sztuczna inteligencja

Czy sztuczna inteligencja zaprojektuje okna w Twoim domu?

blog | 20.06.2024

Sztuczna inteligencja wywołuje ciekawość i rozważania nad przyszłością wielu aspektów naszego życia. I trudno się dziwić, bowiem technologie i narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji umożliwiają rozwiązywanie wielu problemów z przeróżnych branż. Coraz chętniej sięgają po nie także osoby zainteresowane planowaniem i projektowanie w branży budowlanej oraz architekturą i wystrojem wnętrz. Czy AI może być wykorzystywane także w branży okienno - drzwiowej? Czy sztuczna inteligencja zaprojektuje okna w Twoim domu?

Sztuczna inteligencja w branży okiennej

Sztuczna inteligencja towarzyszy nam w codziennym życiu w zasadzie już od wielu lat, ale w ostatnim czasie znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie sektorów. Naturalnym jest zatem, że korzystać zaczniemy z niej w budownictwie, wnętrzarstwie no i najbardziej nas interesującej branży stolarki otworowej.

I jest to bardzo pozytywna wiadomość, gdyż AI może pomóc lub umożliwić wprowadzanie innowacji, optymalizacji, precyzji a także oszczędności. W zasadzie już to robi - wystarczy spojrzeć na konfiguratory okien online, które od kilku lat z powodzeniem działają, czy programy do projektowania wnętrz.

Projektowanie domu z sztuczną inteligencją

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w projektowaniu swojego domu pozwala na “zobaczenie” swojej wymarzonej przestrzeni zanim ona tak naprawdę powstanie. Sztuczna inteligencja pomaga bowiem tworzyć oszałamiające, estetyczne i funkcjonalne przestrzenie. Jak to robi? Wykorzystuje dane i algorytmy, które następnie analizuje. Zawierają się w nich preferencje klienta, informacje, które dostarczy, a także pewne schematy i reguły. Dzięki temu z pomocą architekta czy projektanta powstaje specyficzny projekt dostosowany do wymagań właściciela domu czy mieszkania. Sztuczna inteligencja pomaga w wyborze odpowiedniej palety kolorów, mebli, dekoracji.

Czy zatem sztuczna inteligencja zaprojektuje także okna w Twoim domu?

W zasadzie TAK.

Podając wymiary, materiał, kolor i ewentualne dodatki, sztuczna inteligencja zaprojektuje nam okna. Mało tego na wirtualnym projekcie umieści je w wybranym przez nas miejscu w naszym domu. Ale nie tylko okna, także drzwi, bramy czy ogrodzenie. Generatory AI pozwalają także w wizualizacji efektu końcowego budowy/projektu domu.


Mężczyzna projektuje okna z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

AI, a konfigurator okien online

Sztuczna inteligencja z powodzeniem pomaga w budowie profesjonalnych konfiguratorów okien online. Umożliwia dostosowanie projektu okna do indywidualnych potrzeb danego klienta. Na podstawie podanych parametrów oraz wymiarów proponuje optymalne rozwiązania. Pokazuje jak okno będzie wyglądało, wylicza jego cenę. I to wszystko w bardzo szybkim czasie.

To natomiast pozwala na samodzielne stworzenie projektu swojego okna, lub znacznie wspomaga pracę handlowców zajmujących się sprzedażą stolarki otworowej.

Zobacz wszystkie wpisy

Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

blog | 05.07.2024

Drzwi drewniane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór odpowiedniego materiału do ich produkcji ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości, wyglądu oraz funkcjonalności....

Zobacz więcej
Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

blog | 04.07.2024

Otwarta przestrzeń, budownictwo bez barier, połączenie domu z krajobrazem, który go otacza - to cechy współczesnych projektów architektonicznych. Duża przestrzeń wymaga jednak...

Zobacz więcej
Jak czyścić moskitierę przesuwną? Praktyczny poradnik.

Jak czyścić moskitierę przesuwną?...

blog | 01.07.2024

Czysta i zadbana moskitiera przesuwna to nie tylko kwestia estetyki ale również zdrowia, a także skuteczności jej działania. Regularne czyszczenie moskitiery pozwala na jej długotrwałe...

Zobacz więcej
5 sposobów na jasne wnętrza - duże okna i drzwi

5 sposobów na jasne wnętrza - duże okna i drzwi

blog | 27.06.2024

Wnętrza pełne światła, przestrzeni i nowoczesnego designu są marzeniem wielu osób. Jednym z kluczowych elementów, które mogą pomóc w osiągnięciu tego efektu, są duże okna i...

Zobacz więcej