ukryte zawiasy w oknach

Ukryte zawiasy w oknach - estetyka czy praktyka?

blog | 03.07.2023

Trendy nowoczesnej architektury już od kilku lat oscylują wokół fascynacji dużymi przeszkleniami i uwrażliwieniem na szczegół oraz estetykę stolarki okiennej. Potrzeba światła, otwarcia przestrzeni, kontakt z naturą, czy wreszcie elegancja i styl warunkują popularność dużych konstrukcji i niestandardowych rozwiązań. Jednym z niepozornych, ale kluczowych elementów, który ma wpływ na wygląd okna, są zawiasy. Szczególnym powodzeniem cieszą się zawiasy ukryte zwane także niewidocznymi. Czym się wyróżniają? Czy oprócz tego, że są estetyczne są również praktyczne i funkcjonalne? Sprawdźmy!

Ukryte zawiasy w oknach - co to jest?

Ukryte zawiasy w oknach to okucia wbudowane wewnątrz ramy. Są całkowcie schowane pod przylgą skrzydła, dzięki czemu pozostają całkowicie niewidoczne na oknie i nie zaburzają linii skrzydła. Sposób korzystania z nich niczym się jednak nie różni od tych standardowych zawiasów.

Zalety ukrytych zawiasów w oknie

Trwałość i wygoda

Aspekt trwałości zdecydowanie przemawia za ukrytymi zawiasami. Dlaczego? Ich klasyczna wersja wystaje poza ramę okna, więc maskuje się je osłonami, jednak te mają sporą wadę – po jakimś czasie zmieniają kolor pod wpływem promieni słonecznych i przestają wyglądać estetycznie. Nierzadko po kilku latach osłony nie tylko zmieniają swój odcień (w przypadku białych osłon żółkną), ale i kruszeją.

Jeśli zdecydujemy się na ukryte zawiasy, nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy tą kwestią. Wszystkie elementy zawiasów są ukryte w ramie okna, więc żaden wystający element nie zmieni swojej barwy ani się nie odłamie. W tym przypadku ułatwiona jest także konserwacja i utrzymywanie okien w czystości – elementy zbierające kurz są bowiem ukryte.

Ponadto zawiasy ukryte gwarantują wysoką stabilność okucia i brak takich problemów jak np. opadanie skrzydła okiennego oraz problemy ze spasowaniem skrzydła z ramą okna. Bezusterkowe działanie ukrytych okuć okiennych wynika także z wspomnianego już wcześniej braku kontaktu zawiasów z zabrudzeniami z zewnątrz.

Szczelność

W oknach z ukrytymi zawiasami zachowana jest ciągłość uszczelki na całym obwodzie bez konieczności jej przerwania w miejscu zamontowanego zawiasu. To gwarantuje bezkompromisową szczelność okna.

Bezpieczeństwo

Okna, w których zastosowane są okucia okienne z ukrytymi zawiasami, odznaczają się równie skuteczną lub skuteczniejszą ochroną antywłamaniową co modele ze standardowymi okuciami. System ryglowania w oknach z ukrytymi zawiasami składa się m.in. z grzybkowych trzpieni o przekroju ośmiokątów oraz dopasowanych do nich i rozlokowanych na obwodzie okna zaczepów albo standardowych, albo antywłamaniowych ze stali.

Ponadczasowa elegancja

Ukryte zawiasy dają producentom możliwość kreowania nie tylko funkcjonalnych okien, ale także bardzo efektownych. Dziś nie sztuką jest wyprodukować okno, sztuką jest zachwycić oknem. Możemy stworzyć okna o kształcie, fakturze i kolorze jaki sobie tylko wymarzymy.


Ukryte zawiasy

W jakich oknach można montować ukryte zawiasy?

Ukryte zawiasy można montować w oknach z PCV, drewna i aluminium. Z racji swej konstrukcji ukryte zawiasy rekomendowane są do okien o dużych rozmiarach i ciężarze, ale doskonale sprawdzają się także w oknach, których rozmiary nie wykraczają poza standardowe wartości. Idealnie sprawdzą się tak w nowoczesnej architekturze bogatej w duże przeszklenia, jak i tradycyjnych realizacjach domów, mieszkań, hoteli.

Czy montować okna z ukrytymi zawiasami?

Jak widać wachlarz zalet ukrytych zawiasów w oknach jest rozległy. Zaspokajają wyszukane gusta użytkowników, gwarantują lepszą szczelność, a co za tym idzie pozwalają redukować koszty związane z poborem energii, zapewniają dłuższą żywotność okna, ułatwiają użytkowanie i jego funkcjonalność, zapewniają bezpieczeństwo, ułatwiają pielęgnację i konserwację okien. A zatem, czy montować okna z ukrytymi zawiasami? Oczywiście, że montować!

Podsumowując

Ukryte zawiasy przypadną do gustu nie tylko fanom minimalizmu. To bardzo praktyczne, funkcjonalne i mało problemowe rozwiązanie. Warto rozważyć taką opcję w swoim projekcie.

Przeczytaj również:

Bądźmy EKO. Surowce do produkcji okien a ślad węglowy

Wysyłka okien z Polski – jak to wygląda?

Zobacz wszystkie wpisy

Aluplast – Systemy Okien i Drzwi dla Każdego Budynku

Aluplast – Systemy Okien i Drzwi dla Każdego...

blog | 11.09.2024

Stolarka okienna i drzwiowa to kluczowy element każdego budynku – zarówno nowo powstałych obiektów, jak i tych poddawanych renowacji. Aluplast, jako system okien i drzwi z PVC,...

Zobacz więcej
Okno z klamką historyczną

Okno z klamką historyczną

blog | 23.08.2024

Klamki do okien to jeden z elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania wyglądu swojego wnętrza. Jeżeli ma być ono charakterystyczne, posiadać wyrazisty styl - warto...

Zobacz więcej
Zeroemisyjność budynków w UE - co nas czeka?

Zeroemisyjność budynków w UE - co nas czeka?

blog | 06.08.2024

Zeroemisyjność budynków w Unii Europejskiej jest kluczowym elementem strategii UE w walce ze zmianami klimatycznymi i osiągnięciem celów zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie....

Zobacz więcej
Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

blog | 25.07.2024

Styl Japandi, będący połączeniem estetyki japońskiej i skandynawskiej, zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej prostocie, funkcjonalności i naturalnym materiałom. Kluczowym...

Zobacz więcej
Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

blog | 05.07.2024

Drzwi drewniane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór odpowiedniego materiału do ich produkcji ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości, wyglądu oraz funkcjonalności....

Zobacz więcej