drzwi

5 najczęściej zadawanych pytań o drzwi wejściowe

blog | 07.11.2023

Drzwi wejściowe to bezsprzecznie wizytówka każdego domu. Warto więc, w trakcie ich zakupu, dokonać świadomego wyboru. Jakie zatem wybrać drzwi wejściowe, aby służyły przez długie lata i cieszyły oko za każdym razem, gdy się na nie spojrzy? Aby ułatwić proces podejmowania decyzji, przedstawiamy garść przydatnych informacji, będące jednocześnie odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania dotyczące drzwi wejściowych.

Wymagania dotyczące drzwi wejściowych

Od drzwi wejściowych wymagamy wiele - powinny chronić przed zimnem i nie powinny wypuszczać ciepła, najlepiej by były wygodne w obsłudze, ładne, żeby pasowały do budynku i elewacji. Powinny chronić przed włamywaczami no i najlepiej jeszcze żeby nie były drogie.

Na szczęście do domu wystarczy jedna, maksymalnie dwie pary drzwi wejściowych. Warto więc przy ich wyborze dokładnie rozeznać temat i skonkretyzować swoje  założenia.

Poniżej przedstawiamy 5 najczęściej zadawanych pytań o drzwi wejściowe, a wraz z nimi nasze odpowiedzi. Mamy nadzieję, że przybliżą one do zakupu drzwi, które będą spełniać wszystkie wyżej wymienione oczekiwania.

5 najczęściej zadawanych pytań o drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz?

Przy wyborze drzwi wejściowych należy wziąć pod uwagę sposób ich otwierania, czyli to, czy skrzydło ma otwierać się na zewnątrz, czy też w stronę pomieszczenia.

Drzwi otwierane na zewnątrz

Zaletą drzwi otwieranych na zewnątrz jest zaoszczędzenie przestrzeni w domu oraz ułatwienie ewentualnej ewakuacji w przypadku zagrożenia. Tego typu drzwi są też uznawane za łatwiejsze w utrzymaniu szczelności, ponieważ są “dopychane” przez wiatr do framugi. Ich wadą może być jednak trudność otwarcia w przypadku wichury - drzwi mogą nie dać się otworzyć lub wprost przeciwnie – mogą zostać wyszarpnięte przez silny podmuch. Mówimy tu jednak o naprawdę silnych zjawiskach atmosferycznych.

Drzwi otwierane do wewnątrz

Drzwi otwierane do wewnątrz zajmują sporo miejsca, a w promieniu skrzydła nie mogą znajdować się meble lub elementy wyposażenia stojące na ich drodze. Mogą również spowolnić ewentualną ewakuację. Nie chronią tak skutecznie przed dostawaniem się do mieszkania opadów atmosferycznych. Ich zaletą jest natomiast łatwe otwieranie w śnieżne miesiące oraz brak dostępu do zawiasów z zewnątrz.


Drewniane drzwi wejściowe autorstwa Aikon Distribution

Drzwi wejściowe lewe czy prawe?

Drzwi wejściowe mogą posiadać zawiasy umieszczone po lewej lub prawej stronie. Wybór odpowiedniej strony ma znaczenie, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do domu znajdują się elementy, które będą blokowały drzwi przed swobodnym otwieraniem. W przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz może to być np. mur lub poręcz schodów. Przy drzwiach otwieranych do wewnątrz należy wziąć pod uwagę umiejscowienie mebli, oświetlenia ściennego włączników lub kontaktów.

Więcej na ten drzwi prawych i lewych znajduje się w naszym wpisie blogowym:

Drzwi lewe czy prawe? Które wybrać? Jak je rozróżnić?

Jak konserwować i regulować drzwi wejściowe?

Regularne czyszczenie poprawia żywotność oraz parametry termoizolacyjne drzwi wejściowych. Ma wpływ również na właściwości akustyczne, zapewniając skuteczne obniżenie hałasów docierających z zewnątrz. Zalecane jest również regulowanie drzwi wejściowych przynajmniej raz w roku ze względu na intensywność ich użytkowania.


Drzwi wejściowe autorstwa Aikon Distribution

Jak uszczelnić drzwi wejściowe?

Drzwi wejściowe posiadają system uszczelek, które chronią przed przemarzaniem i przedostaniem się wody do środka pomieszczenia, dlatego nie ma potrzeby ich dodatkowego doszczelniania. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. Jest to parametr, który wskazuje na ilość ciepła, która przenika przez drzwi wejściowe. Niższy współczynnik zapewnia zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną oraz obniżenie strat ciepła.

Zobacz aluminiowe drzwi wejściowe o podwyższonej izolacyjności termicznej dostępne w ofercie Aikon Distribution:

DRZWI ALUMINIOWE GENESIS 75

Czym są drzwi wejściowe bez zawiasów?

Drzwi bez zawiasów to rozwiązanie droższe, jednak ich montaż w znaczący sposób wzbogaca standard estetyczny drzwi, a także poprawia bezpieczeństwo budynku. Tak naprawdę, to drzwi zewnętrzne z zawiasami ukrytymi, które po zamknięciu zostają zamaskowane pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą.

Przeczytaj również:

Ukryte zawiasy w oknach - estetyka czy praktyka?

Podsumowując

Przy wyborze drzwi zewnętrznych wejściowych zwracamy uwagę na parametry techniczne, materiał, z jakiego wykonano drzwi, sposób otwierania/zamykania, jak również różne możliwości wyposażenia dodatkowego. Najważniejsze w tym wszystkim jednak jest, aby stawiać na najwyższą jakość i rozwiązania od renomowanego dostawcy jakim niewątpliwie jest Aikon Distribution.

W swojej ofercie posiadamy drzwi wejściowe z PCV, aluminium oraz drewna. Drzwi mogą być wyposażone w panele drzwiowe aluminiowe, szklane lub PCV, naświetla i wiele estetycznych i przydatnych dodatków.

Zobacz wszystkie wpisy

Okno drewniane z jedną szybą – czy warto?

Okno drewniane z jedną szybą – czy warto?

blog | 28.11.2023

Okna drewniane jednoszybowe od dawna były uznawane za symbol tradycji i estetyki. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy standardy efektywności energetycznej stają się priorytetem, warto...

Zobacz więcej
Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okno do wnętrz prowansalskich?

Przewodnik po stylach architektonicznych -...

blog | 17.11.2023

Architektura prowansalska to jedno z najbardziej uroczych i uznawanych stylów architektonicznych na świecie. Pochodzący z południowej Francji, ten niezwykle malowniczy i romantyczny styl,...

Zobacz więcej
Okna XXL - okna kwadratowe i prostokątne

Okna XXL - okna kwadratowe i prostokątne

blog | 10.11.2023

Dom z dużymi przeszkleniami to obecnie znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa.  Szerokie okna tarasowe dodają lekkości budynkom, zwracają swoją uwagę i dają poczucie większej...

Zobacz więcej
Made in Poland - polskie okna w Stanach Zjednoczonych

Made in Poland - polskie okna w Stanach...

blog | 26.10.2023

Polska jest jednym z największych europejskich producentów stolarki okiennej. Jest również światowym liderem eksportu okien i drzwi - w 2022 roku odpowiadała bowiem za 19,6% światowej...

Zobacz więcej