BLOG

Okna narożne - nawet do 30% więcej światła.

  /   19.07.2019

Okna narożne - nawet do 30% więcej światła.

Okna narożne coraz częściej spotykane są w nowoczesnych projektach. Gwarantują pomieszczeniom doskonały dostęp do dużej ilości światła słonecznego: dzięki nim do wnętrz wpada go od 2% do 30% więcej niż w przypadku standardowej stolarki. Okna narożne muszą być dobrze zaplanowane na wczesnym etapie projektowania domu, wymagają bowiem wdrożenia dedykowanych rozwiązań związanych na przykład ze wzmocnieniem stropu czy przygotowaniem nadproża.

Okna narożne - zalety

Okna narożne optycznie powiększą pokój oraz pozwolą uzyskać efekt otwarcia domu na ogród czy taras. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie zależy nam na dobrym, dziennym oświetleniu: na przykład w salonie czy gabinecie. Umożliwiają one doświetlenia wnętrza światłem słonecznym z dwóch stron, przez co jest go nie tylko więcej, ale możemy też cieszyć się nim dłużej.

okno narożne

Okno narożne 

Rodzaje okien narożnych

Zacznijmy od przybliżenia konstrukcji okna narożnego: otóż do wyboru są dwa rozwiązania: okno ze słupkiem narożnym lub okno bez słupka. To pierwsze jest znacznie częściej wybierane z uwagi na niższą cenę, pewniejszą konstrukcję (ważne w przypadku domów narażonych na bardzo silne podmuchy wiatru czy zacinający deszcz) oraz lepsze parametry w zakresie izolacyjności. Z kolei okno bez słupka jest estetycznym majstersztykiem i nic dziwnego, że wiele osób marzy, aby mieć taki element fasady swojego domu.

Okno narożne ze słupkiem w kolorze ramy jest zdecydowanie bardziej uniwersalne, ponieważ przeszklenia mogą być ustawione nie tylko pod kątem 90°, ale także >90° w systemach wykuszowych, co wygląda niezwykle efektownie i pozwala oryginalnie zaaranżować przestrzeń w wykuszu.

Jeśli chodzi o okno narożne bez słupka, to na taką konstrukcję najczęściej decydują się właściciele bardzo nowoczesnych domów, wyróżniających się minimalistyczną architekturą, często mających bardzo dużą powierzchnię przeszkleń.

Zamiast słupka stosuje się łączenie tafli szkła w postaci specjalnego kleju odpornego na promieniowanie UV oraz uszczelnienie silikonowe. Tutaj konieczne jest zastosowanie szyb o grubości ok 6mm, te zewnętrzne wykonane są ze szkła hartowanego (będą one narażone na silne oddziaływanie termiczne i mechaniczne) i są nieco dłuższe – nasuwa się je na bok drugiego pakietu szybowego. Takie połączenie narożne nazywane jest stepem.

Okna narożne - otwieranie

Okna narożne mogą być otwierane na kilka sposobów. W zależności od naszych upodobań oraz wielkości mogą być one rozwierane, uchylne, uchylno-rozwierane, obrotowe, a nawet przesuwne – to ostatnie często jest stosowane w przypadku konstrukcji bez słupka. Tańszym rozwiązaniem, nawet do 40%,  będzie wybór okna nieotwieranego tzw. fix, które będzie miało także lepsze, niż wersje otwierane, parametry termiczne.

Rada! Dobrym rozwiązaniem jest więc uwzględnienie w konstrukcji narożnej jednego okna dużego typu fix i drugiego mniejszego z funkcjonalnym skrzydłem.

Okno narożne z fix’em

Czy okno narożne jest trwałe?

Gwarancją bezpiecznego i długoletniego użytkowania okien narożnych jest nie tyle materiał z jakiego zostało zrobione (a może być produkowane zarówno z pcv, drewna jak i aluminium), a dopasowanie systemu do wymagań budynku i wielkości przeszkleń. Okno narożne wysokiej jakości, które zostało profesjonalnie zamontowane w dobrze przygotowanym otworze, będzie tak samo trwałe jak każde inne.

Ważne! W niektórych sytuacjach, np. gdy okno ma mieć znaczną powierzchnię, konieczne jest specjalne zaprojektowanie otworu i wykonanie tzw. ramy żelbetowej, będącej elementem konstrukcyjnym budynku. Tylko wtedy zostanie zagwarantowane prawidłowe przenoszenie obciążeń.

Konstrukcja narożna – czy warto?

Okna narożne to ikona nowoczesności i elegancji, główną ich zaletą jest niewątpliwie idealne doświetlenie wnętrz oraz szeroki wybór opcji otwierania. Decydując się na tego typu stolarkę musimy jednak pamiętać o idealnym montażu i być świadomym nieco gorszych parametrów cieplnych w oknie narożnym bez słupka.

Pomimo tego, że cena okna narożnego jest wyższa od standardowych okien, to z pewnością jest to inwestycja podnosząca wartość rynkową całego domu – warto więc rozpatrzyć to rozwiązanie w nowo powstającej inwestycji.