szprosy w oknach

Okna ze szprosami czy bez? Podpowiadamy!

blog | 18.04.2019

Szprosy inaczej zwane też szczeblinami, to listewki dzielące okno lub drzwi na mniejsze części wypełnione szybami. Kiedyś szprosy były stałym elementy konstrukcyjnym okna, chociażby ze względu na brak dużych tafli szkła.

Obecnie montowanie szprosów nie jest koniecznością, można je montować głównie ze względu na estetykę, design czy po prostu dla ozdoby, są więc raczej dekoracją niż stałym elementem konstrukcji okna. Szprosy mogą być montowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz okna.

szprosy Szprosy w oknie 

Rodzaje szprosów

Szprosy konstrukcyjne / wewnątrzszybowe - są to z reguły elementy z aluminium wewnątrz szyby zespolonej, umieszczane między taflami szkła. Są zakładane na stałe, poprzez montaż do międzyszybowych ramek.

Szprosy wiedeńskie / klejone - najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego lub aluminium. Mają na spodniej stronie taśmę samoprzylepną, która zapewnia mocne zamocowanie do szyby.

Szprosy ramkowe / zawieszane - najczęściej wykonane z PCV lub drewna, nie są przymocowane do okna na stałe a jedynie nałożone na zewnętrzną stronę szyby, bez problemu można je zdjąć, np do mycia okien.

szprosy naklejane Szprosy naklejane 

Szprosy w oknach

Posiadanie szprosów w oknach nadaje wyjątkowy wygląd i podkreśla styl domu. Dzięki nim bardzo efektownie będzie wyglądać elewacja i wnętrze. Szprosy idealnie prezentują się w oknach domów drewnianych, zabytkowych budynków poddanych renowacji czy domów stylizowanych na szlacheckie dworki. 

Dobrze wyglądać będą również w dużych oknach o nietypowych kształtach, na przykład w formie pionowego prostokąta o zaokrąglonej górze.

Szprosy nie muszą dzielić okna na równe kwadraty, można je nakleić pod kątem, tworząc trójkątne pola. Liczba zastosowanych szprosów powinna być uzależniona od ich grubości i wielkości okna.  Decydując się na szprosy musimy zwrócić uwagę na możliwość zmniejszenie ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia, problemy z czyszczeniem okien i gorsze właściwości termoizolacyjne (w przypadku szprosów konstrukcyjnych)

Dopasowanie szprosów

Źle dobrane szprosy oszpecą okna, szczególnie w przypadku jeśli dom budowany jest według nowoczesnego projektu. Takie rozwiązanie nie będzie też pasować  jeżeli stawiamy na minimalizm i nowatorskie formy architektoniczne.

Szprosy dopasowujemy do ram okiennych oraz wyglądu elewacji budynku. Duży wybór kolorów i wzorów umożliwia wybranie szprosów najlepiej pasujących do danej aranżacji.  Styl szprosów musi być też dobrany do stylistyki domu.

szprosy wewnątrzyboweSzprosy wewnątrzybowe

Takie rozwiązanie ma swoje zalety i  wady, a szprosy, chociaż efektowne, nie sprawdzą się w przypadku każdego domu.  Aby szprosy ładnie uzupełniły aranżację, należy wybrać ich rodzaj niezwykle starannie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup to warto, dokładnie to przemyśleć a może nawet skonsultować się ze specjalistą.

Zobacz wszystkie wpisy

Jak zamontować okno aluminiowe?

Jak zamontować okno aluminiowe?

blog | 01.07.2022

Architekci i inwestorzy w ciągu ostatnich lat przekonali się, jak istotną rolę w codziennym życiu pełni otwarta przestrzeń . Cenimy sobie swobodę, brak ograniczeń i chętnie uwalniamy...

Zobacz wszystkie wpisy
Okno aluminiowe czy PCV?

Okno aluminiowe czy PCV?

blog | 01.07.2022

Oczywistym jest, że PCV i aluminium to zupełnie dwa różne materiały. Każde z nich ma swoje wady, zalety i inne właściwości. Porównajmy te dwa rodzaje okien - może to pomoże w...

Zobacz wszystkie wpisy
Fasady aluminiowo-szklane - ceny i możliwości

Fasady aluminiowo-szklane - ceny i możliwości

blog | 01.07.2022

Przeszklenia XXL, to hit ostatnich kilku lat. Tworzone są głównie za pomocą systemów przesuwnych z PCV lub aluminium. Ale nie tylko! Istnieje cała gama rozwiązań, które będą...

Zobacz wszystkie wpisy
Jak montować okno PCV?

Jak montować okno PCV?

blog | 01.07.2022

Przykręcić okno do ściany, dodać piankę poliuretanową dookoła i gotowe! Takie wyobrażenie o instalacji okna PCV mogą mieć Ci, którzy nie mają o tym pojęcia. Z takiego podejścia...

Zobacz wszystkie wpisy
Renowacja okien drewnianych

Renowacja okien drewnianych

blog | 20.06.2022

Dzięki konserwacji okna drewniane wyglądają nienagannie mimo upływającego czasu, z kolei renowacja przedłuża ich trwałość i żywotność. Często z różnych przyczyn nie chcemy...

Zobacz wszystkie wpisy