parapet wewnętrzny

Jak dobrać parapet wewnętrzny do okna?

blog | 11.02.2019

Parapety są ważnym elementem aranżacji wnętrza, najlepiej dobrać je do rodzaju okna czy wystroju pomieszczenia. Parapety muszą też spełniać swoje funkcje użytkowe czyli zatrzymywać kurz czy odpowiadać za cyrkulację ciepłego powietrza (powietrze kierowane jest do pomieszczenia a nie na szybę). Istotne jest żeby parapety były z odpowiednich materiałów i w odpowiednim kształcie.

Montaż parapetu wewnętrznego

Parapety wewnętrzne montujemy według uznania, albo przed tynkowaniem, albo po nim. Pamiętajmy jednak, że dla prawidłowego i stabilnego osadzenia parapetu najprawdopodobniej trzeba będzie podkuć ścianę, co utrudni pracę gdy przystąpimy do niej po tynkowaniu.

Montaż parapetu nie jest skomplikowanym zabiegiem, trzeba jednak pracować mając na uwadze kilka ważnych wskazówek.

Montaż parapetu wewnętrznegoMontaż parapetu wewnętrznego

Po pierwsze, należy uwzględnić fakt, że parapet powinien znajdować się ok. 12-15 cm nad grzejnikiem, to zapewni prawidłowe rozchodzenie się ciepłego powietrza we wnętrzu pomieszczenia.
Po drugie, należy poszerzyć wnękę okienną o ok 3-4 cm z każdej strony, umiejscowienie parapetu w takich otworach wzmocni stabilność mocowania.  W tym momencie prac powinniśmy zwrócić uwagę na szczelinę między oknem a murem – powinna mieć ok 1-2 cm, tak by parapet swobodnie wsunąć pod ościeżnicę.

Niektóre profile okienne posiadają już specjalną wnęką, w którą  parapet można włożyć. Dzięki temu łączenie parapetu i konstrukcji okiennej będzie dużo szczelniejsze, a to ograniczy ewentualne straty ciepła. Dodatkowo możemy tutaj użyć pianki poliuretanowej, którą wypełnimy wolne przestrzenie między parapetem a ościeżnicą. 
Następnie parapet trzeba wstępnie przymierzyć i wypoziomować, nadając mu minimalny spadek w stronę wnętrza (2%), do tego możemy użyć specjalnych klinów.

Ważne: Parapet mocujemy jedynie na powierzchni, która jest wyrównana, wypoziomowana, odkurzona, a w razie potrzeby - również odtłuszczona.

Wybór materiału, na którym parapet zostanie zamontowany, zależy głównie od tego z czego jest zrobiony. Drewno, PCV lub konglomerat najlepiej jest przymocować na piankę poliuretanową. Możemy także użyć kleju montażowego, który jest spoiwem bardziej uniwersalnym i nadaje się do większości rodzajów parapetów wewnętrznych. 

Uwaga! Jeśli parapet znacznie wychodzi poza obręb muru, należy dodatkowo wzmocnić go odpowiednimi wspornikami.

Stabilny parapet wewnętrznyStabilny parapet wewnętrzny

Jak dobrać parapet do wnętrza?

Nie powinno się montować zbyt dekoracyjnych parapetów pod zwykłymi plastikowymi oknami lub odwrotnie – do okien z ozdobną ramą nie będzie pasował zwykły biały parapet.
Do  drewnianego okna dobrze jest dobrać drewniany bądź drewnopodobny parapet, bez zarzutu wyglądać będzie też parapet kamienny.
Jeśli mamy białe okno, warto do niego zestawić biały parapet, na przykład z PCV (parapety z PCV są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości i tanie), do takiego okna stosowny będzie również malowany na biało parapet drewniany lub stalowy.
 

Jaką funkcje spełnia parapet?

Funkcjonalność parapetu również jest zależna od tego do jakiego pomieszczenia jest przeznaczony. Jeżeli ma to być parapet do okna w łazience, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, ponieważ istotne jest żeby był odporny na wilgoć.
Najlepsze parapety do łazienki to te wykonane z kamienia, bo są odporne na zmianę temperatur i nie nasiąkają wodą.  Do łazienki dobre będą też parapety z PCV lub ceramiczne.

W kuchni również powinny znaleźć się  elementy odporne na wilgoć i zarysowania. Warto pomyśleć o doborze parapetu do kolorystyki kuchennego blatu.

Podsumowując: Planując montaż parapetu należy pamiętać o dobraniu parapetu do okna (odpowiedni materiał i kolor) oraz do wystroju wnętrza, to pozwoli na stworzenie spójnej całości.
Montowanie parapetu nie jest bardzo trudne, jednak ważne jest, aby wykonać to prawidłowo. Parapet przede wszystkim powinien być solidnie i szczelnie zamocowany. Jeśli montaż wykonamy starannie, unikniemy powstania mostków termicznych (szczelin pomiędzy oknem a parapetem), a  ponadto nasz parapet będzie stabilny i estetyczny.

Zobacz wszystkie wpisy

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

Lato w pełni – przegląd osłon zewnętrznych

blog | 29.07.2022

Wiemy, że wybór zewnętrznej osłony dla Twojego mieszkania to nie jest łatwa decyzja. Bez względu na to, czy budujesz dom czy przeprowadzasz metamorfozę swoich wnętrz, takie osłony to...

Zobacz wszystkie wpisy
Jak zainstalować okna drewniane?

Jak zainstalować okna drewniane?

blog | 21.07.2022

Okna drewniane, zresztą jak każde inne okna, muszą być dobrze zamontowane , bo inaczej nie będą w pełni spełniały swojego zadania. Niewłaściwe zainstalowanie okien drewnianych może...

Zobacz wszystkie wpisy
Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

blog | 19.07.2022

Drzwi drewniane już od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią kwintesencję ponadczasowego stylu, są eleganckie i pasują do praktycznie każdego wnętrza. Są...

Zobacz wszystkie wpisy
Co się działo w pierwszym półroczu na rynku stolarki otworowej - analiza

Co się działo w pierwszym półroczu na rynku...

blog | 15.07.2022

Na początku 2022 roku wiele z nas spodziewało się, że świat powróci do względnej normalności po bardzo niestabilnym 2021 roku. Bardzo szybko okazało się jednak, że będzie zupełnie...

Zobacz wszystkie wpisy
Inteligentne i ekologiczne rozwiązania w Twoim domu

Inteligentne i ekologiczne rozwiązania w Twoim...

blog | 15.07.2022

Mądre i odpowiedzialne wykorzystywanie naturalnych zasobów i świadomość dbania o środowisko jest coraz większa. Budując, remontując i wyposażając swój dom można zaplanować go tak,...

Zobacz wszystkie wpisy