Czym kierować się przy wyborze okna pasywnego? Poradnik

Czym kierować się przy wyborze okna pasywnego? Poradnik

blog | 10.11.2021

Dom pasywny, to dom ciepły i szczelny, o niskim współczynniku przenikania ciepła (U) przez całą bryłę budynku. By osiągnąć niski parametr U, przy budowie domu pasywnego stosuje się zaawansowane technologie konstrukcyjne, ot choćby dwu- a nawet trzywarstwowe ściany, żelbetonowe fundamenty, czy odpowiednią izolację dachu. Bardzo ważnym elementem w zachowaniu odpowiedniej termiki wewnątrz domu są także ciepłe profile okienne i ich właściwy montaż.

O sposobach na ciepły dom pisaliśmy już we wpisie:
5 sposobów na ciepły dom

W poniższym poradniku podpowiemy, czym kierować się kupując okna pasywne do swojego domu, jakie są najważniejsze elementy budowy energooszczędnego okna i na jakie parametry cieplne należy szczególnie zwrócić uwagę. Doradzimy także jak właściwie montować ciepłe profile, by wyeliminować wszelkie mostki termiczne i zapewnić ciepło i komfort w domu.

Budowa okien pasywnych

Dzisiejsze okna pasywne są zbudowane z najwyższej jakości wytrzymałego PCV, spełniającego standardy i normy europejskie. Tworzywo jest niezwykle odporne na warunki atmosferyczne i zachowuje swoje właściwości przez długie lata.  Badania wskazują, że najnowszej generacji okna PCV w żaden sposób nie mają negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Co więcej, okna PCV podlegają recyclingowi, co z pewnością przyczynia się do poprawy jakości środowiska.

Zanim wybierzemy okno pasywne dla swojego domu, warto dokładnie poznać jego budowę i elementy, które w znaczący sposób wpływają na zredukowanie strat ciepła, takie jak: odpowiednie profile, oszklenia, ramki dystansowe i uszczelki.

okna z PolskiBudowa okna pasywnego na przykładzie Salamander BluEvolution 82

6-cio i 7-mio komorowe okna

Rama okna ze względu na współczynnik przewodzenia ciepła jest najsłabszym elementem całego okna. Z tego powodu producenci okien pasywnych zwiększyli w nich grubość zabudowy nawet do 85 mm. Niezmieniona natomiast została szerokość ram, więc wybierając okna o profilu ciepłym nie musimy się obawiać, że duże ramy przysłonią nam ilość światła przenikającego do wnętrza i wpłyną na walory estetyczne budynku.

Głębsza zabudowa okna to większa liczba wewnętrznych komór, które dodatkowo minimalizują przenikanie chłodu przez ramę i poprawiają wentylację. Na rynku dostępne są systemy 6-cio i 7-mio komorowe. W celu jeszcze większego wzmocnienia konstrukcji ramy, w wybranych zewnętrznych komorach okna zastosowano dodatkowe żebra usztywniające.

Okna z potrójnym przeszkleniem

Im większa liczba szyb w pakiecie, tym oczywiście cieplej. Okna pasywne standardowo posiadają potrójny pakiet szyb, który jest głęboko osadzony w ramie okna, a przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem) co dodatkowo poprawia izolację cieplną pakietu szybowego i całego okna.

Ciepła ramka dystansowa

Głęboko osadzona ciepła ramka dystansowa to dodatkowy element izolacji ramy okiennej w profilach pasywnych. Nie tylko zwiększa energooszczędność, ale także zmniejsza powstawanie zjawiska kondensacji pary wodnej na oknie, chroni zatem także przed zawilgoceniem pomieszczeń. W oknach pasywnych stosuje się obecnie najbardziej innowacyjną, poliwęglanową ramkę SWISSPACER, która charakteryzuje się najmniejszym przewodnictwem cieplnym ze wszystkich ramek dostępnych obecnie na rynku.

swisspacerCiepła ramka dystansowa Swisspacer Ultimate

Przeczytaj:

3 powody, dla których warto zainwestować w „ciepłą ramkę”

System uszczelnień w oknach pasywnych

Potrójne uszczelnienie to obecnie standard w oknach pasywnych. Trzy uszczelki podnoszą właściwości termoizolacyjne i akustyczne całej konstrukcji okna, przedłużają także żywotność mechanizmów okuciowych. W profilu pasywnym wyróżniamy:

Okucia w oknach pasywnych

Okna ciepłe są także oknami bezpiecznymi i odpornymi na włamanie. W większości wyposażone są w okucia RC2. Okucie to zapewnia ochronę w przypadku włamania z użyciem przez włamywacza narzędzia, np. śrubokręta. Istnieje możliwość jeszcze większego zwiększenia klasy bezpieczeństwa okna i wyboru dodatkowego wzmocnienia – okucia w skali nawet do RC-6.

okna z PolskiZaczepy antywłamaniowe w oknach wyposażonych w okucie RC1 i RC2

Więcej na temat zabezpieczeń antywłamaniowych przeczytasz w artykule:

Bezpieczny dom na wakacje. Okna antywłamaniowe

Właściwości okien pasywnych

Aby wybrać odpowiednie okna pasywne dla swojego domu, należy zweryfikować, czy wybrany przez nas profil spełnia normy odnośnie parametrów cieplnych określonych przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (Passivhaus Institut).

Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat parametrów okien pasywnych:

współczynnik Uw Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła (Uw) dla całego okna oznacza ilość ciepła przenikająca przez każdy metr kwadratowy okna, gdy różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz budynku, a panującą na zewnątrz jest równa jednemu Kelwinowi. Dla okien pasywnych wartość współczynnika Uw nie powinna być wyższa niż 0,8 W/m²K.

Współczynnik Uf współczynnik Uf

Współczynnik Uf to parametr określający ilość przenikania ciepła przez ramę okna. Dobre okno pasywne powinno charakteryzować się niskim współczynnikiem Uf w granicach 0,8 - 0,9 W/m²K.

 WSPÓŁCZYNNIK UG

Współczynnik Ug jest kluczowym parametrem weryfikującym jakość przeszklenia. Informuje nas ile ciepła przenika przez szkło. Im niższa jego wartość, tym lepiej szyba chroni przed stratami ciepła. W oknach pasywnych współczynnik Ug powinien być równy  0,5 W/m2*K.

Okna z Polski Współczynnik (g)

Współczynnik całkowitej przepuszczalności promieniowania słonecznego (g) tzw. solar factor - informuje nas jaka część energii słonecznej padająca na szybę przeniknie do wnętrza pomieszczenia. Im jego wartość jest wyższa tym więcej ciepła słonecznego przenika przez okno. Szyby o wysokim współczynniku g powinny być stosowane od strony północnej lub wschodniej, w innym przypadku może dojść do przegrzania pomieszczeń latem. W oknach pasywnych współczynnik g powinien wynosić powyżej 50%.

 PRZEPUSZCZALNOŚĆ POWIETRZA

Przepuszczalność powietrza to parametr, który określa ile powietrza przeniknie przez całe okno. Dobre okna powinny mieć niską przepuszczalność powietrza i mieścić się w klasach przepuszczalności 3 lub 4. Zasadniczo im wyższa klasa, tym okno jest szczelniejsze.

 Współczynnik temperaturowy fRsi

Współczynnik temperaturowy fRsi to parametr służący do oceny możliwości kondensacji pary wodnej wokół okna. W oknach pasywnych, by zapobiec powstawaniu pleśni,  jego wartość powinna mieścić się w granicach 0,70.

Montaż okien pasywnych

Znasz już budowę okna pasywnego i wiesz na jakie parametry cieplne okien zwrócić uwagę, ale czy wiesz jak poprawnie je zamontować tak, by wyeliminować możliwe luki przez które może dostawać się zimne powietrze, czyli tzw. mostki termiczne?

Obecnie najlepszym rozwiązaniem podczas montażu stolarki okiennej w domu pasywnym jest tzw. ciepły montaż okien. Polega on na tym, że nie osadzamy ramy okiennej w ościeżu, a przesuwamy ją na zewnątrz w warstwę docieplenia. Stosujemy przy tym kompleksowe uszczelnienia izolacyjne w postaci pianki i taśm montażowych oraz ciepłego parapetu, co solidnie zabezpiecza łączenia przed powstawaniem mostków termicznych, stratą energii, zawilgoceniem i ewentualnym zagrzybieniem.

montaż okna pasywnegoCiepły montaż okna pasywnego

Więcej na temat ciepłego montażu przeczytasz tutaj:

Ciepły montaż okien w domach pasywnych

Jakie okna do domu pasywnego?

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom teraz będziesz w stanie wybrać odpowiednie okna z potrójnym przeszkleniem dla Twojego domu. Zajrzyj koniecznie do naszej oferty okien pasywnych i sprawdź najczęściej wybierane przez naszych klientów modele: Salamander BluEvolution 82, Aluplast ID 8000, Veka Softline 82Schüco Living 82. Jesteśmy pewni, że wśród nich znajdziesz idealne okna także dla siebie.

okna pasywne

Zobacz także:

Najczęściej wybierane okna pasywne

Zobacz wszystkie wpisy

Wysyłka okien z Polski – jak to wygląda?

Wysyłka okien z Polski – jak to wygląda?

blog | 25.11.2022

Niezwykle ważnym elementem działalności Aikon Distribution jest transport produktów bezpośrednio do naszych Klientów. Robimy to z ogromną dbałością, przykładając się do...

Zobacz wszystkie wpisy
Białe drewniane okno – czy warto?

Białe drewniane okno – czy warto?

blog | 23.11.2022

Białe drewniane okna mogą rodzić skojarzenia letniego domku z tarasem, a także kojarzyć się z niezwykłą elegancją i klasą. Dzięki temu białe okna drewniane od wielu lat cieszą...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna Aluplast ID 4000 – Round Line czy Classic Line?

Okna Aluplast ID 4000 – Round Line czy...

blog | 23.11.2022

Okna Aluplast IDEAL 4000 łączą w sobie najnowocześniejszą technikę z najwyższym komfortem mieszkania. Są nowoczesne, charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna Aluplast do renowacji

Okna Aluplast do renowacji

blog | 17.11.2022

Wymiana starych lub zniszczonych okien często przysparza wielu stresów. Usuwanie okien i ościeżnic w wieloletnich konstrukcjach grozi bowiem uszkodzeniem elewacji budynków oraz pękaniem...

Zobacz wszystkie wpisy
Somfy: rozwiązania smart home i automatyka domowa

Somfy: rozwiązania smart home i automatyka domowa

blog | 02.11.2022

Smart dom to taki dom, który dopasowuje się do rytmu życia jego użytkowników. Można go tworzyć w zgodzie ze swoimi upodobaniami czy potrzebami. Niezawodnym w tym narzędziem jest...

Zobacz wszystkie wpisy