renowacja okna drewnianego

Renowacja okien drewnianych

blog | 20.06.2022

Dzięki konserwacji okna drewniane wyglądają nienagannie mimo upływającego czasu, z kolei renowacja przedłuża ich trwałość i żywotność. Często z różnych przyczyn nie chcemy wymieniać drewnianych okien. Jednak co zrobić, gdy ramy lub skrzydła wymagają naprawy? Poniżej podpowiemy, na czym polega renowacja okien drewnianych, kiedy ją przeprowadzać i w jaki sposób wykonać.

Jeśli jednak rozważasz wymianę okien, przeczytaj artykuł, w którym zawarliśmy garść porad na ten temat.

Wymiana okien drewnianych

Renowacja okien drewnianych

Jedną z największych zalet drewna jest możliwość jego wielokrotnej renowacji i malowania. Spękana i łuszcząca się powłoka, a nawet mniejsze rysy czy uszkodzenia to tak naprawdę tylko mankament kosmetyczny, który dzięki renowacji i naprawie możemy zlikwidować.
Poniżej, w kilku krokach  opiszemy jak przeprowadzić renowację drewnianych okien. Od czego zacząć, jakie materiały będą do tego potrzebne i jakimi narzędziami należy się posługiwać.

Pamiętaj jednak, że tekst nie jest szczegółową instrukcją renowacji okien drewnianych, a zarysem prac, które wykonuje się w trakcie jej przeprowadzania.

Zobacz naszą ofertę okien drewnianych:

OKNA DREWNIANE

Krok 1. Ocena stanu drewnianego okna

Zakres prac renowacyjnych zależy od tego, w jakim stanie technicznym jest dane okno.

Należy sprawdzić więc kolejno:

Krok 2. Demontaż skrzydeł drewnianego okna

Przed przystąpieniem do renowacji drewnianego okna, z reguły konieczne jest zdjęcie skrzydeł z zawiasów.

Krok 3. Naprawa mocowania okuć

Zamocowanie zawiasów skrzydeł i inne elementy okuć z czasem ulegają osłabieniu na skutek poluzowania się wkrętów, korozji czy miejscowych pęknięć i butwienia drewna. Jeśli okucia lub zawiasy są zbyt zniszczone, warto wymienić je na nowe. W pierwszym etapie prac należy delikatnie usunąć uszkodzone elementy. Miejsca, w których były przymocowane, trzeba oczyścić delikatnie przy pomocy drucianej szczotki, następnie zamocować nowe. Zawias delikatnie dobijamy młotkiem. W otworach po gwoździach warto wkręcić specjalne wkręty do drewna.

Krok 4. Korekta profili

Ubytki drewna i odkształcenia w profilu ramy lub skrzydła wymagają naprawy przez zeszlifowanie wypukłości lub wyprofilowanie ubytków.

Krok 5. Przygotowanie do malowania

Jeżeli renowacja okna ogranicza się do odnowienia powłoki malarskiej, która dobrze przylega do podłoża i nie wymaga poważniejszej naprawy - przygotowania można ograniczyć do przetarcia drewnianych powierzchni papierem ściernym i ewentualnego wypełnienia akrylem punktowych ubytków. Warto też zdemontować widoczne okucia (klamki, ograniczniki otwarcia), jeśli nie wymagają odnowienia.

Jeśli stara farba łuszczy się, konieczne będzie całkowite jej usunięcie. Oczyszczanie drewna można przeprowadzić na wiele sposobów. Do prac może posłużyć szlifierka kątowa, elektryczna opalarka, zmywacz do farb lub skrobak. Niezależnie od wybranej metody prace należy wykonać bardzo starannie. Na oczyszczonym drewnie nie mogą pozostawać żadne ślady starej powłoki.


Szpachlowanie ubytków w oknie drewnianym

Krok 6. Impregnacja

Odkryte surowe drewno po naprawie i szlifowaniu należy zaimpregnować, aby zabezpieczyć je przed gniciem, działaniem promieniowania UV i zapewnić dobre przyleganie powłoki malarskiej.

Krok 7. Renowacja uszczelnień

Stare okna mogą mieć uszkodzone uszczelki, czy też nie mieć ich wcale. Dawniej fabrycznie montowano uszczelki gumowe, mocowane powierzchniowo zszywkami (okna starego typu) albo z EPDM (nowsze wersje okien), osadzane w wyfrezowanych rowkach. Uszczelki powierzchniowe po dłuższym czasie tracą elastyczność lub odrywają się i wówczas trzeba je wymienić. W nowszych oknach uszczelnienia są mniej narażone na uszkodzenia, jednak zdarzają się miejscowe naderwania czy trwałe deformacje.

Do poprawienia szczelności można wykorzystać dostępne w sklepach uszczelki profilowe samoprzylepne bądź wciskane, o odpowiednio dobranym profilu.

Krok 8. Malowanie okien drewnianych

Nasza renowacja okien zmierza ku końcowi, bowiem kluczowym momentem jest malowanie okien drewnianych. Naprawione i oszlifowane powierzchnie należy dokładnie odkurzyć. Elementy, których nie będziemy malować, czyli zawiasy, okucia i szyby tuż przy profilach, trzeba osłonić taśmą malarską.

Jeśli chcemy zachować naturalny wygląd słojów, możemy użyć lakierobejcy. Preparat nadaje drewnu delikatny połysk i gwarantuje, że naturalne usłojenie drewna będzie elegancko podkreślone. Bardziej zniszczone okna możemy pokryć specjalnymi farbami kryjącymi. Największym atutem tego rozwiązania, jeśli chodzi o malowanie okien drewnianych, jest zamaskowanie wszystkich mankamentów, które powstały w drewnie. Wybierając farbę, zwróćmy uwagę na to, by zapewniła drewnu możliwość oddychania i nadawała się do zastosowania na zewnątrz. Dobrze dobrana emulsja ochroni drewno przed działaniem nadmiernej wilgoci i intensywnych promieni słonecznych. Przy doborze farby zwróćmy też uwagę na długość okresu jej wysychania. Do czasu utwardzenia się powłoki, okna nie będzie można bowiem zamknąć, gdyż profile lub uszczelki mogą się skleić.

Do nakładania farb używa się pędzli płaskich z miękkim włosiem o przynajmniej dwóch szerokościach. Ze względu na skomplikowany kształt profili - malowanie prowadzimy etapami, zaczynając od powierzchni na obwodzie skrzydła i ościeżnicy, a po ich przeschnięciu, pokrywamy powierzchnie frontowe. Najczęściej nakłada się dwie warstwy farby. Nie należy malować przy silnym nasłonecznieniu i w wysokiej temperaturze, gdyż farba może schnąć pod pędzlem, co utrudnia jej rozprowadzenie.

Tak wykonana konserwacja okien zapewni efekty na długo.

Przeczytaj także:

Jak poprawnie malować okna drewniane?

Renowacja okien drewnianych - materiały i narzędzia

Materiały potrzebne do renowacji okna drewnianego

Dobór materiałów do renowacji okien drewnianych wiąże się z planowanym zakresem prac i obejmuje głównie wyroby malarskie i uszczelnienia. Będą to więc farby, lakiery albo emalie do drewna, przeznaczone do stosowania na zewnątrz i wewnątrz, szpachlówka do drewna, akrylowa masa wypełniająca, rozpuszczalniki i preparaty myjące.

Przy naprawie okuć niezbędne będą wkręty do drewna o odpowiednio dobranych średnicach. Do uszczelnienia skrzydeł okiennych posłużą uszczelki profilowane samoprzylepne z gumy EPDM.

Narzędzia potrzebne do renowacji okna drewnianego

Oprócz podstawowych narzędzi takich jak mały młotek, szpachelki o różnej szerokości, pędzle płaskie, wkrętaki, skrobak, nożyczki czy nożyk z wymiennym ostrzem - przydadzą się także elektronarzędzia np. szlifierka do efektywnego usunięcia farby. Przy naprawie zamocowania okuć potrzebna będzie wiertarka z wiertłami do drewna i metalu, o średnicach dostosowanych do wymiarów mocowanych elementów.

Dlaczego warto przeprowadzić renowację okien?

Na renowację starych okien decydujemy się z wielu powodów, choć w przeważającej części są to względy czysto estetyczne. Przeprowadzona konserwacja przywróci oknom dawny blask, a cały budynek zyska elegancki wygląd. Kolejnym powodem, dla którego decydujemy się na renowację okien drewnianych jest obniżenie kosztów ogrzewania. Uszczelnione, odnowione okna drewniane uchronią nas również przed kurzem, spalinami i hałasem dochodzącym z zewnątrz.

Przeczytaj także:

Ile kosztuje okno drewnianie?

Jak zamontować okna drewniane? 

Zobacz wszystkie wpisy

Okrągłe okno - rodzaje i sposoby otwierania

Okrągłe okno - rodzaje i sposoby otwierania

blog | 26.05.2023

Okrągłe okna to niezwykle estetyczne elementy, które dodają uroku i charakteru zarówno wnętrzom, jak i elewacjom budynków. Można je spotkać w architekturze zarówno nowoczesnej, jak i...

Zobacz więcej
Drzwi lewe czy prawe? Które wybrać? Jak je rozróżnić?

Drzwi lewe czy prawe? Które wybrać? Jak je...

blog | 26.05.2023

Kiedy stajemy przed drzwiami, czy to w naszych domach, biurach, czy w innych miejscach, często możemy zastanawiać się, czy są one skonstruowane jako drzwi lewe czy prawe. To pytanie może...

Zobacz więcej
Duże i nowoczesne okna w salonie

Duże i nowoczesne okna w salonie

blog | 10.05.2023

Salon jest miejscem, w którym odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Jest pomieszczeniem reprezentatywnym i jednocześnie naszym prywatnym azylem. Duże i nowoczesne okna...

Zobacz więcej
Konserwacja osłon zewnętrznych przed sezonem letnim

Konserwacja osłon zewnętrznych przed sezonem...

blog | 08.05.2023

Osłony zewnętrzne okien i drzwi, czyli rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe, nieustannie narażone są na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych: deszcz, śnieg, grad czy...

Zobacz więcej
Okna panoramiczne w salonie

Okna panoramiczne w salonie

blog | 17.04.2023

Okna panoramiczne w salonie sprawiają, że salon czyli pokój, w którym spędzamy sporo czasu w ciągu dnia, staje się integralną częścią świata zewnętrznego. Duży ogród, sąsiedztwo...

Zobacz więcej