulowane prawnymi wymogami.

Takie rozwiązania są również korzystne z ekonomicznego punktu widzenia dla każdego użytkownika „ciepłej” stolarki okiennej. Wybierając energooszczędne produkty, płacimy przecież niższe rachunki za ogrzewanie pomieszczeń w sezonie zimowym. W okresie letnim natomiast takie okna chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń, a więc przed stratami energii przeznaczonej na działanie klimatyzacji.

Produkty, które zapewniają maksymalną izolacyjność termiczną, dostępne w ofercie Aikon Distribution to między innymi:

OKNA SALAMANDER BLUEVOLUTION 82

OKNA ALUPLAST ID 8000

OKNA VEKA SOFTLINE 82

OKNA SCHÜCO LIVING 82

Nowy trend - okna drewniano - aluminiowe

Tak jak wspominaliśmy wcześniej nadchodzące trendy będą stawiały na bezpieczeństwo, solidność, nowoczesność ale i naturę - ekologię. I właśnie takie cechy posiadają bardzo modne w tym roku okna drewniane z nakładką aluminiową. Są to okna o specjalnej konstrukcji, które łączą zalety okien aluminiowych i drewnianych. Zewnętrzne profile wykonane są z odpornego na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych aluminium, a profile wewnętrzne są drewniane, nadając pomieszczeniom ciepłej i naturalnej atmosfery.

Zobacz okna drewniane z nakładką aluminiową dostępne w Aikon Distribution:

PROFIL SKANDYNAWSKI + ALU

OKNA DREWNIANE ECOLINE + ALUMINIUM

SMART HOME - wszystko pod kontrolą

Trudno mówić o trendach na 2023 rok, nie wspominając o rozwiązaniach technologicznych wpisujących się w ideę SMART HOME. Automatyka umożliwia bowiem projektowanie i prowadzenie inteligentnego i bezpiecznego domu. Daje to pełną swobodę w sterowaniu roletami zewnętrznymi, żaluzjami fasadowymi, bramą garażową a nawet oknami oraz drzwiami. A wszystko to z poziomu laptopa lub telefonu.

Kolorystyka okien i drzwi w 2023 roku

Trendy kolorystyczne panujące w stolarce okiennej w 2023 roku w dużym stopniu będą opierać się na kolorach ziemi. Tym samym nadal dominujące będą ciemno i jasnobrązowe odcienie drewna takie jak mahoń, dąb czy antracyt. Do łask wraca jednak również klasyczny, ale jednocześnie elegancki kolor biały oraz jego odcienie.

Coraz częściej wybieranym kolorem stolarki jest także kolor czarny. Widać to głównie w bardzo nowoczesnym, industrialnym budownictwie. 

Ciekawostką jest rosnące zainteresowanie bardziej intensywnymi kolorami, takimi jak czerwień i granat, które mogą zrobić prawdziwą rewolucję w trendach wnętrzarskich w 2023 roku.


Aluminiowe okna typu SASH wykonane przez Aikon Distribution

Podsumowując

Stolarka okienno - drzwiowa w 2023 roku będzie nastawiona przede wszystkim na:

  • komfort i bezpieczeństwo
  • niezawodność i funkcjonalność
  • trwałość na lata
  • naturę i ekologię
  • energooszczędność

Produkty proponowane przez Aikon Distribution, nie tyle nadążają za trendami, ale również je kształtują. Dlatego nasze drzwi i okna odznaczają się modnym designem, wysoką termoizolacją, solidnością i funkcjonalnością. Są trwałe, bezpieczne i komfortowe w użyciu.

Zobacz wszystkie wpisy

Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

blog | 08.02.2024

Elewacja budynku odgrywa kluczową rolę przy pierwszym spojrzeniu na dom. Dlatego też, odpowiednie dobranie stolarki okiennej do elewacji jest niebywale ważnym krokiem w procesie...

Zobacz więcej
Co będzie modne w stolarce otworowej w 2024 roku?

Co będzie modne w stolarce otworowej w 2024 roku?

blog | 18.01.2024

Jak zawsze, z wielkim zaciekawieniem obserwujemy rynek branżowy, dlatego już dokładnie wiemy, co będzie modne w stolarce okiennej i drzwiowej w 2024 roku! Czy obecny rok przyniesie nam...

Zobacz więcej
Kolor Roku 2024 wg Pantone - Okna w odcieniu 13-1023 Peach Fuzz

Kolor Roku 2024 wg Pantone - Okna w odcieniu...

blog | 10.01.2024

W świecie designu i aranżacji wnętrz, każdy rok kończy się od gorąco oczekiwanej zapowiedzi Koloru Roku przez Pantone. Ogłoszony odcień ma być królem designu kolejnego roku. W 2024...

Zobacz więcej
Podsumowanie roku 2023

Podsumowanie roku 2023

blog | 08.01.2024

Ubiegły rok nie był łatwym okresem dla branży okienno - drzwiowej. Wciąż odczuwalne skutki konfliktu na Ukrainie, ogólnoświatowa inflacja, a następnie starcia na Bliskim Wschodzie...

Zobacz więcej
Kwadratowe okna sash - jak działają?

Kwadratowe okna sash - jak działają?

blog | 20.12.2023

Sztuka otwierania i zamykania Kiedy myślimy o oknach, zazwyczaj wyobrażamy sobie standardowe modele otwierane na boki lub do góry. Jednak kwadratowe okna sash to zupełnie inna...

Zobacz więcej