montaż okna

Ciepły montaż okien w domach pasywnych

blog | 29.07.2021

Zainwestowałeś już w budowę domu pasywnego i stajesz przed wyborem energooszczędnej stolarki okiennej z PCV. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego okna to dopiero połowa sukcesu. Ważnym elementem jest także odpowiednie jego osadzenie, czyli tzw. ciepły montaż.

Ciepły montaż okien PCV to wręcz nieodzowny element w budowie domu pasywnego. To nie przez szyby i profil okienny, ale poprzez niewłaściwe połączenie okna z ościeżnicą występują największe straty energii cieplnej w zimę.

Czym zatem jest ciepły montaż okien PCV?

Istnieje kilka tradycyjnych metod montażu okien. Najczęściej spotykaną jest montaż okna bezpośrednio do ościeża, tzn. okno łączymy z wnęką okienną przewiercając ramę i skręcając ją śrubą z murem, a wszelkie szczeliny pomiędzy ramą i murem uzupełniamy pianką montażową. Okazuje się jednak, że przy takim typie montażu zimne powietrze może przewiewać na łączeniach i dołem okna.

Rozwiązaniem dla takiej sytuacji może być tylko ciepły montaż lub inaczej montaż warstwowy. Najogólniej ujmując, ciepły montaż to montaż stolarki okiennej w warstwie ocieplenia. Nie osadzamy zatem ramy okiennej w ościeżu, a przesuwamy ją na zewnątrz w warstwę docieplenia. Stosujemy przy tym kompleksowe uszczelnienia izolacyjne w postaci pianki i taśm montażowych oraz ciepłego parapetu, co solidnie zabezpiecza łączenia przed powstawaniem mostków termicznych, stratą energii, zawilgoceniem i ewentualnym zagrzybieniem. Brzmi skomplikowanie? Wyjaśnijmy sobie zatem poszczególne elementy tego typu montażu.

Ciepły montaż krok po kroku

Ciepły montaż składa się z kilku nieodzownych elementów, które wpływają na odpowiednią izolację okien PCV, zwłaszcza zimą.

1. Wysunięta rama okienna

To likwidacja bezpośredniego kontaktu ościeżnicy z murem i przesunięcie ramy okna na warstwę docieplenia, dzięki czemu niwelujemy ewentualne mostki termiczne wokół ramy. Aby wysunąć okno na warstwę docieplenia należy zastosować profile stalowe wokół ramy, które będą podtrzymywać całe okno na styropianie. Można także zamontować specjalne konsole na dociepleniu, które dodatkowo usztywnią konstrukcję.

2. Ciepły parapet

Ciepły parapet to inaczej dodatkowa warstwa ocieplenia pod parapetem, na szerokości całego muru. Ciepły parapet jest stabilny i odporny na obciążenia, a przede wszystkim niweluje spory mostek termiczny dolnej części okna, na styku ościeżnicy z murem.

montaż parapetu

3. Uszczelnienie okien PCV

Ciepły montaż charakteryzuje się zastosowaniem trzech warstw uszczelniających:

Warstwa zewnętrzna – taśma paroprzepuszczalna
to zewnętrzne zabezpieczenie pianki poliuretanowej przed wilgocią i kurzem, a dodatkowo element wentylacyjny. Ważne, aby taśma przykrywała dokładnie całą powierzchnię łączenia muru z ramą okienną.

Warstwa środkowa – pianka poliuretanowa
to właściwa warstwa termoizolacyjna, ale także izolator akustyczny. Pianka poliuretanowa szczelnie wypełnia przestrzeń pomiędzy ościeżem i ramą okienną. Tylko sucha pianka zachowuje swoje wysokie parametry termoizolacyjne. Jest bardzo dobrze przyczepna i idealnie wypełnia wszystkie przestrzenie.

Warstwa wewnętrzna – taśma paroszczelna
Taśma paroszczelna chroni piankę montażową przed wnikaniem pary wodnej z pomieszczeń. Jest elastyczna, da się ją tynkować i malować.

Zastosowanie w montażu okien PCV wszystkich powyższych elementów wydłuży żywotność połączenia ramy okiennej z ościeżem, zagwarantuje odpowiednią szczelność strefy okiennej, a co za tym idzie, przyniesie oszczędności na rachunkach za energię cieplną.

okna z PolskiMontaż okna

Okna pasywne w ofercie Aikon Distribution

Jeśli nadal zastanawiasz się jakie okna pasywne wybrać do swojego domu, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

W naszej ofercie posiadamy kilka topowych modeli okien pasywnych, są nimi: Salamander BluEvolution 82, Aluplast ID 8000, Veka Softline 82 czy Schuco Living 82.

Hitem tego roku są okna Salamander BluEvolution 82. Pod względem ceny profil ten wyprzedza swoich konkurentów będąc najtańszym profilem ciepłym. Jest tańszy o 21% od Veka Softline 82, o 16% od Aluplast ID 8000 i o 10% Schuco Living 82, co przy inwestycji zakładającej wstawienie kilkunastu okien może zrobić wielką różnicę.

Salamander BluEvolution 82

Salamander BluEvolution 82

Pod względem wartości współczynnika Uw, który informuje nas o przenikaniu ciepła zarówno przez szybę, jak i ramę okna, wygrywają dwa profile Salamander BluEvolution 82 i Aluplast ID 8000, które z wartościami Uw odpowiednio 0,78 i 0,79 W/m2*K są najbardziej energooszczędnymi profilami okiennymi.

Salamander BluEvolution 82Salamander BluEvolution 82

Sprawdź naszą ofertę okna:

Salamander BluEvolution 82

Zobacz wszystkie wpisy

Co nas czeka na rynku okiennym w 2023 roku?

Co nas czeka na rynku okiennym w 2023 roku?

blog | 13.01.2023

Rok 2022 z całą pewnością nie był najłatwiejszy dla branży okienno - drzwiowej. Końcówka pandemii, konflikt zbrojny między Ukrainą a Rosją i w konsekwencji bardzo dynamiczny wzrost...

Zobacz wszystkie wpisy
Drewniane drzwi panelowe

Drewniane drzwi panelowe

blog | 05.01.2023

Drewniane drzwi panelowe to jeden z rodzajów drewnianych skrzydeł drzwiowych. Drewniane drzwi , podobnie jak okna lub inne elementy widoczne z zewnątrz, to wizytówka naszego domu. By nie...

Zobacz wszystkie wpisy
Anglicy inwestują w nieruchomości we Francji

Anglicy inwestują w nieruchomości we Francji

blog | 04.01.2023

Coraz więcej osób zamieszkałych w Wielkiej Brytanii zamawia stolarkę otworową do swoich posiadłości wybudowanych na terenach należących do Republiki Francuskiej. Oznacza to, że coraz...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna Aluplast – doświadczenie i innowacyjność

Okna Aluplast – doświadczenie i innowacyjność

blog | 09.12.2022

Aluplast sp. z o.o. to jeden z największych dostawców systemów okienno - drzwiowych z PCV. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1982 roku w Niemczech. Dzisiaj jest już firmą...

Zobacz wszystkie wpisy
Wysyłka okien z Polski – jak to wygląda?

Wysyłka okien z Polski – jak to wygląda?

blog | 25.11.2022

Niezwykle ważnym elementem działalności Aikon Distribution jest transport produktów bezpośrednio do naszych Klientów. Robimy to z ogromną dbałością, przykładając się do...

Zobacz wszystkie wpisy