drzwi wejściowe

Jakie drzwi zewnętrzne? Aluminium, PVC czy drewno?

blog | 08.09.2017

Drzwi wejściowe są bardzo ważnym elementem domu. Pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Od ich właściwości zależy komfort i bezpieczeństwo domowników, ale także koszty eksploatacji budynku – chodzi tutaj oczywiście o zużycie energii cieplnej. Wybór drzwi nie powinien być zatem podyktowany wyłącznie ich wyglądem. Należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Powstaje zatem pytanie: jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Z aluminium, PVC czy drewna? Przeczytaj nasz poradnik!

    Drzwi aluminiowe – znakomity wybór do domu o nowoczesnej architekturze

Ten rodzaj drzwi najczęściej wybierają inwestorzy, którzy stawiają na nieprzeciętny design. Aluminium jest eleganckie, może być niemal dowolnie wykończone, pozwala także na stworzenie drzwi w nietypowym rozmiarze. Największym atutem drzwi aluminiowych jest wysoka trwałość. Ten rodzaj metalu nie koroduje, nie jest podatny na odkształcenie w wyniku zmian termicznych (wysoka lub niska temperatura), a dodatkowo skutecznie opiera się włamywaczom (po zastosowaniu wysokiej jakości zamków i okuć). Do niedawna problemem pozostawały jednak dyskusyjne właściwości w zakresie izolacyjności. Obecnie to się zmieniło. Czołowi producenci drzwi aluminiowych oferują rozwiązania idealnie odpowiadające potrzebom energooszczędnego, a nawet pasywnego domu. Na rynku można już znaleźć drzwi o współczynniku przenikania ciepła na poziomie Uf = 1,0 W/(m2*K) (sprawdź: drzwi STAR) lub nawet poniżej tej wartości. Wymaga to zastosowania odpowiednio grubej warstwy izolacji zarówno w samym skrzydle drzwiowym, jak i ościeżnicy. W przypadku drzwi z szybami stosuje się natomiast tzw. ciepłe pakiety, identyczne jak w „normalnych” oknach. 

Drzwi z PVC – wybór dla praktycznych

Przede wszystkim drzwi z PVC są praktyczne, łatwe w utrzymaniu w czystości, nie odkształcają się pod wpływem zmiany temperatury, są także bezproblemowe w montażu i atrakcyjne cenowo. Nie bez znaczenia jest również ich niska waga, co powinny wziąć pod uwagę osoby budujące dom w lekkiej konstrukcji szkieletowej.

panele pvc

Panele drzwiowe PVC

Lista atutów drzwi z PVC jest dłuższa. Trzeba na niej umieścić niepalność i znakomitą dźwiękochłonność. Jeśli więc budujesz lub remontujesz dom w hałaśliwej okolicy czy np. blisko ruchliwej ulicy, poważnie rozważ drzwi z PVC. Ich konstrukcja jest bliźniacza do tej stosowanej w oknach. Również wykorzystuje się profile, które muszą być jednak znacznie mocniejsze – w dobrych drzwiach są to profile klasy A, o ściankach grubości minimum 2,8 mm.

Ważna jest liczba i wielkość komór. Od tego parametru zależy bowiem współczynnik izolacyjności drzwi – im więcej komór o znacznej wielkości, tym „cieplejsze” skrzydło. Wnętrze profili jest wypełnione materiałem izolacyjnym, najczęściej pianką poliuretanową, rzadziej styropianem, wełną mineralną czy pianką poliamidową. Konstrukcję wzmacniają stalowe kształtowniki, a w drzwiach wyższej klasy stosuje się również płyty usztywniające z MDF, sklejki lub laminatu HPL.     

Minusy? Niewątpliwe jest nim wygląd, który nie każdemu przypadnie do gustu. Trzeba również wspomnieć o tym, że uszkodzone drzwi z PVC nie mogą zostać naprawione, a więc zostaje tylko ich wymiana. Jeśli natomiast chodzi o izolacyjność, to skrzydło wysokiej klasy bez trudu osiąga U = 1,3 W(m2*K)  (sprawdź: drzwi SALAMANDER).

Panele alu/pvc

Panele drzwiowe PVC/ALU

Drzwi drewniane – ponadczasowa elegancja

Są tak popularne, że teoretycznie wszyscy inwestorzy powinni znać ich plusy i minusy. O niektórych warto jednak przypomnieć. Drzwi z drewna są bardzo uniwersalne, ponieważ dobrze pasują do budynku o praktycznie dowolnej architekturze. Wiele osób wybiera je z tego samego powodu, co okna drewniane – chodzi o naturalność materiału, efektowny wygląd, elegancję i wrażenie prestiżu.

Drzwi drewniane cechują się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną i świetnie wygłuszają wiatrołap czy przedpokój. Ponadto ich ważną cechą są dobre właściwości cieplne. Wśród modeli renomowanych producentów bez trudu znajdziemy drzwi z Uf = 1,0 W(m2*K). Ten parametr jest ściśle uzależniony od grubości skrzydła. 

O drzwiach z drewna nie można jednak powiedzieć, że są idealne. Po stronie wad trzeba wymienić przede wszystkim podatność na wilgoć, w efekcie czego skrzydło może wymagać częstej regulacji (gdy nie chce się zamknąć lub wprost przeciwnie – nie dolega idealnie do ościeżnicy). Ponadto należy wspomnieć o obowiązkowej, okresowej konserwacji. Jeśli drzwi nie są narażone na bezpośrednie działanie słońca i deszczu, ich odświeżenie nie powinno następować częściej niż po 7-10 latach.

Które drzwi zatem wybrać? Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zastanowić się nad:

• charakterem budynku,
• okolicą, w jakiej jest budowany dom,
• oczekiwaniami domowników w zakresie częstotliwości pielęgnacji drzwi,
• budżetem.

Każde z opisanych drzwi ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jest tutaj, aby zainwestować w rozwiązanie wysokiej jakości, renomowanego producenta i nie oszczędzać na fachowym montażu. Połączenie tego wszystkiego zagwarantuje wieloletnie użytkowanie drzwi bez obawy o ich trwałość.

Przeczytaj także:

Przegląd ozdobnych paneli drzwiowych

Konserwacja i pielęgnacja drzwi wejściowych

Zobacz wszystkie wpisy

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

blog | 29.07.2022

Wiemy, że wybór zewnętrznej osłony dla Twojego mieszkania to nie jest łatwa decyzja. Bez względu na to, czy budujesz dom czy przeprowadzasz metamorfozę swoich wnętrz, takie osłony to...

Zobacz wszystkie wpisy
Jak zainstalować okna drewniane?

Jak zainstalować okna drewniane?

blog | 21.07.2022

Okna drewniane, zresztą jak każde inne okna, muszą być dobrze zamontowane , bo inaczej nie będą w pełni spełniały swojego zadania. Niewłaściwe zainstalowanie okien drewnianych może...

Zobacz wszystkie wpisy
Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

blog | 19.07.2022

Drzwi drewniane już od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią kwintesencję ponadczasowego stylu, są eleganckie i pasują do praktycznie każdego wnętrza. Są...

Zobacz wszystkie wpisy
Co się działo w pierwszym półroczu na rynku stolarki otworowej - analiza

Co się działo w pierwszym półroczu na rynku...

blog | 15.07.2022

Na początku 2022 roku wiele z nas spodziewało się, że świat powróci do względnej normalności po bardzo niestabilnym 2021 roku. Bardzo szybko okazało się jednak, że będzie zupełnie...

Zobacz wszystkie wpisy
Inteligentne i ekologiczne rozwiązania w Twoim domu

Inteligentne i ekologiczne rozwiązania w Twoim...

blog | 15.07.2022

Mądre i odpowiedzialne wykorzystywanie naturalnych zasobów i świadomość dbania o środowisko jest coraz większa. Budując, remontując i wyposażając swój dom można zaplanować go tak,...

Zobacz wszystkie wpisy