BLOG

  /   03.09.2018

Okna drewniane – poznaj ich zalety

 Kojarzą się z najwyższą jakością, prestiżem, może nawet luksusem. Wybierając okna drewniane zwracamy uwagę na ich wiele zalet i parametrów takich jak; izolacja termiczna, izolacja akustyczna, wentylacja, trwałość i stabilność. Wybór pomiędzy oknami drewnianymi a PVC nie jest prosty ze względu na cenę tych pierwszych. Przedstawiamy, krótki poradnik, który mamy nadzieję pomoże dokonać dobrego wyboru.

Zalety okien drewnianych – nie tylko wygląd 

W kontekście zalet okien drewnianych najczęściej wymienia się ich elegancki wygląd. To prawda. Żaden inny materiał, nawet tak modne ostatnio aluminium, nie może się równać z drewnem pod względem naturalności, ponadczasowej elegancji i uniwersalności. Okna drewniane dobrze pasują do praktycznie dowolnego wystroju wnętrza, co jest ich niewątpliwym plusem. Nie będzie więc problemu, jeśli po kilku latach od zamieszkania właściciele domu zdecydują się diametralnie zmienić styl.

Z użytkowego punktu widzenia znacznie ważniejsze są jednak kwestie czysto technologiczne. Tutaj okna drewniane także mają się czym pochwalić. Przede wszystkim należy wspomnieć o ich niskiej rozszerzalności cieplnej pod wpływem temperatury, co oznacza, że ramy okienne nie tracą wymiaru podczas mrozu czy upału.

Okno do domów pasywnych   

Drewno ma również dobre właściwości izolacyjne. Porządnie wykonana rama bez trudu osiąga współczynnik Uf na poziomie 1,0 W/m2*K (sprawdź okno ECOTHERM), a więc takie okna, wyposażone w potrójny pakiet szybowy, mogą być stosowane w domach energooszczędnych.

 

  Okna drewniane nigdy nie będą tak szczelne jak plastikowe czy aluminiowe, jednak drewno charakteryzuje się lepszym wskaźnikiem naturalnej infiltracji powietrza, co oznacza, że istnieje mniejsze ryzyko zawilgocenia źle wentylowanych pomieszczeń.

Okna drewniana Ecoline 68

Okna drewniana Ecoline 68 

Oczywiście nie zapominajmy o trwałości, która jest mocną stroną okien drewnianych. Stosując się do podstawowych zasad konserwacji bez trudu można eksploatować stolarkę drewnianą przez 50-70 lat.

Konserwacja okien drewnianych

Drewno to materiał naturalny, który pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych zwyczajnie się niszczy. Dlatego okna są fabrycznie zabezpieczone przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym, ale impregnacja ma ograniczoną trwałość. Trzeba ją okresowo powtarzać, mając na wadze zalecenia producenta.


Na koniec wspomnimy o przeszkodzie, która niejednokrotnie ma duże  znaczenie dla inwestorów. Chodzi oczywiście o cenę,  okna drewniane są nieco droższe od stolarki PCV. To jednak jeden słaby punkt na tle wielu zalet stolarki z drewna:
    • szlachetny wygląd i niepowtarzalny wzór;
    • dobre parametry cieplne;
    • trwałość;
    • uniwersalność, można je dopasować do prawie każdego stylu architektonicznego;
    • naturalność i ekologia: drewno jest surowcem w pełni odnawialnym i podlegającym rozkładowi biologicznemu.