Okna z Polski - rośnie zapotrzebowanie

Okna z Polski – rośnie zapotrzebowanie!

blog | 13.09.2022

Polskie okna są doceniane na całym świecie. Prowadzone bieżące statystyki ekonomiczne tylko potwierdzają, że Polska w światowym eksporcie stolarki otworowej jest liderem.

Wszystko zaczęło się, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Wówczas eksport zwiększył się prawie 10 krotnie. W 2021 roku wyniósł niemal 3 mld euro. I dziś radzimy sobie coraz lepiej, choć jest bardzo wiele zmiennych, które mogą i próbują hamować rozwój branży.

Okna z Polski doceniane za granicą

Specjaliści Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że polska branża miała swój udział w 2021 roku w  światowym eksporcie na poziomie 16,1%. Tym samym był on wyższy o 1,54 punktów procentowych niż w roku poprzednim. Najważniejszą pozycją towarową były drzwi i okna oraz ich ramy i progi drzwiowe z PCV. Ich dostawy stanowiły aż ponad 50 % eksportu branży. Istotne były również okna z drewna i okna z aluminium.

Sprawdź ofertę okien PCV w Aikon Distribution:

OKNA I DRZWI PCV

Najważniejszymi rynkami zbytu z Polski są państwa UE, a także Wielka Brytania i USA. Największym nabywcą unijnym są Niemcy, którzy w 2021 roku zakupili 35% okien i drzwi PCV, ponad 25% drzwi i okien z drewna i aluminium. Ważnymi odbiorcami z UE były także takie kraje jak: Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Czechy, Słowacja i Szwecja. Choć prawda jest taka, że ich udziały w poszczególnych grupach produktów eksportowanych jest mniejsza.


magazyn Aikon Distribution
Magazyn Aikon Distribution

Zapotrzebowanie na polskie okna i drzwi – rok 2022 już jest rekordowy

Już początek roku 2022 przyniósł kolejne rekordowe wyniki w eksporcie okien i drzwi z Polski. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wartość eksportu w pierwszym kwartale wyniosła około 876 mln EUR. To o 34 % więcej niż w tym samym kwartale rok wcześniej. Wpływ na tą kwotę ma częściowo wzrost cen ale i tak są to zaskakująco dobre wyniki.

Sytuacja ekonomiczna piętrzy wyzwania. Wysoka inflacja, niedobory surowców i półproduktów, problemy z transportem, ogólne spowolnienie gospodarcze oraz prawdopodobny spadek popytu na dobra trwałe. Do tego wielkim wyzwaniem jest utrzymanie zatrudnienia, czy konkurencyjności produkcji. Nie mniej nie spoczywamy na laurach, a nasi specjaliści dokładają wszelkich starań by polskie okna i drzwi zawitały w inwestycjach budowlanych na całym świecie. Angażujemy wszelkie swoje siły by ceny dla naszych Klientów były możliwie najniższe. Nasi klienci otrzymują najlepsze produkty i niezmiennie gwarantujemy ich najlepszą jakość. To zasługa współpracy z producentami okien i drzwi najwyższej klasy, podwójnej kontroli towaru na magazynie Aikon Distribution i naszemu przywiązaniu do najlepszej relacji z Klientem. 

Może Cię zainteresować:

Kupowanie okien w Polsce się opłaca

Poznaj naszych specjalistów i techników - rozwijamy się dla Ciebie

Pełny pakiet dla naszych Klientów!

Zobacz wszystkie wpisy

Jak regulować okna Aluplast?

Jak regulować okna Aluplast?

blog | 19.09.2022

Profile Aluplast to najczęściej kupowana marka wśród stolarki okiennej. Na rynku istnieje od ponad 20 lat i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm okiennych. Systemy...

Zobacz wszystkie wpisy
Jak zamontować bramę garażową roletową?

Jak zamontować bramę garażową roletową?

blog | 08.09.2022

Bramy roletowe to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w pomieszczeniach garażowych. Cenione są za swoją funkcjonalność i estetykę, bezpieczeństwo oraz jakość wykonania . Są...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna PVC vs uPVC

Okna PVC vs uPVC

blog | 18.08.2022

Chyba każdy z nas słyszał o oknach z PVC. Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród klientów, którzy szukają okien dobrej jakości za rozsądną cenę. A może...

Zobacz wszystkie wpisy
Nowoczesne okna i drzwi panoramiczne

Nowoczesne okna i drzwi panoramiczne

blog | 17.08.2022

Okna i drzwi panoramiczne to znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa. W ostatnich latach można zaobserwować ich rosnącą popularność, a architekci zaczęli mocno doceniać i...

Zobacz wszystkie wpisy