pomiar wnęki okiennej

Pomiar ościeży, czyli jak zmierzyć wnękę okienną.

blog | 25.02.2022

Ościeże to wnęki okienne, w których w przyszłości będą zamontowane okna. Ich pomiaru dokonujemy w celu montażu nowej stolarki bądź wymiany już istniejącej. Prawidłowe wymierzenie ościeży jest jedną z ważniejszych czynności determinujących prawidłowy zakup stolarki okiennej. Okno powinno mieć takie wymiary, by umożliwiały prawidłowe ustawienie i wypoziomowanie. Dla utrzymania prawidłowej funkcjonalności okna musi być zachowana odpowiednia przestrzeń pomiędzy stolarką okienną, a ścianą. Sprawdź jak prawidłowo zmierzyć wnękę okienną.

Cel wykonania pomiarów wnęki okiennej

Nadrzędnym celem jest oczywiście montaż okien, ale sposób wykonania pomiarów oraz wytyczne, na które należy szczególnie zwrócić uwagę, zależą od specyfiki konkretnego zlecenia. Może to zatem być:

​​​​​- szerokość ościeżnicy powinna być o około 3 cm* mniejsza niż szerokość ościeży,

wysokość ościeżnicy powinna być o około 5 cm* mniejsza niż wysokość ościeży.

Po fizycznym osadzeniu okna pozostanie około 1,5 cm wolnej przestrzeni u góry oraz po bokach ościeżnicy, jest to miejsce na piankę montażową, natomiast u dołu około 3,5 cm miejsca przewidziane jest na montaż parapetu;

- należy zmierzyć oścież od strony pomieszczenia i odjąć około 2 cm* od szerokości oraz około 1,5 cm* od wysokości,

- należy uzupełnić pomiar o zmierzenie ościeży od strony zewnętrznej.

*podane wymiary są orientacyjne

Dokładność wykonania pomiarów

Podczas mierzenia wnęki okiennej należy wziąć pod uwagę nie tylko faktyczne  parametry danej wnęki, ale także jej gotowość do montażu lub wymiany okien. Jest to również moment, w którym można naprawić ewentualne niedoskonałości powstałe podczas budowania obiektu. Priorytety to:

Pomiar ościeży — jak zmierzyć wnękę okienną?

Najprostszą sprawą jest wykonanie pomiaru w nowopowstałym budynku w stanie surowym. Należy zmierzyć szerokość i wysokość wnęki okiennej. Zarówno szerokość jak i wysokość mierzymy dokładnie w kilku miejscach, a w przypadku rozbieżności bierzemy pod uwagę najmniejszy wymiar.
Najlepiej zmierzyć szerokość otworu na samej górze, na środku oraz na dole. Podobnie postępujemy z wysokością - mierzymy z lewej strony otworu, na środku oraz z prawej.
Kolejnym krokiem jest odjęcie kolejno około 3 cm od szerokości ościeży, oraz około 5 cm od wysokości. Wymiar, jaki pozostaje to faktyczny wymiar okna, jakie będzie właściwe do naszej wnęki okiennej. Odstęp pomiędzy oknem a ościeżem nazywany jest luzem montażowym. Umożliwia on poprawne ustawienie okna w ościeży, uszczelnienie połączenia i zamontowanie parapetów: zewnętrznego oraz wewnętrznego.
Pomiaru należy dokonywać miarą zwijaną metalową, tzw. metrówką. Jest znacznie bardziej stabilna niż centymetr krawiecki, linijka oraz pozostałe nieprofesjonalne akcesoria pomiarowe. Warto wybrać miarę z taśmą znakowaną dwustronnie, dla większej wygody użytkowania.

PAMIĘTAJ! Kluczową kwestią jest precyzja.

Pomiar wnęki okiennej

OKNA Z PARAPETEM

Wybór stolarki okiennej o najlepszych właściwościach termoizolacyjnych nie będzie spełniał swoich funkcji jeśli popełnione zostaną błędy przy montażu okien, zwłaszcza w obszarach podparapetowych. Jeżeli decydujemy się na okna z parapetem wewnętrznym lub zewnętrznym lub jednym i drugim, to w całościowym wymiarze wnęki okiennej musimy uwzględnić odpowiedni wymiar. Luz montażowy powinien wynosić od 3 cm do 5 cm.

Przeczytaj także:

Jak dobrać parapet wewnętrzny do okna?

Skutki błędów w pomiarze okien

Błędnie zmierzone okno to bardzo często niepoprawny montaż, trudności z otwieraniem i zamykaniem, a nawet ryzyko zamakania ścian. Błędy na etapie pomiaru mogą więc skutkować:

*Mostki cieplne inaczej mostki termiczne to miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku o podwyższonym współczynniku przewodzenia ciepła. To właśnie tędy następuje zwiększona ucieczka energii cieplnej z budynku.


Uszczelnianie okna

Przeczytaj także:

Kupowanie okien z Polski - krok po kroku

Jak prawidłowo uszczelnić okna?

Jak samodzielnie zmierzyć okno?

Dobrze zmierzone okna to pierwszy, niezwykle istotny, krok na drodze do ich prawidłowego montażu. Odpowiednio dobrane okna to gwarancja szczelności, estetycznego wyglądu oraz bezawaryjnego i sprawnego działania przez lata. Dlatego tak istotny jest właściwy pomiar wnęki okiennej: czy to przed montażem okien w stanie surowym, czy przed wymianą stolarki na nową. Jeżeli nie chcesz podjąć się tego wyzwania na własną rękę, poproś o pomoc firmę, która będzie się zajmować montażem okien.

Zobacz wszystkie wpisy

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

blog | 29.07.2022

Wiemy, że wybór zewnętrznej osłony dla Twojego mieszkania to nie jest łatwa decyzja. Bez względu na to, czy budujesz dom czy przeprowadzasz metamorfozę swoich wnętrz, takie osłony to...

Zobacz wszystkie wpisy
Jak zainstalować okna drewniane?

Jak zainstalować okna drewniane?

blog | 21.07.2022

Okna drewniane, zresztą jak każde inne okna, muszą być dobrze zamontowane , bo inaczej nie będą w pełni spełniały swojego zadania. Niewłaściwe zainstalowanie okien drewnianych może...

Zobacz wszystkie wpisy
Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

blog | 19.07.2022

Drzwi drewniane już od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią kwintesencję ponadczasowego stylu, są eleganckie i pasują do praktycznie każdego wnętrza. Są...

Zobacz wszystkie wpisy
Co się działo w pierwszym półroczu na rynku stolarki otworowej - analiza

Co się działo w pierwszym półroczu na rynku...

blog | 15.07.2022

Na początku 2022 roku wiele z nas spodziewało się, że świat powróci do względnej normalności po bardzo niestabilnym 2021 roku. Bardzo szybko okazało się jednak, że będzie zupełnie...

Zobacz wszystkie wpisy
Inteligentne i ekologiczne rozwiązania w Twoim domu

Inteligentne i ekologiczne rozwiązania w Twoim...

blog | 15.07.2022

Mądre i odpowiedzialne wykorzystywanie naturalnych zasobów i świadomość dbania o środowisko jest coraz większa. Budując, remontując i wyposażając swój dom można zaplanować go tak,...

Zobacz wszystkie wpisy