BLOG

Rolety zewnętrzne - ochrona czy ozdoba?

  /   25.05.2020

Rolety zewnętrzne - ochrona czy ozdoba?

Nowoczesne rolety nie tylko zwiększają wartość estetyczną nieruchomości, ale również świetnie chronią przed promieniami słońca, a tym samym przed nagrzewaniem się pomieszczenia. Jeśli są one zautomatyzowane, można nimi sterować za pomocą pilota, co w dużej mierze ułatwia użytkowanie.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne dzielimy głównie ze względu na sposób montażu: wyróżniamy rolety naokienne, natynkowe oraz podtynkowe.

System rolet naokiennych oraz natynkowych jest dobrym rozwiązaniem w budynkach już istniejących, ponieważ aby je zamontować nie trzeba ingerować w konstrukcję budynku. Natomiast decyzję o roletach podtynkowych należy podjąć już na etapie projektu nowego budynku ze względu na ich umiejscowienie pod tynkiem (więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu - Przewodnik po roletach zewnętrznych).

Roleta natynkowa

Dodatkowo wyróżniamy rolety automatyczne oraz manualne.

Automatyczne rolety można podłączyć do panelu sterowania (do którego można podłączyć nie tylko rolety, ale także drzwi oraz bramy garażowe) i obsługiwać je z poziomu komputera, tabletu czy telefonu komórkowego (więcej o takim sterowaniu znajdziesz tutaj: Inteligentny dom). Rolety sterowane zdalnie, oprócz oczywistej  wygody w użytkowaniu, nadają budynkowi nowoczesnego i modnego wyglądu - w przeciwieństwie do rolet manualnych, nie posiadają  dodatkowych taśm, mechanizmów sprężynowych czy korby.

Roleta zewnętrzna - ozdoba Twojego domu

Aby roleta zewnętrzna stanowiła ozdobę domu lub budynku, należy zwrócić uwagę na jej barwę. Odcień rolet zewnętrznych powinien zostać odpowiednio dobrany do koloru fasady budynku. Popularnym rozwiązaniem jest wybór rolet w kolorze przybliżonym do stolarki otworowej. W efekcie końcowym nadaje to jedności i spójności budynku. W ofercie Aikon Distribution można wybrać rolety zewnętrzne w kolorach drewnopodobnych oraz z możliwością wyboru barwy z palety RAL, która obejmuje ponad 200 różnych kolorów.

Bardzo popularnym rozwiązaniem, jest zastosowanie rolety podtynkowej, której zaletą jest wkomponowanie skrzynki w elewację, co sprawia, że jest ona niewidoczna, a to dodatkowo wpływa na podniesienie estetyki obiektu.

Roleta podtynkowa

Ochrona przed utratą lub nadmiarem ciepła

W ówczesnym budownictwie energooszczędność to już standard. Ciągle rosnące ceny za energię oraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawiają, że inwestorzy coraz częściej sięgają po rozwiązania, które zatrzymują ciepło w pomieszczeniu. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie roleta zewnętrzna. Przestrzeń między oknem a roletą, to tzw.  “poduszka powietrzna”, która funkcjonuje jako dodatkowa warstwa izolacyjna i chroni budynek przed utratą ciepła zimą, dzięki czemu może obniżyć zużycie energii nawet do 30%.

Szyby okienne posiadają wysoki współczynnik przepuszczalności energii słonecznej, co w niektórych przypadkach może prowadzić do nadmiernego nasłonecznienia pomieszczenia w okresie letnim. Natomiast wykorzystanie rolet zewnętrznych umożliwia chronienie pomieszczeń przed nagrzewaniem. Sprawia to, że pomieszczenie pozostaje chłodne i przyjemne. Temperatura w pomieszczeniu może obniżyć się nawet o 10°C.

Ochrona przed hałasem

Rolety zewnętrzne to również dobry sposób na uchronienie się przed hałasem. Doskonale sprawdzą się w budynkach usytuowanych blisko ruchliwych ulic, centrum miasta czy w pobliżu torów tramwajowych lub stacji kolejowej.

Takie rozwiązanie sprawi, że dźwięk, który można usłyszeć wewnątrz budynku, może zostać obniżony o 7-14 decybeli i będzie sprawiał wrażenie, że jest oddalony nawet kilkukrotnie dalej, niż jest w rzeczywistości.

Ochrona przed włamaniem

Rolety zewnętrzne posiadają funkcję, która pozwoli każdemu czuć się bezpieczniej w swoim własnym domu. Dzięki nim, uchronisz się przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów, a oprócz tego będą dodatkową barierą dla włamywaczy.
Opuszczany pancerz rolety, wyposażony w specjalne blokady, skutecznie poprawia bezpieczeństwo budynków. Dodatkowo, blokada, która montowana jest w skrzynce rolety zewnętrznej tzw. kątownik blokujący, blokuje listwę pancerza podczas próby podniesienia rolety z zewnątrz.

Rolety zewnętrzne - ochrona i ozdoba

Rolety zewnętrzne spełniają wiele funkcji użytkowych: oferują skuteczną ochronę przed wiatrem i warunkami pogodowymi, poprawiają efektywność energetyczną budynku oraz pomagają uchronić się przed intruzami z zewnątrz. Oprócz tego, dobrze dopasowane, pozytywnie wpływają na wygląd wizualny nowoczesnych, jak i klasycznych budynków, dodając im wyjątkowego charakteru i ponadczasowego wykończenia. Decydując się więc na roletę zewnętrzną należy wziąć pod uwagę zarówno jej walory estetyczne jak również aspekty ochronne - te cechy są zdecydowanie jednakowo ważne.