BLOG

  /   07.08.2018

Okna ze świata. Część II: okna francuskie.

 Francja jest ojczyzną wielu światowych trendów w modzie i designie, a także w architekturze, w tym także w stolarce okiennej. Najważniejsze cechy okien francuskich przedstawimy w naszym cyklu „Okna ze świata”.

Okna francuskie: krótka charakterystyka 

Elementem, który jest obecny we francuskiej stolarce okiennej to na pewno ruchomy słupek, dzięki któremu po otwarciu skrzydeł nic nie ogranicza światła słonecznego, które może wprowadzać przyjemny klimat do pomieszczenia. Jest to rozwiązanie estetyczne i cieszące się dużą popularnością nad Sekwaną. To, co kilkaset lat temu było efektem potrzeby, obecnie stanowi jeden z najmodniejszych trendów w świecie stolarki okiennej. Tradycyjne okna francuskie z ruchomym słupkiem prezentują się bardzo efektownie, dlatego nie brakuje osób, które wybierają je do swoich nowobudowanych domów (także w innych krajach europejskich).

Okna typu monoblock: francuski HIT    

Pisząc o oknach francuskich nie można pominąć jednego z najważniejszych trendów na tamtejszym rynku. Mowa o oknach typu monoblock (sprawdź monoblock w Aikon Distribution).

Aluplast monoblock

Aluplast monoblock

Są one odpowiedzią na potrzeby francuskich inwestorów, którzy bardzo często decydują się na ocieplanie budynków od wewnątrz. Wynika to przede wszystkim z dużego udziału zabytkowej zabudowy oraz restrykcyjnych przepisów konserwatorskich. Ocieplenie budynku od wewnątrz wymaga oczywiście zastosowania odpowiedniej stolarki okiennej, której zadaniem jest zamaskowanie warstwy izolacji.

Okna typu monoblock są wyposażone w specjalną półkę, nazywaną po prostu parapetem, która znajduje się po zewnętrznej stronie ramyPełni ona funkcję zarówno estetyczną, jak i praktyczną, ponieważ eliminuje mostek termiczny powstający na styku ramy z warstwą ocieplenia. Z kolei od środka stosuje się specjalną przylgę ramy, dzięki której nie ma konieczności wykonywania obróbek gipsowych po montażu okna. W ofercie Aikon Distribution dostępnych jest kilka szerokości ram, pozwala to na odpowiedni dobór systemu w zależności od grubości ocieplenia.

aluplast monoblock

aluplast monoblock

Okna renowacyjne

Ciekawostką może być fakt, że obecnie we Francji sporą popularnością cieszą się także okna renowacyjne (renowacje w Aikon Distribution), stosowane podczas remontów zabytkowych kamienic i innych budynków. Ich wymiana odbywa się bez konieczności przeprowadzania dodatkowych prac wykończeniowych. Nie wymaga całkowitego demontażu starej stolarki okiennej, dzięki czemu ściany i elewacja pozostają bez uszkodzeń (co jest niezwykle ważne przy zabytkowych budynkach). Wystarczy usunąć skrzydła, słupki stałe oraz okucia. Ościeżnice, które w tradycyjnej technologii wymagałyby wyrwania, są od wewnątrz całkowicie przykryte płetwą renowacyjną. Od strony zewnętrznej, starą ramę zakrywa dobrany na wymiar płaskownik.

Francja – elegancja

Wyrafinowany francuski styl i elegancja są inspiracją nie tylko dla światowej mody  odzieżowej, ale także trendów w budownictwie. Rozwiązania architektoniczne  stosowane nad Sekwaną z powodzeniem są wykorzystywane w innych miejscach świata – i to na pewno bardzo dobry trend modowy!