BLOG

  /   14.09.2017

Stolarka aluminiowa – HIT w nowoczesnym budownictwie

    Większość osób myśląc o oknach i drzwiach rozważa wybór pomiędzy drewnem a PVC. Rzeczywiście, do niedawna oferta producentów ograniczała się jedynie do tych dwóch materiałów, jednak od kilku lat rynek podbija stolarka aluminiowa. Jest ona naturalną odpowiedzią na potrzeby architektów i inwestorów stawiających na nowoczesne rozwiązania. Jednak nie tylko wygląd decyduje o atrakcyjności aluminiowych okien i drzwi.

    Nowoczesna architektura kocha aluminium

     Na szczęście w budownictwie jednorodzinnym coraz bardziej do głosu dochodzą odważne, nowoczesne tendencje architektoniczne. Inwestorzy zaczęli zwracać baczną uwagę nie tylko na praktyczność, ale też wygląd swoich domów.

Systemy aluminiowe wykorzystywane są bardzo często także w dużych projektach przemysłowych, takich jak biurowce, banki, hotele, galerie handlowe. Używane są tam najczęściej do tworzenia konstrukcji przeszklonych, których najważniejszym zadaniem jest doświetlanie wnętrz tych pomieszczeń.

drzwi automatyczne

Drzwi automatyczne

     W tym wszystkim znakomicie odnajduje się stolarka aluminiowa, która jest nowoczesna, minimalistyczna i świetnie pasuje do nowatorskich koncepcji architektonicznych. Aluminium szczególnie dobrze współgra z takimi elementami, jak blacha, kompozyt, punktowe oświetlenie, beton.

Nieprzeciętna trwałość

     Kiedy w latach 90. następował boom na okna z PVC, producenci i sprzedawcy podkreślali ich ogromną wytrzymałość w porównaniu do stolarki drewnianej. Dziś już wiemy, że bardzo różnie z tym bywa. Stolarka aluminiowa zyskuje tutaj znaczną przewagę, ponieważ w przypadku metalowych profili nie ma mowy o odkształceniach. Okna i drzwi zachowują stabilność wymiarową i szczelność na bardzo długie lata. Aluminium znacznie lepiej przenosi obciążenia, co chroni przed np. zjawiskiem pękania ramy.

     O wytrzymałości aluminium może świadczyć fakt, że inwestorzy bez problemu mogą zamówić nawet bardzo szerokie skrzydła drzwi przesuwnych, unoszono-przesuwnych czy bardzo modnych ostatnio systemów harmonijkowych

Panorama Aliplast

Panorama Aliplast

Nie zapominajmy również o tym, że stolarka aluminiowa jest stosunkowo lekka, dzięki czemu montaż jest mniej kłopotliwy i szybszy, a samo użytkowanie jest bardzo wygodne.

Aliplast

System Aliplast

Zimna rama? To mit!

Najczęściej podnoszonym argumentem przeciwko aluminiowej stolarce jest twierdzenie, że takie okna i drzwi są „zimne” i nie zapewniają odpowiedniego komfortu cieplnego. Choć aluminium jest metalem, to izolacja wypełniające profile gwarantuje brak efektu zimnej ramy. Co więcej, stolarka aluminiowa spokojnie może konkurować z PVC czy drewnem pod kątem izolacyjności termicznej - na rynku są już dostępne okna z Uf = 0,8 W/(m2*K) (profil STAR).

W oknach i drzwiach aluminiowych stosuje się tzw. przekładki termiczne o znacznej szerokości, które zwykle są wykonane z poliamidu i włókna szklanego oraz dodatkowo izolowane spienionym polietylenem. Dzięki temu stolarka osiąga znakomity współczynnik przenikania ciepła, predysponujący ją do stosowania nawet w budynkach pasywnych.

     Jeśli szukasz okien i drzwi na lata, to poważnie zainteresuj się właśnie stolarką aluminiową. Dlaczego? Z kilku powodów. Zacznijmy od bolączki PVC i drewna, czyli utraty koloru. Po latach oba materiały nie wyglądają już tak dobrze jak na początku, co jest efektem działania promieniowania słonecznego, deszczu i innych warunków atmosferycznych. Barwione aluminium jest na to całkowicie odporne. Metal nie porasta mchem, nie zachodzi pleśnią czy grzybami.
     A propos kolorystyki, to nie trzeba się obawiać skromnego wyboru. W ofercie stolarki aluminiowej jest praktycznie pełna gama kolorystyczna palety RAL, dzięki czemu nie ma problemu z wybraniem stolarki idealnie pasującej do charakteru budynku, architektury czy po prostu upodobań inwestorów.

Nie zapominajmy o bezproblemowej konserwacji – okna i drzwi z aluminium pielęgnuje się dokładnie tak samo jak te z PVC. Wystarczy myć ramy zwykłą wodą, ewentualnie z dodatkiem nieagresywnego środka chemicznego.

Tylko jedna wada...

Wadą stolarki aluminiowej są trudności z jej ewentualną naprawą. W przypadku uszkodzenia okna czy drzwi w grę wchodzi zazwyczaj wymiana całego elementu. Jednak dokładnie tak samo jest z PVC, w związku z tym ta kwestia nie powinna być czynnikiem decydującym za lub przeciw aluminium.

     Warto jednak spojrzeć na to nieco szerzej. Okna i drzwi zewnętrzne kupuje się raz na wiele lat, a przynajmniej tak być powinno. Biorąc pod uwagę trwałość aluminium, jest to mądra inwestycja, którą doceni się szczególnie po latach bezproblemowej eksploatacji.