brama garażowa segmentowa

Jak zamontować bramę garażową segmentową?

blog | 11.07.2022

Segmentowe bramy garażowe to komfortowe, estetyczne i trwałe rozwiązanie. Otwierają się pionowo i pozostają pod stropem. Ich konstrukcja zapewnia tym samym maksymalną ilość miejsca zarówno w garażu jak i przed nim. Segmentowe bramy garażowe posiadają elastyczne uszczelnienie, odporne na działanie warunków zewnętrznych. Mogą być instalowane praktycznie w każdym otworze garażowym i zapewniają większą szerokość przejazdu niż na przykład bramy uchylne. Jak zamontować bramę garażową segmentową, aby spełniania wszystkie swoje funkcje? Sprawdzamy.

Uwaga! Poniższy tekst nie jest szczegółową instrukcją montażu segmentowej bramy garażowej, a jedynie podpowiedzią i wskazówką, która ma pomóc w jej instalacji.

MONTAŻU MOŻE DOKONAĆ WYŁĄCZNIE PROFESJONALNY INSTALATOR.

Montaż segmentowej bramy garażowej

Tak jak wspominaliśmy wcześniej montażu bramy garażowej, ale i napędu elektrycznego lub urządzenia sterującego, może dokonać wyłącznie profesjonalny i wykwalifikowany instalator. Najlepiej specjalizujący się w zakresie automatyki i urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do montażu w obiektach mieszkalnych. Oczywiście zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju, w którym brama będzie użytkowana. 

Mimo tego warto zapoznać się z instrukcją instalowania oraz instrukcją obsługi i konserwacji bramy i oczywiście stosować się do jej zaleceń.

Sprawdź naszą ofertę bram garażowych segmentowych:

BRAMA GARAŻOWA SEGMENTOWA

Przygotowanie do montażu segmentowej bramy garażowej

Pomieszczenie przeznaczone do montażu bramy garażowej powinno być całkowicie wykończone. Co to oznacza? Ściany powinny być otynkowane, nie mogą wykazywać żadnych błędów wykonania, wykończona powinna być także posadzka. Nie można montować bramy w pomieszczeniu, w którym będą jeszcze wykonywane prace wykończeniowe takie jak tynkowanie, gipsowanie, szlifowanie czy nawet malowanie. Pomieszczenie powinno być suche i wolne, od szkodliwych dla powłok lakierniczych, substancji chemicznych. Zarówno ściany boczne, ściana czołowa oraz nadproże otworu montażowego bramy muszą być pionowe oraz prostopadłe do posadzki. Posadzka powinna być wypoziomowana i wykonana w taki sposób, aby zapewnić swobodny odpływ wody. Należy też zapewnić odpowiednią wentylację (schnięcie) garażu. Przestrzeń potrzebna do montażu musi być również wolna od wszelkiego rodzaju rur i przewodów.

Co ważne, montaż segmentowej bramy garażowej powinien odbywać się w temperaturze nie mniejszej niż 5°C, a konstrukcję należy zabezpieczyć przed działaniem ewentualnych czynników atmosferycznych takich jak: deszcz, czy śnieg, ale także pył budowlany i wszelkiego rodzaju zaprawy budowlane.


Segmentowa brama garażowa firmy Wiśniowski

Montaż segmentowej bramy garażowej

Przed przystąpieniem do instalacji bramy garażowej należy:

  1. sprawdzić, czy rodzaj ściany umożliwia prawidłowy montaż (bramy można montować do ścian żelbetowych, wykonanych z cegły lub ram stalowych),
  2. sprawdzić wymiary otworu montażowego oraz pomieszczenia, w którym będzie montowana brama,
  3. sprawdzić czy brama oraz jej komponenty nadają się do użytkowania. Wszystkie materiały i elementy bramy powinny być w nienaruszonym stanie i odpowiednie do użycia.

Prawidłowe działanie bramy garażowej jest uzależnione w znacznym stopniu od poprawnego montażu,  tylko prawidłowa instalacja i konserwacja prowadzona zgodnie z instrukcją, może zapewnić bezpieczne i prawidłowe działanie.

Montaż napędu bramy garażowej

Przed przystąpieniem do montowania napędu do bramy garażowej należy upewnić się, że brama do której montowany będzie napęd jest prawidłowo zamontowana i wyregulowana, daje się lekko otwierać i zamykać.

Przeczytaj również:

Automatyka bram garażowych

Wybierasz napęd do bramy garażowej?

Strop garażu do którego jest montowany napęd musi gwarantować jego bezpieczne zamontowanie. W przypadku zbyt lekkiego lub zbyt wysokiego stropu należy zamontować napęd do konstrukcji wsporczej wykonanej do odpowiednich warunków wewnątrz pomieszczenia.


Segmentowe bramy garażowe marki Wiśniowski w różnych kolorach i wykończeniach

Błędy w montażu bramy garażowej segmentowej

Istnieje niebezpieczeństwo, że przy montażu bramy mogą zostać popełnione błędy, których można łatwo uniknąć. Wystarczy zwracać szczególną uwagę na to aby:

  1. prowadnice były prawidłowo zamontowane, zgodnie z danymi podanymi w instrukcji,
  2. skrzydło po zamknięciu tworzyło równą płaszczyznę, segmenty nie mogą wykazywać żadnych odkształceń - ewentualne przesunięcia segmentów względem siebie należy skorygować,
  3. brama oraz elementy składowe były wyregulowane zgodnie z instrukcją,
  4. wszystkie elementy bramy były dokręcone
  5. wyposażenie działało prawidłowo.

Po zakończeniu montażu należy niezwłocznie usunąć folię zabezpieczającą, która jest umieszczona na każdej bramie w celu jej ochrony przed zarysowaniem np. w trakcie transportu. Dlaczego? Niewykonanie tej czynności spowoduje bardzo mocne sklejenie folii z konstrukcją pod wpływem ciepła promieni słonecznych. Uniemożliwi to odklejenie folii oraz może doprowadzić do zniszczenia powłoki lakierniczej konstrukcji.

Nieprawidłowy montaż może powodować trudności w prawidłowym funkcjonowaniu bramy, a nawet jej uszkodzenie.

Prawidłowo zamontowana brama garażowa będzie służyła przez wiele lat. Będzie nie tylko chroniła pomieszczenie przed warunkami atmosferycznymi czy ewentualną kradzieżą, ale także zdobiła budynek. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej i systematycznej jej konserwacji.

Przeczytaj także:

3 powody dla których warto wybrać bramę segmentową

Zobacz wszystkie wpisy

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze materiały

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze...

blog | 18.04.2024

Stoisz przed wyborem paneli do drzwi wejściowych i zastanawiasz się, jakie materiały najlepiej spełnią Twoje oczekiwania pod względem bezpieczeństwa, estetyki i trwałości? W tym...

Zobacz więcej
Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy przesuwka?

Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy...

blog | 08.04.2024

Drzwi balkonowe umożliwiają wyjście na świeże powietrze, doświetlają pomieszczenia, a do tego są prawdziwą ozdobą wnętrza. Znajdują się zazwyczaj w salonie, a więc w samym sercu...

Zobacz więcej
Parametry okienne na rynku amerykańskim

Parametry okienne na rynku amerykańskim

blog | 20.03.2024

Parametry okienne informują potencjalnego klienta o jakości danego okna, wydajności oraz bezpieczeństwie. Powinny zatem być przejrzyste i ułatwiać odczytanie specyfikacji technicznej...

Zobacz więcej
Jak zdemontować roletę zewnętrzną

Jak zdemontować roletę zewnętrzną

blog | 14.03.2024

Rolety zewnętrzne to osłony, które coraz powszechniej stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej np. sklepach....

Zobacz więcej
Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okna do wystroju urban jungle

Przewodnik po stylach architektonicznych -...

blog | 11.03.2024

Egzotyczne rośliny doniczkowe, soczyście zielone tapety i tekstylia z roślinnym lub zwierzęcym motywem, to nieodłączne elementy wystroju w stylu urban jungle. Aranżacje wnętrz...

Zobacz więcej