okno PCV

Okna PVC vs uPVC

blog | 18.08.2022

Chyba każdy z nas słyszał o oknach z PVC. Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród klientów, którzy szukają okien dobrej jakości za rozsądną cenę. A może powinniśmy powiedzieć okna z uPVC? Które możemy zamontować w swoim domu? Jaka jest różnica między tymi skrótami, a może oznaczają dokładnie to samo? Już wyjaśniamy.

Okna PVC - okna z polichlorku winylu

Polichlorek winylu PVC, to polimer syntetyczny należący do grupy polimerów winylowych. Substancja otrzymywana jest w procesie polimeryzacji chlorku winylu. Związek ten wykorzystywany jest do produkcji tworzyw sztucznych. PVC ma wszechstronne zastosowanie, a popyt na jego produkcję z roku na rok notuje coraz większy wzrost. Polichlorek winylu produkowany jest od ponad wieku, co czyni go jednym z najdłużej używanych materiałów syntetycznych.

Popularność polichlorku winylu w produkcji szerokiej gamy przedmiotów dla różnych dziedzin gospodarki i działalności człowieka bierze się z właściwości tego tworzywa. Właściwości te różnią się w zależności od postaci wytworzonego materiału, czyli czy jest to polichlorek winylu w postaci twardej (nieplastyfikowanej), czy w postaci miękkiej (plastyfikowanej).

uPVC - Polichlorek winylu nieplastyfikowany

Polichlorek winylu nieplastyfikowany wykazuje bardzo wysoką odporność na korozję oraz ekstremalne czynniki atmosferyczne. Jest on odporny na różne chemikalia i oleje. Bez problemu poddaje się obróbce, łączeniu, barwieniu i zadrukowywaniu. Przy tym jest on lekki. Posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne i może być produkowany w postaci przezroczystej, półprzezroczystej i nieprzezroczystej.

Stosuje się go między innymi do produkcji ram okiennych i drzwiowych, a także w niektórych rodzajach instalacji wodociągowych i odwadniających.

PVC - Polichlorek winylu plastyfikowany

Jest to materiał bardzo plastyczny, elastyczny i giętki a jednocześnie odporny na uszkodzenia mechaniczne i cechuje go wydłużenie przy rozrywaniu. PVC miękki jest niewrażliwy na ekstremalne warunki atmosferyczne. Nie przepuszcza tlenu i zapachów. Przy tym jest przejrzysty. PVC wykazuje wysoką udarność i twardość.
Stosuje się go między innymi do produkcji izolacji kablowej, wykładzin podłogowych, folii budowlanych i wiele innych.

Okna uPVC vs PVC

Okna plastikowe tworzy się z bezpiecznego PVC nie zawierającego toksycznych substancji jak ftalany i BPA*. Mówiąc więc o oknach z tego tworzywa powinniśmy używać nazwy uPVC. Jednak w Europie jak i na świecie wszyscy doskonale znają i używają skrótu PVC. Dlatego też w wielu publikacjach można znaleźć te dwa skróty używane zamiennie. I na pewno będą oznaczały te same bezpieczne, plastikowe okna.

*Organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych.

Zobacz naszą ofertę okien PVC:

OKNA PVC

Podsumowując

Polichlorek winylu to wytrzymały polimer syntetyczny, charakteryzujący się wysoką termo plastycznością. Materiał ten wykorzystywany jest do produkcji drzwi i okien ze względu na swoje doskonałe właściwości użytkowe – jest dość odporny na wysokie temperatury, łatwy w pielęgnacji, ma dobre właściwości izolacyjne, a jego koszt pozostaje niski (zwłaszcza w stosunku do alternatyw: drewna i aluminium).

Okna i drzwi z PVC są w warunkach codziennego użytkowania całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Spełniają rygorystyczne normy, jakie obowiązują na terenie Unii Europejskiej.

Przeczytaj także:

Jak malować okna PCV?

Jak zainstalować okna PCV?

Zobacz wszystkie wpisy

Jak regulować okna Aluplast?

Jak regulować okna Aluplast?

blog | 19.09.2022

Profile Aluplast to najczęściej kupowana marka wśród stolarki okiennej. Na rynku istnieje od ponad 20 lat i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm okiennych. Systemy...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna z Polski – rośnie zapotrzebowanie!

Okna z Polski – rośnie zapotrzebowanie!

blog | 13.09.2022

Polskie okna są doceniane na całym świecie. Prowadzone bieżące statystyki ekonomiczne tylko potwierdzają, że Polska w światowym eksporcie stolarki otworowej jest liderem....

Zobacz wszystkie wpisy
Jak zamontować bramę garażową roletową?

Jak zamontować bramę garażową roletową?

blog | 08.09.2022

Bramy roletowe to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w pomieszczeniach garażowych. Cenione są za swoją funkcjonalność i estetykę, bezpieczeństwo oraz jakość wykonania . Są...

Zobacz wszystkie wpisy
Nowoczesne okna i drzwi panoramiczne

Nowoczesne okna i drzwi panoramiczne

blog | 17.08.2022

Okna i drzwi panoramiczne to znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa. W ostatnich latach można zaobserwować ich rosnącą popularność, a architekci zaczęli mocno doceniać i...

Zobacz wszystkie wpisy