ukryte zawiasy w oknach

Ukryte zawiasy w oknach - estetyka czy praktyka?

blog | 03.07.2023

Trendy nowoczesnej architektury już od kilku lat oscylują wokół fascynacji dużymi przeszkleniami i uwrażliwieniem na szczegół oraz estetykę stolarki okiennej. Potrzeba światła, otwarcia przestrzeni, kontakt z naturą, czy wreszcie elegancja i styl warunkują popularność dużych konstrukcji i niestandardowych rozwiązań. Jednym z niepozornych, ale kluczowych elementów, który ma wpływ na wygląd okna, są zawiasy. Szczególnym powodzeniem cieszą się zawiasy ukryte zwane także niewidocznymi. Czym się wyróżniają? Czy oprócz tego, że są estetyczne są również praktyczne i funkcjonalne? Sprawdźmy!

Ukryte zawiasy w oknach - co to jest?

Ukryte zawiasy w oknach to okucia wbudowane wewnątrz ramy. Są całkowcie schowane pod przylgą skrzydła, dzięki czemu pozostają całkowicie niewidoczne na oknie i nie zaburzają linii skrzydła. Sposób korzystania z nich niczym się jednak nie różni od tych standardowych zawiasów.

Zalety ukrytych zawiasów w oknie

Trwałość i wygoda

Aspekt trwałości zdecydowanie przemawia za ukrytymi zawiasami. Dlaczego? Ich klasyczna wersja wystaje poza ramę okna, więc maskuje się je osłonami, jednak te mają sporą wadę – po jakimś czasie zmieniają kolor pod wpływem promieni słonecznych i przestają wyglądać estetycznie. Nierzadko po kilku latach osłony nie tylko zmieniają swój odcień (w przypadku białych osłon żółkną), ale i kruszeją.

Jeśli zdecydujemy się na ukryte zawiasy, nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy tą kwestią. Wszystkie elementy zawiasów są ukryte w ramie okna, więc żaden wystający element nie zmieni swojej barwy ani się nie odłamie. W tym przypadku ułatwiona jest także konserwacja i utrzymywanie okien w czystości – elementy zbierające kurz są bowiem ukryte.

Ponadto zawiasy ukryte gwarantują wysoką stabilność okucia i brak takich problemów jak np. opadanie skrzydła okiennego oraz problemy ze spasowaniem skrzydła z ramą okna. Bezusterkowe działanie ukrytych okuć okiennych wynika także z wspomnianego już wcześniej braku kontaktu zawiasów z zabrudzeniami z zewnątrz.

Szczelność

W oknach z ukrytymi zawiasami zachowana jest ciągłość uszczelki na całym obwodzie bez konieczności jej przerwania w miejscu zamontowanego zawiasu. To gwarantuje bezkompromisową szczelność okna.

Bezpieczeństwo

Okna, w których zastosowane są okucia okienne z ukrytymi zawiasami, odznaczają się równie skuteczną lub skuteczniejszą ochroną antywłamaniową co modele ze standardowymi okuciami. System ryglowania w oknach z ukrytymi zawiasami składa się m.in. z grzybkowych trzpieni o przekroju ośmiokątów oraz dopasowanych do nich i rozlokowanych na obwodzie okna zaczepów albo standardowych, albo antywłamaniowych ze stali.

Ponadczasowa elegancja

Ukryte zawiasy dają producentom możliwość kreowania nie tylko funkcjonalnych okien, ale także bardzo efektownych. Dziś nie sztuką jest wyprodukować okno, sztuką jest zachwycić oknem. Możemy stworzyć okna o kształcie, fakturze i kolorze jaki sobie tylko wymarzymy.


Ukryte zawiasy

W jakich oknach można montować ukryte zawiasy?

Ukryte zawiasy można montować w oknach z PCV, drewna i aluminium. Z racji swej konstrukcji ukryte zawiasy rekomendowane są do okien o dużych rozmiarach i ciężarze, ale doskonale sprawdzają się także w oknach, których rozmiary nie wykraczają poza standardowe wartości. Idealnie sprawdzą się tak w nowoczesnej architekturze bogatej w duże przeszklenia, jak i tradycyjnych realizacjach domów, mieszkań, hoteli.

Czy montować okna z ukrytymi zawiasami?

Jak widać wachlarz zalet ukrytych zawiasów w oknach jest rozległy. Zaspokajają wyszukane gusta użytkowników, gwarantują lepszą szczelność, a co za tym idzie pozwalają redukować koszty związane z poborem energii, zapewniają dłuższą żywotność okna, ułatwiają użytkowanie i jego funkcjonalność, zapewniają bezpieczeństwo, ułatwiają pielęgnację i konserwację okien. A zatem, czy montować okna z ukrytymi zawiasami? Oczywiście, że montować!

Podsumowując

Ukryte zawiasy przypadną do gustu nie tylko fanom minimalizmu. To bardzo praktyczne, funkcjonalne i mało problemowe rozwiązanie. Warto rozważyć taką opcję w swoim projekcie.

Przeczytaj również:

Bądźmy EKO. Surowce do produkcji okien a ślad węglowy

Wysyłka okien z Polski – jak to wygląda?

Zobacz wszystkie wpisy

Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

blog | 08.02.2024

Elewacja budynku odgrywa kluczową rolę przy pierwszym spojrzeniu na dom. Dlatego też, odpowiednie dobranie stolarki okiennej do elewacji jest niebywale ważnym krokiem w procesie...

Zobacz więcej
Co będzie modne w stolarce otworowej w 2024 roku?

Co będzie modne w stolarce otworowej w 2024 roku?

blog | 18.01.2024

Jak zawsze, z wielkim zaciekawieniem obserwujemy rynek branżowy, dlatego już dokładnie wiemy, co będzie modne w stolarce okiennej i drzwiowej w 2024 roku! Czy obecny rok przyniesie nam...

Zobacz więcej
Kolor Roku 2024 wg Pantone - Okna w odcieniu 13-1023 Peach Fuzz

Kolor Roku 2024 wg Pantone - Okna w odcieniu...

blog | 10.01.2024

W świecie designu i aranżacji wnętrz, każdy rok kończy się od gorąco oczekiwanej zapowiedzi Koloru Roku przez Pantone. Ogłoszony odcień ma być królem designu kolejnego roku. W 2024...

Zobacz więcej
Podsumowanie roku 2023

Podsumowanie roku 2023

blog | 08.01.2024

Ubiegły rok nie był łatwym okresem dla branży okienno - drzwiowej. Wciąż odczuwalne skutki konfliktu na Ukrainie, ogólnoświatowa inflacja, a następnie starcia na Bliskim Wschodzie...

Zobacz więcej
Kwadratowe okna sash - jak działają?

Kwadratowe okna sash - jak działają?

blog | 20.12.2023

Sztuka otwierania i zamykania Kiedy myślimy o oknach, zazwyczaj wyobrażamy sobie standardowe modele otwierane na boki lub do góry. Jednak kwadratowe okna sash to zupełnie inna...

Zobacz więcej