cień z okna oraz rok 2024

Podsumowanie roku 2023

blog | 08.01.2024

Ubiegły rok nie był łatwym okresem dla branży okienno - drzwiowej. Wciąż odczuwalne skutki konfliktu na Ukrainie, ogólnoświatowa inflacja, a następnie starcia na Bliskim Wschodzie mocno wpłynęły, i nadal wpływają, na pogorszenie nastrojów konsumentów. To natomiast negatywnie odbija się na popyt na okna i drzwi w Europie. Jaki był zatem miniony rok? Jak wyglądał z perspektywy Aikon Distribution? Zapraszamy na podsumowanie roku 2023.

Trudny rok za nami

Dynamicznie rosnąca inflacja, wzrost cen surowców i materiałów budowlanych, a także słaba koniunktura sprawiły, że popyt na okna i drzwi w 2023 roku mocno się zmniejszył. Mimo, że budownictwo było postrzegane jako sektor, który najlepiej poradził sobie ze skutkami pandemii i innych światowych zawirowań, to jednak nie uniknął spowolnienia.

Mniejszy popyt w Europie widoczny jest zarówno w nowym budownictwie, gdzie trafia 1/3 okien, jak i na rynku remontowym, który stanowi 2/3 całej sprzedaży. W przypadku nowych budynków mieszkalnych, w I półroczu 2023 roku w Unii Europejskiej wydano pozwolenia na budowę o ponad 24% mniejszej liczby domów i mieszkań niż przed rokiem. Wyraźnie mniejsza aktywność w rozpoczynaniu nowych inwestycji przełożyła się natomiast na mniejszą liczbę okien instalowanych w nowych budynkach w II półroczu 2023 roku.

To wszystko wpływa na sprzedaż okien i drzwi w Europie, i jak ocenia Centrum Analiz Branżowych, w I półroczu 2023 roku dystrybucja stolarki otworowej w krajach Starego Kontynentu zmalała nawet o kilkanaście procent.

Eksport okien z Polski w 2023 roku

Rok 2023 był jednym z najtrudniejszych sezonów dla polskiej branży stolarki otworowej. Według branżowych doniesień, w I kwartale 2023 roku eksport okien z Polski mocno zmalał w porównaniu z początkiem 2022 roku. To pierwszy spadek od początku pandemii, a gdyby jednak pominąć ten specyficzny i bardzo nietypowy okres, mielibyśmy do czynienia z pierwszym spadkiem w eksporcie od 2013 roku, czyli od ponad 10 lat!

Pierwsze rzetelne podsumowania pokazują, że eksport okien i drzwi w pierwszym półroczu zmniejszył się o 10,4% w stosunku do roku ubiegłego. Z podsumowanych dotychczas 8 miesięcy wynika natomiast, że eksport jest o kilkanaście procent mniejszy niż przed rokiem.

Nie zmieniły się jednak główne kierunki. Nadal najwięcej okien i drzwi sprzedajemy w Niemczech. Jednak i tutaj nastąpiło zmniejszenie eksportu o 8%. Rynek francuski zanotował natomiast spadek o 0,5%. Z głównych importerów polskiej stolarki, na plusie są tylko Włochy - wzrost o 23,4 punkty procentowe. Natomiast bardzo duże procentowo spadki dotyczyły najmniejszych rynków - Litwa zakupiła o 19,1% mniej okien i drzwi, zaś Węgry o 27,6%.

Eksperci, spadek sprzedaży okien tłumaczą wspomnianą już wcześniej inflacją, dekoniunkturą oraz brakiem dostępności kredytów. I trudno im odmówić racji, ponieważ czynniki te, skądinąd mocno ze sobą powiązane, wpływają na brak poczucia bezpieczeństwa finansowego i tym samym powstrzymywanie się od większych zakupów.

Rok 2023 - spadek produkcji

Centrum Analiz Branżowych ocenia także, że w I półroczu 2023 roku w Europie wyprodukowano okna i drzwi o wartości około 28 mld euro, czyli o 6 – 7% mniejszej niż w analogicznym okresie 2022 roku. W ujęciu ilościowym spadek był jednak zdecydowanie większy. Analitycy CAB szacują, że od stycznia do czerwca 2023 roku wytworzono około 41 mln okien, czyli aż o 13 – 15% mniej niż przed rokiem.

Pierwsze półrocze 2023 roku okazało się również niełaskawe dla polskich producentów stolarki otworowej. Produkcja okien i drzwi w tym okresie spadła o około 20% zarówno w przypadku okien, jak i drzwi. Wyprodukowano 4,16 mln sztuk okien z PCV, co w odniesieniu do 2022 roku oznacza spadek o 7,9%. W przypadku stolarki drewnianej powstało 3,08 mln okien, co oznacza spadek aż o 15%. Z kolei w przypadku aluminium były to wartości – odpowiednio – 0,34 mln szt. i – 10,8%.

Wszyscy zastanawiają się kiedy poprawią się warunki ekonomiczne. Według szacunków, wiele wskazuje na to, że ożywienia i wzrostu dynamiki spodziewać się możemy dopiero w 2025 roku. W 2024 roku jest szansa na większą sprzedaż niż w 2022 roku, ale oczekiwane niewielkie wzrosty w żadnym wypadku nie pozwolą odrobić strat z bieżącego roku.

*Źródło - Centrum Analiz Branżowych 

A jak wyglądał rok 2023 w Aikon Distribution?

Aikon Distribution w liczbach

W 2023 roku firma Aikon Distribution wysłała do swoich klientów ponad 6 tysięcy okien i drzwi wykonanych z PCV, aluminium oraz drewna. Nasi klienci zamówili także ponad 1100 rolet zewnętrznych oraz żaluzji fasadowych oraz ponad 150 paneli drzwiowych.

Stworzyliśmy dla naszych klientów także wiele nietypowych i zachwycających konstrukcji, którymi chwalimy się w cyklu naszych artykułów: “Ciekawostki z magazynu Aikon Distribution”.


Okno drewniane autorstwa Aikon Distribution wykonane w 2023 roku

Co jeszcze działo się w Aikon Distribution w 2023 roku?

Aikon Distribution w 2023 roku to także wiele zmian. Przywitaliśmy na swoim pokładzie kilka utalentowanych i wykwalifikowanych nowych specjalistów. Wspinaliśmy się po ogrodzienieckich skałach i integrowaliśmy się w iście zamkowym stylu, niedaleko ruin renesansowego zamku. Świętowaliśmy 14 urodziny naszej firmy, przenieśliśmy się nawet na chwilę do lat 80 i głębokiego w Polsce PRL-u. Wspólnie powitaliśmy w naszej firmie Mikołaja i zjedliśmy świąteczny obiad. Odbyliśmy kilka bardzo inspirujących szkoleń i poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat okien i drzwi. Generalnie - DZIAŁO SIĘ.


Zdjęcia zespołu Aikon Distribution z różnych wydarzeń w 2023 roku

Co przyniesie nam rok 2024? Wchodzimy w niego pełni nadziei, optymizmu i wiary, że będzie owocniejszy niż ten, który właśnie pożegnaliśmy.

Przeczytaj również:

Wysyłka okien z Polski – jak to wygląda?

Zobacz wszystkie wpisy

Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

blog | 08.02.2024

Elewacja budynku odgrywa kluczową rolę przy pierwszym spojrzeniu na dom. Dlatego też, odpowiednie dobranie stolarki okiennej do elewacji jest niebywale ważnym krokiem w procesie...

Zobacz więcej
Co będzie modne w stolarce otworowej w 2024 roku?

Co będzie modne w stolarce otworowej w 2024 roku?

blog | 18.01.2024

Jak zawsze, z wielkim zaciekawieniem obserwujemy rynek branżowy, dlatego już dokładnie wiemy, co będzie modne w stolarce okiennej i drzwiowej w 2024 roku! Czy obecny rok przyniesie nam...

Zobacz więcej
Kolor Roku 2024 wg Pantone - Okna w odcieniu 13-1023 Peach Fuzz

Kolor Roku 2024 wg Pantone - Okna w odcieniu...

blog | 10.01.2024

W świecie designu i aranżacji wnętrz, każdy rok kończy się od gorąco oczekiwanej zapowiedzi Koloru Roku przez Pantone. Ogłoszony odcień ma być królem designu kolejnego roku. W 2024...

Zobacz więcej
Kwadratowe okna sash - jak działają?

Kwadratowe okna sash - jak działają?

blog | 20.12.2023

Sztuka otwierania i zamykania Kiedy myślimy o oknach, zazwyczaj wyobrażamy sobie standardowe modele otwierane na boki lub do góry. Jednak kwadratowe okna sash to zupełnie inna...

Zobacz więcej