BLOG

  /   31.10.2018

 Okna ze świata. Część III: 

Okna skandynawskie. 

Styl skandynawski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nurtów architektonicznych oraz wnętrzarskich. Charakteryzuje się prostotą oraz funkcjonalnym podejściem. Dla Skandynawów liczy się przestrzeń i komfort, realizowane głównie przez upodobanie do minimalizmu.

W naszym cyklu „Okna ze świata” jedziemy tym razem do Skandynawii, by bliżej przyjrzeć się ich praktycznym rozwiązaniom, także tym w stolarce okiennej.

Okna otwierane na zewnątrz

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech skandynawskiej architektury są okna otwierane na zewnątrz. Takie rozwiązanie jest ogromnie praktyczne i zrodziło się w dużej mierze naturalnie, z warunków klimatycznych panujących na Północy. Pogoda tam nie rozpieszcza, przez większość czasu jest zimno i przede wszystkim wietrznie. To właśnie z tego powodu opracowano konstrukcję okien otwieranych na zewnątrz. Wichura napierająca na skrzydło dociska je do ramy, co w naturalny sposób poprawia szczelność całego okna. 

Warto wiedzieć

Okna otwierane na zewnątrz są także popularne w Wielkiej Brytanii i w Holandii – na tamtejszych rynkach nazywane są Casementami.

Jak najbardziej użytkowe zastosowanie elementów budowlanki to kwintesencja skandynawskiego pragmatyzmu. Nie znajdziemy tu nic, co nie będzie spełniało ważnej funkcji. Idąc tym kierunkiem mieszkańcy Północy wprowadzili następujące  sposoby korzystania ze skrzydeł:

Side Hung – okna rozwierne,

Top Hung – okna wychylne

Side Swing – okna obracane w pionie,

Top Swing – okna obracane w poziomie.

Okna typu Cassements

Okna typu Cassements

W tradycyjnych oknach Skandynawii znajdziemy okucia inne niż te w pozostałej części Europy. Są tutaj zawiasy proste i szynowe (okna uchylne i obrotowe), a także wypychacze, haczyki, zapinki.
Wszystko to dla jak najlepszego dopasowania elementów architektury do minimalistycznych wymagań Skandynawów i przestrzeni, którą maja do dyspozycji. 

Okna otwierane na zewnątrz

Okna otwierane na zewnątrz 

Takie rozwiązania będą więc idealne również tam, gdzie jest niewiele miejsca (skrzydło otwierane na zewnątrz to oszczędność miejsca wewnątrz). Pamiętajmy także o pogodzie, takie konstrukcje okienne będą się świetnie sprawdzać  na obszarach, które charakteryzują się wietrzną aurą.

Funkcjonalność  

Okna otwierane na zewnątrz są bardzo funkcjonalne, umożliwiają pełne wykorzystanie parapetu czy ustawienie wysokiego biurka. Pod tym względem mogą się z nimi równać tylko okna angielskie.

Mogłoby się wydawać, że wyczyszczenie szyby w oknie skandynawskim od zewnątrz jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Jednak i z tym Skandynawia poradziła sobie znakomicie. Popularnym rozwiązaniem są skrzydła okienne obracane o 170°-180°, co automatycznie rozwiązuje wspomniany dylemat.

Okna drewniane

Kolejna cechą stylu skandynawskiego jest ekologia. Mieszkańcy z Północy bardzo cenią sobie naturalne rozwiązania, stąd wzrastająca popularność stolarki drewnianej.  Stolarka z naturalnych surowców (wśród których dominuje sosna i meranti) może być zabezpieczana dodatkowymi okapnikami, które chronią konstrukcje przed działaniem warunków atmosferycznych. Te elementy mogą być wykonane z drewna, stosuje się także nakładki aluminiowe (sprawdź: profil skandynawski z nakładkami alu).

Okno skandynawskie

Okno skandynawskie 

Skandynawski styl uchodzi za prosty i skromny, a przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Nie goni za nowoczesnymi trendami, raczej udoskonala swoje praktyczne i sprawdzone rozwiązania. Stolarka okienna wywodząca się z tych rejonów zdecydowanie potwierdza ten kierunek, zwłaszcza poziom użyteczności oraz działanie konstrukcji otwieranych na zewnątrz.