malowanie drzwi

Jak poprawnie malować drewniane drzwi?

blog | 22.02.2022

Drewniane drzwi pięknie prezentują się  na domowej elewacji, ale wystawiane na działanie czynników atmosferycznych, z czasem tracą swój nieskazitelny wygląd. Aby jak najdłużej móc je użytkować, konieczne jest przeprowadzanie okresowych renowacji, by zachowały kolor i właściwości. Czy malowanie takich drzwi wymaga pomocy wyspecjalizowanej ekipy? Nic podobnego! Proces odnawiania drewnianych drzwi wcale nie jest skomplikowany i w całości można go przeprowadzić samodzielnie. To z jednej strony duża oszczędność pieniędzy, ale też możliwość malowania drzwi drewnianych według własnej wizji estetycznej tak często, jak tylko chcemy. Jak poprawnie malować drzwi drewniane, by cieszyły oko i przez kolejne lata nie traciły swoich właściwości? Przekonajmy się!

Konserwacja i personalizacja

Nie ma co ukrywać - zakup drzwi drewnianych, szczególnie tych, które wykonano z drewna wysokiej klasy (np. dębowego), to inwestycja. Istnieją jednak sposoby, by obniżyć koszty, nie tracąc przy tym zbyt wiele na jakości. Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi zewnętrznych, wyprodukowanych z płyt drewnopodobnych np. HDF lub MDF. Można je pokryć okleiną albo laminatem i cieszyć się drzwiami zewnętrznymi malowanymi farbą lub lakierem na dowolny kolor. Opcja malowania drzwi jest o tyle ciekawa, że nie tylko umożliwia systematyczną konserwację, ale i zmianę koloru drzwi, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Szeroka paleta wzorów i kolorów pozwala nam również na wybór dodatków: ornamentowych szyb, listew ozdobnych, klamek, dzięki czemu jeszcze bardziej możemy spersonalizować wygląd naszych drewnianych drzwi.

Przeczytaj więcej o drzwiach drewnianych z naszej oferty:

 drzwi drewniane

Malowanie drzwi drewnianych na zewnątrz

Drewniane drzwi wejściowe, w przeciwieństwie do tych wewnętrznych, są stale narażone na działanie mniej lub bardziej szkodliwych czynników atmosferycznych, w tym niskich bądź wysokich temperatur. Wskazania termometru mają też bardzo duże znaczenie podczas przeprowadzania prac renowacyjnych. Malowanie drzwi drewnianych na zewnątrz powinno się odbywać w temperaturze nie niższej niż 10 stopni i nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Z kolei wilgotność powietrza niech nie będzie większa niż 80%. W ten sposób zapewnimy farbie lub bejcy optymalne warunki do schnięcia.

Malowanie lub lakierowanie drzwi drewnianych

Przy malowaniu lub lakierowaniu drzwi drewnianych tak naprawdę kluczową kwestią jest to, czy drewno, z jakiego wykonane zostały drewniane drzwi, jest surowe, czy może wcześniej zostało już przeprowadzone malowanie lub lakierowanie.  Pierwszy przypadek oznacza, że naszym głównym zadaniem będzie po prostu pomalowanie drzwi na wybrany kolor. Jeśli jednak są na nich stare powłoki malarskie, ustalmy, czy się łuszczą - jeżeli tak, trzeba je będzie usunąć za pomocą papieru ściernego albo frezarki do drewna z odpowiednią końcówką. Tak samo należy postąpić, jeżeli farba się nie łuszczy, ale postanowiliśmy radykalnie zmienić kolor naszych drzwi. Zlikwidowanie poprzednich warstw jest konieczne, ponieważ ostateczny efekt malowania zależy m.in. od wyglądu podłoża.

szlifowanie
Szlifowanie

Eksperci od pielęgnacji drewna radzą też, by starych powłok malarskich pozbyć również wtedy, gdy zdecydujemy się pomalować drzwi produktem innej marki niż dotychczas.

Pobierz katalog z wybranymi kolorami drewna: 

KOLORYSTYKA DREWNA

Może się zdarzyć, że drewno, z jakiego wykonane są drzwi, będzie w bardzo dobrym stanie, ale my zwyczajnie postanowimy zmienić trochę jego kolor. Wystarczy wtedy zmatowić powierzchnię drzwi drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie zostaje nam już tylko malowanie lub lakierowanie drzwi drewnianych.

Malowanie drzwi drewnianych

Pogoda sprzyja, zaopatrzyliśmy się w farbę lub bejcę oraz odpowiednie narzędzia, nie pozostaje nam nic innego, jak zabrać się do dzieła. W jaki sposób przygotować się do malowania drzwi drewnianych?
Na początku należy oszacować stan drzwi i określić nasze oczekiwania. Sprawdźmy dokładnie, w jakiej kondycji jest skrzydło, które chcemy poddać renowacji, bo może się okazać, że jeszcze przed malowaniem będzie trzeba usunąć z powierzchni plamy, czy zarysowania. Kolejna rzecz to kolor. Każde drewniane drzwi możemy pomalować - pytanie tylko, na jakim efekcie nam zależy: podkreśleniu rysunku słojów, czy wręcz na ich zakryciu? Żaden nie jest ani lepszy, ani gorszy - to wyłącznie kwestia preferencji.

Malowanie drzwi drewnianych zaczynamy więc od sprawdzenia, czy ich powierzchnia jest czysta, gładka i pozbawiona starych warstw farby. Jeśli nie - szlifujemy ją drobnoziarnistym papierem ściernym lub frezarką. Ewentualne zarysowania tuszujemy np. markerem do drewna. Niezależnie od tego, czy nasze drewniane drzwi potrzebują konserwacji, czy też po prostu zdecydowaliśmy, że chcemy zmienić ich kolor, musimy pamiętać, żeby przed malowaniem dokładnie odpylić i umyć skrzydło drzwiowe. Powierzchnia, którą będziemy pokrywać bejcą lub farbą musi być pozbawiona plam (szczególnie tych tłustych i żywicznych) i zabrudzeń, by była w stanie w pełni wchłonąć nową warstwę produktu.
Po odpyleniu drzwi myjemy je i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie nakładamy na drzwi co najmniej 2 warstwy farby lub bejcy - drugą kładziemy dopiero po wyschnięciu pierwszej. I…gotowe!

Zobacz wszystkie wpisy

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze materiały

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze...

blog | 18.04.2024

Stoisz przed wyborem paneli do drzwi wejściowych i zastanawiasz się, jakie materiały najlepiej spełnią Twoje oczekiwania pod względem bezpieczeństwa, estetyki i trwałości? W tym...

Zobacz więcej
Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy przesuwka?

Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy...

blog | 08.04.2024

Drzwi balkonowe umożliwiają wyjście na świeże powietrze, doświetlają pomieszczenia, a do tego są prawdziwą ozdobą wnętrza. Znajdują się zazwyczaj w salonie, a więc w samym sercu...

Zobacz więcej
Parametry okienne na rynku amerykańskim

Parametry okienne na rynku amerykańskim

blog | 20.03.2024

Parametry okienne informują potencjalnego klienta o jakości danego okna, wydajności oraz bezpieczeństwie. Powinny zatem być przejrzyste i ułatwiać odczytanie specyfikacji technicznej...

Zobacz więcej
Jak zdemontować roletę zewnętrzną

Jak zdemontować roletę zewnętrzną

blog | 14.03.2024

Rolety zewnętrzne to osłony, które coraz powszechniej stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej np. sklepach....

Zobacz więcej
Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okna do wystroju urban jungle

Przewodnik po stylach architektonicznych -...

blog | 11.03.2024

Egzotyczne rośliny doniczkowe, soczyście zielone tapety i tekstylia z roślinnym lub zwierzęcym motywem, to nieodłączne elementy wystroju w stylu urban jungle. Aranżacje wnętrz...

Zobacz więcej