naprawianie okna drewnianego

Jak naprawić drewniane okno?

blog | 18.03.2022

Okna drewniane raz na kilka lat trzeba poddać renowacji. Proces ten wymaga jedynie podstawowej wiedzy, prostych narzędzi oraz oczywiście cierpliwości i dokładności. Będąc zaopatrzonym w to wszystko możemy podjąć się naprawy okna, co oznacza, że mogą one przetrwać nawet kilka dekad.

Sprawdź naszą ofertę okien drewnianych

Okna drewniane

Coroczna ocena stanu okien drewnianych to bardzo dobry nawyk – to ułatwia usuwanie ewentualnych szkód, gdy jeszcze nie są zaawansowane, czyli zmniejszy koszty w przyszłości. Na przykład: gdy szybko zauważymy zbutwiałe drewno czy szkodniki, to pozwoli na ocalenie przynajmniej jednego z okiennych skrzydeł.

Czy drewniane okna potrzebują naprawy?

Dokładnie sprawdzamy, czy na ramie okna drewnianego nie ma żadnych widocznych ubytków. Otwieramy i zamykamy każde okno oceniając pracę zawiasów oraz czy nie ma na nich śladów rdzy. Sprawdzamy dokładnie, czy drewno nie ma otworów, które mogły spowodować szkodniki. Młotkiem i dłutem poprzez lekkie uderzenia drewnianych elementów badamy czy nie są zbutwiałe. Jeśli to możliwe sprawdzamy również poziom wilgotności drewna – odpowiednie wyniki to 15% dla drewna iglastego, a 12% dla liściastego. Jeśli wynik jest wyższy należy wysuszyć drewno przed konserwacją.

Jak naprawić okna drewniane?

Gdy zauważyliśmy uszkodzenia lub gdy minął termin działania użytych środków przy poprzedniej renowacji, okna należy wyjąć.

Skrzydła okien drewnianych należy zdemontować zawsze, a jeśli to możliwe to również wymontować szyby, które narażone są na zniszczenie w trakcie konserwacji. W starych oknach przeszklenia matowieją i robią się trudne do utrzymania w czystości – można zamówić nowe i wymienić w czasie konserwacji. Nowe szyby będą też potrzebne jeśli zostały mechanicznie uszkodzone.

Następnie z okien usuwamy stare warstwy lakieru i farby – po kilku latach zabezpieczające parametry w nich zawarte tracą ważność i należy zastąpić je nowymi, nawet gdy na pierwszy rzut oka oceniamy je dobrze. Najprostszym sposobem na usunięcie starej warstwy jest użycie szlifierki kątowej czy papieru ściernego. Farby i lakieru możemy się pozbyć także przy użyciu odpowiednich preparatów chemicznych czy wysokiej temperatury – używając np. suszarki budowlanej.

Znaczne zniszczenia drewnianych okien

Czasem zdarza się, że zniszczenia, których dokonały szkodniki lub grzyb są widoczne dopiero po usunięciu farby – zatem na tym etapie należy dokładnie znów sprawdzić stan okna i zdecydować czy renowacja nadal jest możliwa.

Uszkodzone fragmenty usuwamy, a następnie pokrywamy drewno utwardzaczem w tym miejscu (lub na całości) i pozostawiamy na tak długo jak sugeruje opis produktu na opakowaniu. Uzupełniamy ubytki szpachlą, a całość szlifujemy by różnicy między naprawianym fragmentem a resztą ramy nie było widać. Na rynku dostępne są szpachle w kolorach odpowiednich dla różnych gatunków drewna.

Naprawione okno drewniane impregnujemy – to ochrona przed szkodnikami i grzybem. Po nałożeniu impregnatu można pomalować i/lub polakierować drewno. Gdy wszystko wyschnie montujemy szyby i całe okna umieszczamy ponownie w otworze Jeśli wszystko odbyło się prawidłowo, to na następną renowację przyjdzie czas dopiero za kilka lat.

malowanie okna
Malowanie okna drewnianego

Przeczytaj nasz artykuł o malowaniu okien drewnianych:

Jak malować okna drewniane?

Warunki do naprawiania drewnianego okna

Optymalnymi warunkami do przeprowadzenia renowacji są temperatura około 20 stopni C oraz niska wilgotność powietrza. Te warunki pozwolą na szybkie schnięcie, a same pomieszczenia nie wychłodzą się w czasie renowacji.

Nie zawsze istnieje możliwość na wymianę drewnianych okien na nowe, a gdy są zabytkiem to posiadają często dużą wartość sentymentalną. Renowacja może przywrócić im dawny blask i to stosunkowo niskim nakładem pieniężnym.

Zobacz wszystkie wpisy

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

blog | 29.07.2022

Wiemy, że wybór zewnętrznej osłony dla Twojego mieszkania to nie jest łatwa decyzja. Bez względu na to, czy budujesz dom czy przeprowadzasz metamorfozę swoich wnętrz, takie osłony to...

Zobacz wszystkie wpisy
Jak zainstalować okna drewniane?

Jak zainstalować okna drewniane?

blog | 21.07.2022

Okna drewniane, zresztą jak każde inne okna, muszą być dobrze zamontowane , bo inaczej nie będą w pełni spełniały swojego zadania. Niewłaściwe zainstalowanie okien drewnianych może...

Zobacz wszystkie wpisy
Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

blog | 19.07.2022

Drzwi drewniane już od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią kwintesencję ponadczasowego stylu, są eleganckie i pasują do praktycznie każdego wnętrza. Są...

Zobacz wszystkie wpisy
Co się działo w pierwszym półroczu na rynku stolarki otworowej - analiza

Co się działo w pierwszym półroczu na rynku...

blog | 15.07.2022

Na początku 2022 roku wiele z nas spodziewało się, że świat powróci do względnej normalności po bardzo niestabilnym 2021 roku. Bardzo szybko okazało się jednak, że będzie zupełnie...

Zobacz wszystkie wpisy
Inteligentne i ekologiczne rozwiązania w Twoim domu

Inteligentne i ekologiczne rozwiązania w Twoim...

blog | 15.07.2022

Mądre i odpowiedzialne wykorzystywanie naturalnych zasobów i świadomość dbania o środowisko jest coraz większa. Budując, remontując i wyposażając swój dom można zaplanować go tak,...

Zobacz wszystkie wpisy