BLOG

Nieszczelne okna. Jak temu zaradzić ?

  /   01.03.2019

 Nieszczelne okna.
Jak temu zaradzić ?

W ciągu najbliższych kilku miesięcy okna będą szczególnie narażone naniesprzyjające warunki pogodowe, przed nastaniem prawdziwych mrozów warto sprawdzić szczelność okien.

   Przez nieszczelne okna może uciekać nawet 30 % ciepła a to wiąże się z dogrzewaniem pomieszczenia i tym samym z płaceniem większych rachunków za ogrzewanie, dlatego postanowiliśmy opisać kilka wskazówek na temat uszczelniania okien.

Przyczyna nieszczelności okna

Przyczyn nieszczelności okna może być kilka; nieprawidłowy montaż, zużyte uszczelki, szpary pomiędzy szybą a ramą, nieodpowiednia regulacja okuć lub ich zużycie.

Ponadto zmiany temperatur związane z różnymi porami roku powodują, że tworzywo z którego wykonane jest okno rozszerza się i kurczy, w ten sposób też może dochodzić do utraty szczelności okna (skrzydło odchodzi od ramy).

Jak uszczelniać okna ? 

Sposobów na uszczelnianie okien jest wiele, wszystko zależy od tego gdzie zlokalizujemy nieszczelność. Niekiedy winne może być tylko ustawienie okucia okna w trybie letnim (okna nowoczesne). Tryb letni ułatwia wentylację, ale w okresie zimowym sprawia, że z pomieszczenia ucieka ciepło.

Takie okno wystarczy wyregulować za pomocą klucza imbusowego - zmieniamy tryb na zimowy, który dociska okno do ramy. Po zmianie ustawienia odniesiemy wrażenie, że klamka ciężej pracuje.

okucia okienne

Okucia okienne 


Drobnych nieszczelności możemy się pozbyć za pomocą silikonu bezbarwnego, dzięki niemu uporamy się szybko na przykład ze szparą pomiędzy ramą a oknem.

Okna drewniane można uszczelnić silikonem szklarskim lub uniwersalnym, jednak aby uszczelnić okna plastikowe najpierw musimy upewnić się czy wybrany przez nas produkt łączy się z PCV.

Do szpar pomiędzy murem a oknem najlepiej użyć pianki. Pianka uszczelniająca okna jest elastyczna, odporna na uszkodzenia mechaniczne i pleśń. Z uwagi na specyfikę materiału czyli zwiększanie objętości, piankę stosujemy tylko i wyłącznie do uszczelniania szpar pomiędzy oknem a murem.

Jeżeli uszczelnienie wykonujemy od zewnątrz, piankę należy zabezpieczyć przed promieniami UV. Ponieważ pod ich wpływem pianka traci właściwości izolacyjne i niszczeje.

Uszczelnianie okien

Uszczelnianie okien 

Dobrym rozwiązaniem są też gąbki uszczelniające, listwy uszczelniające czy uszczelki samoprzylepne. Wszystkie te produkty są łatwo dostępne i do ich użycia nie trzeba profesjonalistów, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta. 

Za każdym razem należy pamiętać o zasadzie – przed uszczelnianiem okna bez względu na to jakiego produktu będziemy używać, należy powierzchnię dobrze oczyścić z brudu i kurzu.

Nie powinno się ignorować nieszczelnych okien, nawet małe szczeliny mogą znacznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Wybierając uszczelnienie pamiętajmy aby dokładnie poznać specyfikację produktu. Należy sprawdzić czy produkt jest odporny na wilgoć, czy nadaje się do warunków zewnętrznych i do okien z jakiego materiału możemy go użyć.

Stosując się do opisanych zaleceń możemy być spokojni, że ciepło nie będzie uciekać z pomieszczenia. Dodatkowo regularny serwis i dbanie o okna czyli częste mycie ram, kontrola uszczelek i smarowanie okuć pozwoli na przedłużenie ich żywotności.