Pakiet dwuszybowy czy trzyszybowy? Co wybrać?

Pakiet dwuszybowy czy trzyszybowy? Co wybrać?

blog | 08.07.2021

Na przestrzeni lat zauważyć można zmiany w sposobie budowania domów. Niegdyś w celu dobrej izolacji domu stawiano grube mury i małe wnęki okienne. Dzisiaj przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów i wysokowydajnej technologii jesteśmy w stanie zachować komfort termiczny domu nawet z wielkimi przeszkleniami.

Jakie zatem okna wybrać do domu czy mieszkania, aby cieszyć się ciepłem w zimę i nie przepłacać za ogrzewanie? Czy sprawdzą się standardowe okna z podwójnym przeszkleniem, czy raczej postawić na okna trzyszybowe? Pamiętajmy, że każda dodatkowa szyba to dodatkowa warstwa izolacyjna poprawiająca parametry cieplne okna, ale także dodatkowy koszt. Okna z potrójnym przeszkleniem są średnio o 10-30% droższe od okien z dwoma panelami szklanymi. Czy warto jednak oszczędzać na komforcie cieplnym, który zagwarantujemy sobie na długie lata? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym są okna z pakietem dwuszybowm?

Okna dwuszybowe to połączenie dwóch hermetycznie zespolonych paneli szkła, pomiędzy którymi znajduje się ramka dystansowa, a komory międzyszybowe wypełnione są gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem), które zapobiegają przenoszeniu się ciepła. Współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi od 1,5 do 1,1 W/m2*K, są to więc okna chłodniejsze. Cieszą się jednak dużą popularnością we Francji, Włoszech i Hiszpanii, gdzie zimy są łagodne i duże straty ciepła zimą nie są tak odczuwalne.

Czym są okna z pakietem trzyszybowym?

Pakiet trzyszybowy różni się od pakietu podwójnego dodatkową szybą i termoizolacją. Dzięki podwyższonym parametrom cieplnym okna z potrójnym przeszkleniem określane są jako  okna ciepłe, energooszczędne lub okna pasywne. Aby jednak okno z potrójnym przeszkleniem było oknem pasywnym, współczynnik Uw musi być zgodny z normą europejską i być mniejszy lub równy 0,8 W/m2*K. W oknach pasywnych temperatura powierzchni wewnętrznej okna nie spada poniżej 17 stopni Celsjusza, nawet zimą. Wysoka szczelność powoduje, że w zimę w strefie okiennej nie tworzą są podmuchy zimnego powietrza, a temperatura w całym pomieszczeniu jest wyrównana. Okna pasywne coraz częściej wybierane są w Niemczech. Niejako wymogły to nowe przepisy prawa, ale także świadomość obywateli, którym zależy na optymalizacji kosztów energii i ochronie środowiska.

BluEvolution 82

Budowa okna pasywnego Salamander BluEvolution 82

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Zastanówmy się do jakich pomieszczeń będą potrzebne nam okna, bo nie wszystkie wnętrza domu wymagają doskonałej termiki cieplnej w okresie zimowym, ot choćby pomieszczenia gospodarcze i garaż, gdzie doskonale sprawdza się tańszy pakiet dwuszybowy. Z kolei, ciepłe okna trzyszybowe są idealne do pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień, a więc kuchnia, pokój dzienny, sypialnie i łazienka.

Zobacz:
Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna i drzwi z Polski?

Nowe inwestycje budowlane vs. przepisy prawa budowlanego

Zgodnie z Dyrektywą Europejską 2010/31/UE, od 2021 r. kraje unijne winny stosować przepisy, zgodnie z którymi okna do nowych inwestycji muszą posiadać dobrą izolację termiczną. Mowa tutaj o współczynniku Uw, który nie będzie przekraczał 0,9 W/m2*K. Niemcy dostosowały swoje przepisy do wspomnianej dyrektywy i nowe wymogi obowiązują od 1 stycznia 2021 r. Wspomnianymi przepisami powinni zainteresować się wszyscy inwestorzy, zarówno deweloperzy i konstruktorzy przy planowaniu nowych inwestycji oraz osoby prywatne, które planują remont lub rozbudowę starych nieruchomości.

okna pasywneOkna pasywne

Porównanie okien pasywnych

W naszej ofercie posiadamy kilka topowych modeli okien pasywnych, są nimi: Salamander BluEvolution 82, Aluplast ID 8000, Veka Softline 82 czy Schuco Living 82.

Nie wiesz, na które okno się zdecydować? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Według kryterium ceny, Salamander BluEvolution 82 wyprzedza swoich konkurentów będąc najtańszym profilem ciepłym. Jest tańszy o 23% od Veka Softline 82, o 4% od Aluplast ID 8000 i o 5% Schuco Living 82, co przy inwestycji zakładającej wstawienie kilkunastu okien może robić wielką różnicę.

Pod względem wartości współczynnika Uw, który informuje nas o przenikaniu ciepła zarówno przez szybę, jak i ramę okna, w zestawieniu wygrywają dwa profile Salamander BluEvolution 82 i Aluplast ID 8000, które z wartościami Uw odpowiednio 0,78 i 0,79 są najbardziej energooszczędnymi profilami okiennymi.

Salamander BluEvolution 82Salamander BluEvolution 82

Sprawdź parametry okna:  Salamander BluEvolution 82!

Jeśli zatem mierzysz się obecnie z zakupem nowych okien i interesują cię energooszczędne rozwiązania, okna pasywne z potrójnym przeszkleniem będą idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń w których stale przybywamy. Choć ich przeciętny koszt jest nieco wyższy od tradycyjnych profili, koszt ten zwróci się z czasem z nadatkiem.

Zobacz wszystkie wpisy

Okrągłe okno - rodzaje i sposoby otwierania

Okrągłe okno - rodzaje i sposoby otwierania

blog | 26.05.2023

Okrągłe okna to niezwykle estetyczne elementy, które dodają uroku i charakteru zarówno wnętrzom, jak i elewacjom budynków. Można je spotkać w architekturze zarówno nowoczesnej, jak i...

Zobacz więcej
Drzwi lewe czy prawe? Które wybrać? Jak je rozróżnić?

Drzwi lewe czy prawe? Które wybrać? Jak je...

blog | 26.05.2023

Kiedy stajemy przed drzwiami, czy to w naszych domach, biurach, czy w innych miejscach, często możemy zastanawiać się, czy są one skonstruowane jako drzwi lewe czy prawe. To pytanie może...

Zobacz więcej
Duże i nowoczesne okna w salonie

Duże i nowoczesne okna w salonie

blog | 10.05.2023

Salon jest miejscem, w którym odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Jest pomieszczeniem reprezentatywnym i jednocześnie naszym prywatnym azylem. Duże i nowoczesne okna...

Zobacz więcej
Konserwacja osłon zewnętrznych przed sezonem letnim

Konserwacja osłon zewnętrznych przed sezonem...

blog | 08.05.2023

Osłony zewnętrzne okien i drzwi, czyli rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe, nieustannie narażone są na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych: deszcz, śnieg, grad czy...

Zobacz więcej
Okna panoramiczne w salonie

Okna panoramiczne w salonie

blog | 17.04.2023

Okna panoramiczne w salonie sprawiają, że salon czyli pokój, w którym spędzamy sporo czasu w ciągu dnia, staje się integralną częścią świata zewnętrznego. Duży ogród, sąsiedztwo...

Zobacz więcej