napęd do bram garażowych

Wybierasz napęd do bramy garażowej?

blog | 13.10.2017

Automatyka bramowa to ogromne udogodnienie, z którego coraz chętniej korzystają inwestorzy. Najważniejszym argumentem przemawiającym za automatem jest oczywiście wygoda, ale trzeba również pamiętać o bezpieczeństwie. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem napędu do bramy garażowej, to przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

    Wymiary oraz waga bramy

Nie jest żadną tajemnicą, że napęd dobiera się do rodzaju bramy. Chodzi tutaj głównie o parametr siły ciągnięcia i pchania, który jest ściśle uzależniony od masy bramy. Zbyt słaby automat bardzo szybko ulegnie awarii i będzie wyłącznie źródłem irytacji (m.in. z powodu powolnej pracy). Za mocny natomiast będzie niepotrzebnie zużywać dużo prądu, a poza tym nie ma sensu przepłacać.

W przypadku bramy pojedynczej o dość lekkiej konstrukcji wystarczy napęd o sile 500-600 N. Brama podwójna, o szerokości blisko 5 metrów i większej, będzie z kolei wymagać automatu o sile ponad 1000 N.

Liczba cykli

Ten parametr pozwala w dużym przybliżeniu określić wytrzymałość napędu. Jeśli w ciągu dnia brama garażowa będzie wykorzystywana np. maksymalnie 4 razy (dwa samochody, rano wyjazd, po południu wjazd), to właściwie nie ma potrzeb inwestować w napęd najwyższej klasy i wydajności.

Jeśli jednak brama ma być otwierana i zamykana kilkanaście czy kilkadziesiąt razy na dobę, to lepszym pomysłem będzie zakup napędu przystosowanego do pracy w warunkach przemysłowych, np. parkingi.

brama przemysłowa

Brama przemysłowa

Prędkość automatu

Standardowej klasy napęd pracuje z prędkością około 17-18 centymetrów na sekundę. Jeśli w inwestycji przewidziano szybki wyjazd i wjazd do garażu, to najlepszy będzie automat oferujący prędkość 23-25 centymetrów na sekundę.

Bezpieczeństwo

Na tym nigdy nie należy oszczędzać. Dobry napęd do bramy garażowej musi posiadać zabezpieczenie przeciwko przeciążeniu, czyli układ zatrzymujący bramę w momencie natrafienia na jakąś przeszkodę (np. rowerek dziecka czy maskę źle zaparkowanego samochodu).

Bardzo przydatne jest również zabezpieczenie przeciwko opadnięciu bramy. Zadziała ono w momencie pęknięcia sprężyny i uchroni przed zniszczeniem bramy, mienia lub nawet ciężkim wypadkiem, gdyby w świetle bramy miało znaleźć się dziecko.

brama segmentowa

 Brama segmentowa

Kolejnym zabezpieczeniem jest funkcja automatycznego ryglowania w szynie napędu, która uniemożliwia podważenie bramy z zewnątrz.

Dodatkowe funkcje automatu

Wiele automatów posiada przydatne funkcje, które można bardzo docenić podczas codziennego użytkowania. Wymieńmy tutaj chociażby funkcję miękkiego startu i stopu (wpływa to na zwiększenie żywotności napędu), funkcję doświetlania garażu (automat posiada wbudowaną lampkę), funkcję zasilania z akumulatora (bardzo przydatne w momencie wystąpienia przerwy w dostawie prądu) czy funkcję uruchamiania z zewnątrz (na przykład przyciskiem na ścianie w garażu).

Podsumowując: dobry automat do bramy garażowej musi być przede wszystkim idealnie dobrany do rodzaju i masy bramy. Należy zwrócić uwagę na markę producenta i warunki gwarancji, a także na szybkość napędu. Ważne są również kwestie związane z bezpieczeństwem oraz możliwość zaprogramowania jak największej liczby pilotów.

Pamiętaj przy tym, że sam zakup automatu to dopiero połowa sukcesu. W praktyce o trwałości i użyteczności automatyki decyduje profesjonalny montaż.

Teraz w Aikon Distribution rabat nawet do -6% na bramy garażowe – zapytaj przedstawiciela handlowego o szczegóły promocji.

Przeczytaj także:

Jaką wybrać bramę garażową? Segmentową? Roletową? Uchylną?

3 powody dla których warto wybrać bramę segmentową

Zobacz wszystkie wpisy

Czy sztuczna inteligencja zaprojektuje okna w Twoim domu?

Czy sztuczna inteligencja zaprojektuje okna w...

blog | 20.06.2024

Sztuczna inteligencja wywołuje ciekawość i rozważania nad przyszłością wielu aspektów naszego życia. I trudno się dziwić, bowiem technologie i narzędzia bazujące na sztucznej...

Zobacz więcej
Aluminiowe drzwi przesuwne z wąskim słupkiem

Aluminiowe drzwi przesuwne z wąskim słupkiem

blog | 05.06.2024

Aluminiowe drzwi przesuwne z wąskim słupkiem to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych drzwi przesuwnych. Mocne i wytrzymałe, ale smukłe aluminiowe ramy zaprojektowane tak, aby...

Zobacz więcej
Jak naprawić roletę zewnętrzną?

Jak naprawić roletę zewnętrzną?

blog | 04.06.2024

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dużą rolę w komforcie i bezpieczeństwie Twojego domu odgrywają rolety zewnętrzne? Te wszechstronne osłony nie tylko chronią przed słońcem i...

Zobacz więcej
Inteligentne bramy garażowe. Przyszłość Twojego domu

Inteligentne bramy garażowe. Przyszłość...

blog | 15.05.2024

Dzięki rosnącej popularności domów inteligentnych, coraz więcej właścicieli szuka rozwiązań, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo ich życia codziennego. Jednym z kluczowych...

Zobacz więcej
Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okna do wystroju balijskiego?

Przewodnik po stylach architektonicznych -...

blog | 08.05.2024

Styl balijski to inspirowana indonezyjską wyspą Bali moda na urządzanie wnętrz swoich domów oraz mieszkań. Charakteryzuje się połączeniem delikatności, naturalności i egzotyki w...

Zobacz więcej