okno drewniane

Kiedy należy wymienić okna drewniane?

blog | 15.02.2022

Okna drewniane wywołują głównie dwa skojarzenia: piękny wygląd i ponadprzeciętną trwałość. Żadna z tych zalet nie jest jednak dana raz na zawsze. Aby ich nie utracić, konieczna jest systematyczna kontrola stanu okien i, jeśli zachodzi potrzeba, ich staranna impregnacja i konserwacja. Jeżeli o to nie zadbamy, zamiast drobnych napraw czeka nas całkowita wymiana okien. Sprawdź jak dbać o okna drewniane:

Prawidłowa regulacja okien drewnianych 

Remont lub wymiana okien drewnianych

Nie tylko mieszkańcy starych budynków mogą rozważać remont lub wymianę okien drewnianych. Przed takim dylematem równie dobrze mogą stanąć osoby, które nie dość dobrze dbały o stolarkę okienną w swoim nowym domu i po kilkunastu latach znajduje się już ona w opłakanym stanie. Choć współcześnie produkowane okna drewniane są trwalsze niż te sprzed kilkudziesięciu lat, to i one mają swój termin przydatności. Dawniej problem nieszczelności okien pojawiał się po ok. 15-20 latach, teraz może wystąpić nawet po ok. 30-40 latach. Pamiętajmy przy tym, że to czasokres przewidziany dla okien drewnianych, które są regularnie konserwowane. Zakup nowych, drewnianych okien, wcale więc nie jest gwarancją ich nieśmiertelności. 

Porada eksperta: Jeśli nie jesteśmy pewni, ile lat mają nasze okna, możemy sami to sprawdzić. Pomiędzy szybami, na krawędzi podkładki izolacyjnej znajdziemy nadrukowaną nazwę producenta i datę produkcji.

Sprawdź, jakie okna drewniane mamy w swojej ofercie:

okna drewniane

Co wpływa na żywotność okien drewnianych?

Okna drewniane mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna, co stanowi jeden z czynników, wpływających na ich żywotność. Okna z drewna iglastego (np. sosny, czy modrzewia) będą nam służyły o ok. 10 lat krócej niż ich odpowiedniki wyprodukowane z drewna twardego np. dębiny. Kolejna rzecz to umiejscowienie i kolor skrzydeł - te ciemne, zamontowane na południowej stronie budynku, będą dużo szybciej niszczeć, szczególnie jeśli nie zadbamy o solidną ochronę przed silnym promieniowaniem słonecznym. Nie bez znaczenia pozostaje w tym względzie także reakcja na kontakt z wilgocią - okna z drewna sosnowego, spośród innych dostępnych rodzajów drewna, znoszą go stosunkowo najgorzej, co przekłada się na czas ich przydatności.

Wymiana okien drewnianych

Wymiana okien drewnianych to ostateczne rozwiązanie problemu zniszczonych, nieszczelnych lub bardzo starych okien. Jego największą zaletą jest to, że nowa stolarka okienna z całą pewnością będzie nowocześniejsza i trwalsza niż poprzednia. Nowe okna będą miały lepszą izolację termiczną i akustyczną, dzięki czemu będziemy płacić niższe rachunki za ogrzewanie, a w naszym domu zrobi się znacznie ciszej. Zauważymy też sporą różnicę jeśli chodzi o światło. Dawniej produkowano mniejsze okna, by uciekało przez nie jak najmniej ciepła. Obecnie przeszkodą dla uciekającego ciepła jest pakiet trzyszybowy, a nie mniejsza powierzchnia samej szyby. To sprawia, że można cieszyć się dużym oknem, przez które do wnętrza będzie wpadać więcej światła.

duże okno więcej światła Duże okno - więcej światła

Wymiana okien drewnianych - koszt

Koszt wymiany okien drewnianych to nieco mniej przyjemny aspekt całego przedsięwzięcia. Pamiętajmy jednak, że okna drewniane to inwestycja na co najmniej kilkadziesiąt lat, więc poniesione koszty z całą pewnością nam się zwrócą.

Najprostsze i posiadające standardowe wykończenie okno drewniane w Aikon Distribution to koszt od ok 268 euro. Należy jeszcze doliczyć koszt ewentualnego transportu oraz montażu. W dużej mierze od montażu zależy czy okno będzie szczelne, a więc czy inwestycja, polegająca na wymianie okien, finalnie będzie korzystna.

Może jednak remont?

Jeśli pod pojęciem remontu kryje się wyłącznie pomalowanie okien, jest to opcja na tyle prosta i niedroga, że nie warto nawet rozważać wymiany okien jako alternatywy.

Chcesz wiedzieć, jak poprawnie malować okna drewniane? Przeczytaj nasz artykuł:

Jak poprawnie malować okna drewniane? 

Kiedy należy wymienić okna drewniane

Podsumujmy: wymiana okien drewnianych to zazwyczaj duże przedsięwzięcie, zarówno finansowe jak i organizacyjne. Zdarza się jednak tak, że jest to nieuniknione, gdy np.:

  • okna uległy zużyciu lub zostały uszkodzone;
  • okna są nieszczelne (z powodu ich złej jakości lub błędnego zamontowania) lub utraciły dźwiękoszczelność;
  • estetyka stolarki znacząco odbiega od pozostałych elementów budynku i jakakolwiek renowacja niewiele zmieni.

Powyższe sytuacje mogą zaskoczyć użytkowników zarówno po 10 latach użytkowania, jak również po 40. Wydaje się jednak, że okna montujemy na długi okres czasu i nie życzymy sobie takich dylematów zbyt często - by tak było pamiętajmy o prawidłowej pielęgnacji i regulacji okien drewnianych.

Zobacz wszystkie wpisy

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze materiały

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze...

blog | 18.04.2024

Stoisz przed wyborem paneli do drzwi wejściowych i zastanawiasz się, jakie materiały najlepiej spełnią Twoje oczekiwania pod względem bezpieczeństwa, estetyki i trwałości? W tym...

Zobacz więcej
Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy przesuwka?

Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy...

blog | 08.04.2024

Drzwi balkonowe umożliwiają wyjście na świeże powietrze, doświetlają pomieszczenia, a do tego są prawdziwą ozdobą wnętrza. Znajdują się zazwyczaj w salonie, a więc w samym sercu...

Zobacz więcej
Parametry okienne na rynku amerykańskim

Parametry okienne na rynku amerykańskim

blog | 20.03.2024

Parametry okienne informują potencjalnego klienta o jakości danego okna, wydajności oraz bezpieczeństwie. Powinny zatem być przejrzyste i ułatwiać odczytanie specyfikacji technicznej...

Zobacz więcej
Jak zdemontować roletę zewnętrzną

Jak zdemontować roletę zewnętrzną

blog | 14.03.2024

Rolety zewnętrzne to osłony, które coraz powszechniej stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej np. sklepach....

Zobacz więcej
Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okna do wystroju urban jungle

Przewodnik po stylach architektonicznych -...

blog | 11.03.2024

Egzotyczne rośliny doniczkowe, soczyście zielone tapety i tekstylia z roślinnym lub zwierzęcym motywem, to nieodłączne elementy wystroju w stylu urban jungle. Aranżacje wnętrz...

Zobacz więcej