BLOG

  /   06.06.2019

Żaluzje fasadowe – sposoby montażu

Żaluzje fasadowe to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Te nowoczesne i eleganckie osłony okienne montowane na zewnątrz budynku, pełnią funkcję ochronną przed promieniami słonecznymi, zwiększają uczucie prywatności. 

Żaluzje fasadowe — regulacja światła

Żaluzje zewnętrzne zbudowane są z lameli o odpowiednim kącie załamania oraz ukształtowanym profilu. W zależności od kąta nachylenia lameli regulujemy ilość światła wpadającego do wnętrza budynku.

Dzięki temu samodzielnie decydujemy o natężeniu światła naturalnego jakie ma dotrzeć do pomieszczenia.
W okresie letnim można odczuć korzyści z zastosowania żaluzji zewnętrznych w postaci zaciemnienia i przyjemnego chłodu w pomieszczeniach, zaś zimą opuszczone osłony w porze wieczornej i nocnej tworzą dodatkową barierę, zmniejszając straty energii i obniżając koszty ogrzewania budynku.

Sterowanie żaluzjami zewnętrznymi

Lamele aluminiowe mają prowadzenie boczne w postaci prowadnicy lub linki ze stali nierdzewnej w osłonie. Żaluzja po całkowitym ściągnięciu do góry chowa się w kasecie.

Całość sterowana może być manualnie – mechanizmem korbowym lub automatycznie — za pomocą silnika elektrycznego.
Automatyczne sterowanie żaluzją można dodatkowo zintegrować z zegarem sterującym lub czujnikami pogodowymi (opuszczanie w momencie pojawiania się promieni słonecznych lub deszczu). Idealny do tego rodzaju sterowania jest nowoczesny system sterowania IO – Homecontrol

Dodatkową zaletą, wpływającą na komfort użytkowania, jest możliwość sterowania żaluzją na odległość za pomocą urządzeń mobilnych.

System sterowania Somfy

System sterowania Somfy

Rodzaje lameli w żaluzjach fasadowych.

Lamele (płytki aluminiowe), z których zbudowana jest żaluzja , dostępne są w czterech kształtach i szerokościach: przypominających literę ”C” (65 mm lub 80 mm), literę „Z” (90 mm), literę „S” (70 mm) oraz lamela „F” (80 mm).

Sprawdź naszą ofertę żaluzji fasadowych

System HST - przeszleknie narożne

Żaluzje fasadowe

Natomiast jeżeli chodzi o materiał, z jakiego wykonane są żaluzje to najczęściej spotykamy się z żaluzjami aluminiowymi. Żaluzje fasadowe mogą występować w naturalnym kolorze aluminium, jaki również mogą być polakierowane na wybrane kolory z palety RAL. (Nowość: kolor Black 9005)

Montaż żaluzji fasadowych

Rozróżniamy dwa sposoby montażu żaluzji fasadowych: do ramy okna lub do ściany.

Sposób pierwszy – montaż do ramy okna.

Do montażu wykorzystujemy indywidualnie przygotowany zestaw elementów mocujących.

Uchwyt mocujący rynnę górną żaluzji przykręcamy do górnej części ramy okna. Podciągniętą żaluzję mocujemy we wcześniej przykręconych uchwytach i zabezpieczamy blaszką uchwytu rynny za pomocą śrub.

Montaż uchwytu rynny górnej.jpg

Montaż uchwytu rynny górnej

Kolejnym etapem jest przygotowanie otworu pod przepust mechanizmów sterujących do wnętrza domu. W zależności od sposobu sterowania będzie to otwór przygotowany dla przepustu korby lub kabla elektrycznego.

Następnie trzeba żaluzję opuścić do pozycji dolnej i zamocować dolne uchwyty linek. Napiąć wstępnie linki skręcając je śrubami, ostateczne napięcie linki odbywa się przez dokręcanie nakrętki uchwytu. 
W żaluzji z lamelami prowadzonymi w prowadnicach zostaną zamocowane uchwyty prowadnicy a następnie prowadnice (patrz rysunek poniżej).

Montaż prowadnic

Po sprawdzeniu poprawnego działania żaluzji wewnątrz domu instalujemy przepust dla korby lub połączenie elektryczne. W przypadku sterowania elektrycznego trzeba zainstalować przyłącza elektryczne, które może wykonać jedynie osoba z odpowiednimi kwalifikacjami.

Ważne ! Pomiaru oraz montażu powinien dokonywać przeszkolony montażysta. Sposób pomiaru miejsca montażu żaluzji zewnętrznej jest identyczny dla wszystkich typów żaluzji.

Decydując się na montaż żaluzji do ściany przygotowujemy specjalną konstrukcję, do której przytwierdza się uchwyty rynny (możemy je także przymocować wprost na ścianę). Montaż musi się odbywać przy żaluzji schowanej w kasecie.

Montaż żaluzji.jpg

Montaż żaluzji 

Następnie jak w pierwszym sposobie, podciągniętą żaluzję mocujemy we wcześniej przykręconych uchwytach i zabezpieczamy blaszką uchwytu rynny za pomocą śrub oraz przygotowujemy otwór do przepustu mechanizmów sterujących wewnątrz domu.                                                  

Ostatnim krokiem jest opuszczenie żaluzji do pozycji dolnej, zamocowanie uchwytu linek i napięcie ich poprzez skręcanie śrubami. Następnie montujemy prowadnice. Podobnie jak w pierwszym sposobie, po sprawdzeniu poprawnego działania żaluzji wewnątrz domu instalujemy przepust dla korby lub połączenie elektryczne a w przypadku sterowania elektrycznego trzeba zainstalować przyłącza elektryczne.

Żaluzje fasadowe  różnią się od rolet zewnętrznych możliwością regulacji wpadającego światła do pomieszczenia: roleta zewnętrzna pozwala tylko na częściowe lub całkowite odsłonięcie okna. Przeczytajcie więcej na temat porównania rolet i żaluzji zewnętrznych: Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe? Co wybrać?

Żaluzja fasadowa, montaż – zobacz film.