BLOG

Okna ze szprosami czy bez? Podpowiadamy!

  /   18.04.2019

 Okna ze szprosami czy bez? Podpowiadamy!

Szprosy inaczej zwane też szczeblinami, to listewki dzielące okno lub drzwi na mniejsze części wypełnione szybami. Kiedyś szprosy były stałym elementy konstrukcyjnym okna, chociażby ze względu na brak dużych tafli szkła.

Obecnie montowanie szprosów nie jest koniecznością, można je montować głównie ze względu na estetykę, design czy po prostu dla ozdoby, są więc raczej dekoracją niż stałym elementem konstrukcji okna. Szprosy mogą być montowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz okna.

szprosy

Szprosy w oknie 

Rodzaje szprosów:

Szprosy konstrukcyjne / wewnątrzszybowe - są to z reguły elementy z aluminium wewnątrz szyby zespolonej, umieszczane między taflami szkła. Są zakładane na stałe, poprzez montaż do międzyszybowych ramek.

Szprosy wiedeńskie / klejone - najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego lub aluminium. Mają na spodniej stronie taśmę samoprzylepną, która zapewnia mocne zamocowanie do szyby.

Szprosy ramkowe / zawieszane - najczęściej wykonane z PCV lub drewna, nie są przymocowane do okna na stałe a jedynie nałożone na zewnętrzną stronę szyby, bez problemu można je zdjąć, np do mycia okien.

szprosy naklejane

Szprosy naklejane 

Szprosy w oknach

Posiadanie szprosów w oknach nadaje wyjątkowy wygląd i podkreśla styl domu. Dzięki nim bardzo efektownie będzie wyglądać elewacja i wnętrze. Szprosy idealnie prezentują się w oknach domów drewnianych, zabytkowych budynków poddanych renowacji czy domów stylizowanych na szlacheckie dworki. 

Dobrze wyglądać będą również w dużych oknach o nietypowych kształtach, na przykład w formie pionowego prostokąta o zaokrąglonej górze.

Szprosy nie muszą dzielić okna na równe kwadraty, można je nakleić pod kątem, tworząc trójkątne pola. Liczba zastosowanych szprosów powinna być uzależniona od ich grubości i wielkości okna.  Decydując się na szprosy musimy zwrócić uwagę na możliwość zmniejszenie ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia, problemy z czyszczeniem okien i gorsze właściwości termoizolacyjne (w przypadku szprosów konstrukcyjnych)

Dopasowanie szprosów

Źle dobrane szprosy oszpecą okna, szczególnie w przypadku jeśli dom budowany jest według nowoczesnego projektu. Takie rozwiązanie nie będzie też pasować  jeżeli stawiamy na minimalizm i nowatorskie formy architektoniczne.

Szprosy dopasowujemy do ram okiennych oraz wyglądu elewacji budynku. Duży wybór kolorów i wzorów umożliwia wybranie szprosów najlepiej pasujących do danej aranżacji.  Styl szprosów musi być też dobrany do stylistyki domu.

szprosy wewnątrzybowe

Szprosy wewnątrzybowe

Takie rozwiązanie ma swoje zalety i  wady, a szprosy, chociaż efektowne, nie sprawdzą się w przypadku każdego domu.  Aby szprosy ładnie uzupełniły aranżację, należy wybrać ich rodzaj niezwykle starannie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup to warto, dokładnie to przemyśleć a może nawet skonsultować się ze specjalistą.