dom w usa

Made in Poland - polskie okna w Stanach Zjednoczonych

blog | 26.10.2023

Polska jest jednym z największych europejskich producentów stolarki okiennej. Jest również światowym liderem eksportu okien i drzwi - w 2022 roku odpowiadała bowiem za 19,6% światowej sprzedaży. O jej bardzo dobrej kondycji i ogromnym potencjale technologicznym świadczy to, że rodzime rozwiązania z roku na rok zdobywają coraz więcej zagranicznych rynków. W ostatnim czasie zaczęły również z sukcesem podbijać rynek amerykański.

Polskie okna w Stanach Zjednoczonych

USA wśród najpopularniejszych kierunków eksportu

Stany Zjednoczone to największy rynek pozaeuropejski i jednocześnie najważniejszy kierunek eksportowy dla polskich producentów i dystrybutorów stolarki otworowej.

Jak wynika z danych zebranych przez Centrum Analiz Branżowych, w roku 2022 polscy producenci stolarki otworowej odnotowali bardzo dobre wyniki sprzedażowe w Stanach Zjednoczonych - sprzedano okna i drzwi za 80,2 mln euro. Jest to o 100% więcej niż w roku 2021, wówczas  wartość sprzedaży polskich okien i drzwi w USA wyniosła 40 mln euro (co i tak było już ogromnym sukcesem).

Dzięki temu Stany Zjednoczone znajdują się w drugiej dziesiątce najpopularniejszych kierunków eksportowych dla polskich producentów. Największą popularnością cieszą się okna i drzwi z tworzyw sztucznych oraz z aluminium,  znacznie mniej popularne eksportowo są produkty ze stali i drewna.


Antracytowe okna w domu położonym w Massachusetts, USA

Okna polskie, europejskie - lepsze?

Jeszcze do niedawna większość konstrukcji budowlanych w Stanach Zjednoczonych powstawała z drewna. Zaostrzające się wymogi energetyczne sprawiły jednak, że również za wielką wodą inwestorzy i architekci muszą sięgać po nowoczesne rozwiązania, dzięki którym można stworzyć domy pasywne lub zeroenergetyczne.

Zobacz naszą ofertę okien pasywnych:

ALIPLAST GENESIS 75

Aluplast ID 8000

Europejskie prawo w tym zakresie jest znacznie bardziej rygorystyczne, dlatego też decydują się oni na import europejskiej stolarki. W ten sposób mogą wyposażyć swoją inwestycję w wysokiej jakości rozwiązania ze znacznie lepszymi parametrami termicznymi.

Stolarka otworowa europejska vs. amerykańska

Rozwiązania europejskie bardziej zaawansowane technologicznie

Tak jak wspominaliśmy, dzięki europejskim normom budowlanym, determinującym ciągły rozwój rynku, rozwiązania powstające na terenie krajów Unii Europejskiej są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie. Tym samym europejscy producenci są w stanie stworzyć produkty o znacznie większych rozmiarach, zachowując przy tym ich wysokie parametry użytkowe oraz termiczne. Jednym z najważniejszych aspektów funkcjonalnych świadczących o przewadze europejskich okien nad amerykańskimi jest ich łatwe i bezproblemowe użytkowanie. Europejskie okna posiadają także lepsze pakiety szybowe. W USA dominuje szkło dwuszybowe, a europejskie rozwiązania najczęściej wyposażone są w potrójne szyby, które lepiej sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie.

Customizacja kontra standaryzacja rozwiązań

Różnicą, która wpływa na rynek stolarki otworowej europejskiej i amerykańskiej jest to, że w Stanach Zjednoczonych dominującą pozycję mają ogromne wytwórnie okien, które w produkcji stawiają na ilość i standaryzację rozwiązań. Europejskim producentom zależy natomiast na indywidualnym podejściu do klienta i dopasowaniu produktów pod jego upodobania. Stąd Amerykanie, którzy chcą bezpiecznych, trwałych, technologicznie zaawansowanych rozwiązań oraz indywidualnego podejścia, coraz częściej decydują się na zakup okien europejskich.


Okno aluminiowe typu SASH autorstwa Aikon Distribution

Transport okien z Polski do USA

Zakup i import okien z Europy do USA może wydawać się skomplikowanym procesem, ale dzięki firmom takim jak Aikon Distribution wcale taki nie jest.

W Aikon Distribution aby pomóc naszym klientom w znalezieniu jak najlepszych rozwiązań, zajmujemy się całym procesem zakupu, począwszy od pomocy w wyborze odpowiednich okien, poprzez skompletowanie zamówienia i załatwienie wszystkich formalności (związanych z zamówieniem i wysyłką), a skończywszy na wysłaniu ich do wybranego portu w USA.

Wiadome jest, że wysyłka produktów za granicę zawsze wiąże się z koniecznością organizacji dokumentów, transportu, formalności celno podatkowych. W przypadku importu okien z polski do USA nie jest inaczej, lecz Tym właśnie zajmują się nasi specjaliści logistyki – wieloletnie doświadczenie pozwala na obsługiwanie naszych klientów kompleksowo również w zakresie transportu.


Zamówienie przygotowywane do wysyłki z magazynu Aikon Distribution

Optymalna droga transportu - transport morski

W przypadku przewozu towarów z Polski do USA, najczęściej stosowanymi środkami transportu są kontenery morskie i samoloty. Transport morski jest bardziej czasochłonny, ale zazwyczaj ekonomicznie bardziej opłacalny dla większych ilości towarów. W przypadku pilnych przesyłek, lotnictwo zapewnia szybsze dostawy, ale zwykle jest droższe. W Aikon Distribution sprawdzonym sposobem jest transport morski.

Przeczytaj więcej

Import okien z Polski do USA - co trzeba wiedzieć?

Podsumowując

Nie od dzisiaj wiadomo, że Ameryka słynie z innowacyjnych osiągnięć, wynalazków i rozwiązań. Jednak w przypadku stolarki okienno drzwiowej to Europa wyznacza standardy. Europejskie okna są znacznie lepsze pod względem jakości i technologii, dlatego coraz częściej są wybierane przez amerykańskich odbiorców.

Przeczytaj również:

Jak kupić okna i drzwi przez Internet?

Zobacz wszystkie wpisy

Okno drewniane z jedną szybą – czy warto?

Okno drewniane z jedną szybą – czy warto?

blog | 28.11.2023

Okna drewniane jednoszybowe od dawna były uznawane za symbol tradycji i estetyki. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy standardy efektywności energetycznej stają się priorytetem, warto...

Zobacz więcej
Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okno do wnętrz prowansalskich?

Przewodnik po stylach architektonicznych -...

blog | 17.11.2023

Architektura prowansalska to jedno z najbardziej uroczych i uznawanych stylów architektonicznych na świecie. Pochodzący z południowej Francji, ten niezwykle malowniczy i romantyczny styl,...

Zobacz więcej
Okna XXL - okna kwadratowe i prostokątne

Okna XXL - okna kwadratowe i prostokątne

blog | 10.11.2023

Dom z dużymi przeszkleniami to obecnie znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa.  Szerokie okna tarasowe dodają lekkości budynkom, zwracają swoją uwagę i dają poczucie większej...

Zobacz więcej
5 najczęściej zadawanych pytań o drzwi wejściowe

5 najczęściej zadawanych pytań o drzwi...

blog | 07.11.2023

Drzwi wejściowe to bezsprzecznie wizytówka każdego domu. Warto więc, w trakcie ich zakupu, dokonać świadomego wyboru. Jakie zatem wybrać drzwi wejściowe, aby służyły przez długie...

Zobacz więcej