BRAMA GARAŻOWA ROLETOWA WIŚNIOWSKI

Jak zamontować bramę garażową roletową?

blog | 08.09.2022

Bramy roletowe to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w pomieszczeniach garażowych. Cenione są za swoją funkcjonalność i estetykę, bezpieczeństwo oraz jakość wykonania. Są odpowiednie niemalże do każdego garażu. Jednak by spełniały wszystkie wyżej wymienione cechy muszą być prawidłowo zainstalowane. Jak zamontować bramę garażową roletową? Sprawdźmy.

Uwaga! Poniższy tekst nie jest szczegółową instrukcją montażu roletowej bramy garażowej, a jedynie podpowiedzią i wskazówką, która ma pomóc w jej instalacji.

MONTAŻU MOŻE DOKONAĆ WYŁĄCZNIE PROFESJONALNY INSTALATOR!

Gdzie zamontować bramę garażową roletową?

Bramy roletowe przeznaczone są do zastosowania w zabudowie jednorodzinnej, mogą być również stosowane jako bramy handlowe czyli bramy zainstalowane w obiektach handlowych takich jak sklepy, urzędy, obiekty usługowe. Bramy roletowe nie mogą być jednak stosowane w garażach zbiorczych i wielostanowiskowych.

Zobacz naszą ofertę bram garażowych roletowych:

BRAMA GARAŻOWA ROLETOWA

Wymagane warunki montażu bramy garażowej roletowej

Brama roletowa, zresztą jak każda inna brama, powinna być zastosowana i użytkowana zgodnie z przeznaczeniem. Bramy roletowe mogą być montowane do ścian żelbetowych, wykonanych z cegły lub ram stalowych. Pomieszczenie przeznaczone do montażu bramy powinno być całkowicie wykończone. Ściany powinny być otynkowane, nie mogą wykazywać żadnych błędów wykonania, posadzka powinna być wykończona. Pomieszczenie powinno być suche i wolne od szkodliwych dla powłok lakierniczych substancji chemicznych. Zarówno ściany boczne, ściana czołowa oraz nadproże otworu montażowego bramy muszą być pionowe oraz prostopadłe do posadzki.


Brama garażowa roletowa w garażu wolnostojącym

Jak zamontować bramę garażową roletową?

Kolejność instalacji

Skoro znamy już przeznaczenie bramy garażowej roletowej i wiemy jak powinno być przygotowane pomieszczenie garażowe do montażu bramy, możemy przystąpić do instalacji. Poniżej przedstawiamy kolejność wykonywanych działań w trakcie montażu.

 1. Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić (porównać) wymiary bramy z wymiarami otworu.
 2. Następnie należy wiercić otwory montażowe w prowadnicach. Po wykonaniu wszystkich otworów należy zamontować uszczelnienie szczotkowe. Trzeba też pamiętać o oczyszczeniu prowadnic z wiórów, które pozostały po wierceniu.
 3. Zaznaczyć rozmieszczenie otworów montażowych w ramie, wywiercić otwory, osadzić kołki montażowe i wkręcić śruby - nie dokręcając ich.
 4. Osadzić ramę bramy w prowadnicach.
 5. Przyłożyć bramę do ściany, wytyczyć miejsce otworów montażowych w ścianie (pod prowadnice).
 6. Wiercić otwory montażowe pod prowadnice w ścianie, a w wywierconych otworach osadzić wkładki kołków montażowych.
 7. Przymocować prowadnice do ściany.
 8. Odkręcić osłonę kurtyny bramy.
 9. Założyć korbę ręcznego otwierania i całkowicie rozwinąć kurtynę bramy.
 10. Założyć kątowniki montażowe.
 11. Dokręcić śruby mocujące prowadnice.
 12. Zagiąć kątowniki montażowe.
 13. Ustawić wieszaki w linii otworów na wale i mocować do wału.
 14. Przykręcić osłonę kurtyny bramy.
 15. Podłączyć urządzenia elektryczne (jeżeli występują).
 16. Podłączyć krawędziową listwę bezpieczeństwa.
 17. Podłączyć hamulec do urządzenia sterującego.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej tekst nie jest fachową instrukcją montażu bramy garażowej roletowej, a podpowiedzią jak przebiega proces instalacji takiej bramy.


Brama garażowa roletowa marki Wiśniowski w zabudowie jednorodzinnej

Błędy w montażu bramy garażowej roletowej

Istnieje niebezpieczeństwo, że przy montażu bramy mogą być popełnione błędy, których można uniknąć. Należy jednak zwracać szczególną uwagę aby:

Nieprzestrzeganie wyżej wymienionych podstawowych zaleceń może powodować trudności w prawidłowym funkcjonowaniu bramy lub nawet jej uszkodzenie.

Podsumowując

Tylko prawidłowe zainstalowanie bramy garażowej roletowej i konserwacja prowadzona zgodnie z instrukcją, mogą zapewnić bezpieczne i zgodne z zamierzonym prawidłowe działanie. Instalację i regulację należy przeprowadzić zgodnie z wymaganiami producenta. Do zainstalowania bramy należy stosować tylko oryginalne elementy mocujące dostarczone wraz z bramą.

Może Cię zainteresować:

Jaką wybrać bramę garażową? Segmentową? Roletową? Uchylną?

Zobacz wszystkie wpisy

Jak regulować okna Aluplast?

Jak regulować okna Aluplast?

blog | 19.09.2022

Profile Aluplast to najczęściej kupowana marka wśród stolarki okiennej. Na rynku istnieje od ponad 20 lat i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm okiennych. Systemy...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna z Polski – rośnie zapotrzebowanie!

Okna z Polski – rośnie zapotrzebowanie!

blog | 13.09.2022

Polskie okna są doceniane na całym świecie. Prowadzone bieżące statystyki ekonomiczne tylko potwierdzają, że Polska w światowym eksporcie stolarki otworowej jest liderem....

Zobacz wszystkie wpisy
Okna PVC vs uPVC

Okna PVC vs uPVC

blog | 18.08.2022

Chyba każdy z nas słyszał o oknach z PVC. Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród klientów, którzy szukają okien dobrej jakości za rozsądną cenę. A może...

Zobacz wszystkie wpisy
Nowoczesne okna i drzwi panoramiczne

Nowoczesne okna i drzwi panoramiczne

blog | 17.08.2022

Okna i drzwi panoramiczne to znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa. W ostatnich latach można zaobserwować ich rosnącą popularność, a architekci zaczęli mocno doceniać i...

Zobacz wszystkie wpisy