BLOG

  /   18.12.2018

 Konserwacja okien

Zima to najgorszy okres dla okien, bardzo niska temperatura, silny wiatr, deszcz i śnieg są zagrożeniem dla całej stolarki otworowej w budynku. Nieszczelne i źle zabezpieczone okna w tym okresie to ryzyko utraty ciepła i tym samym koszty związane z dopłatami za ogrzewanie. Przed rozpoczęciem okresu zimowego należy więc sprawdzić stan okien i odpowiednio je zabezpieczyć.

Przygotowanie okien

Konserwację okien należy zacząć od ich umycia, ważne aby wybrać do tego dzień z odpowiednią pogodą. Dobrze żeby było dość ciepło, ale słońce nie może być zbyt intensywne. Należy właściwie dobrać środek myjący. W sklepach mamy spory wybór więc warto zapoznać się ze specyfikacją produktu. Okien PCV nie można myć płynem, który zawiera silne związki chemiczne, rozpuszczalnik czy substancje ścierne. Nieodpowiedni środek może przebarwić lub zarysować profile okienne, natomiast skondensowane bądź tłuste preparaty mogą zniszczyć uszczelkę.

Tak na prawdę do umycia okien wystarczy mała ilość płynu do naczyń i miękka gąbka lub ściereczka bez szwów. 

Ponieważ zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów które niszczą warstwę ochronna profili, istotne jest dokładne wyczyszczenie okien.
Po umyciu okien należy sprawdzić ich stan techniczny. Siłę docisku skrzydła do ramy można skontrolować poprzez wsunięcie kartki papieru pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeżeli przy zamkniętym oknie papier swobodnie wsuwa się, to oznacza, że należy wyregulować okucia. Taki zabieg wykonujemy również jeżeli okno chodzi ciężko.

Regulacja i konserwacja okuć

Bardzo ważnym elementem jest regulacja i konserwacja okuć okiennych. Jeżeli okna w domu są od niedawna, można do tego wezwać specjalistę z firmy która je montowała. 

Okno PCV - okucie

Okno PCV - okucie

Okuć nie należy myć preparatami przeznaczonymi do czyszczenia kuchni bądź łazienki, wystarczy je przetrzeć wilgotną ściereczką bez preparatów chemicznych, następnie należy przesmarować ruchome części specjalistycznym olejem do konserwacji lub wazeliną techniczną.

Regularnie powinno się kontrolować mocowania oraz stopień zużycia elementów okuć, jeżeli zajdzie taka potrzeba to należy dokręci wkręty mocujące lub wymienić zużyte elementy.

Wymiana uszczelek

Uszczelki w znacznym stopniu narażone są na wpływ warunków atmosferycznych. Dobre uszczelki odznaczają się elastycznością (szybko wracają do pierwotnego kształtu po odkształceniu).  Możemy je pielęgnować smarem sylikonowym lub wazeliną techniczną. Smar z dodatkiem kauczuku zabezpieczy uszczelki przed mrozem i wilgocią. Natomiast jeśli zauważymy, że uszczelki są przygniecione, porowate lub popękane, musimy dokonać wymiany na nowe.

Jeżeli już będziemy zmuszeniu do zakupu nowych uszczelek i ich wymiany to warto zainwestować w te wykonane z kauczuku zwane EPDM lub TPE. Uszczelki EDPM są odporne na ścieranie, nie odbarwiają się, nie brudzą krawędzi ram i szkła. Natomiast uszczelki TPE czyli syntetyczny kauczuk to nowsze tworzywo, które poza właściwościami podobnymi jak EDPM dodatkowo może być poddane recyklingowi. Uszczelki kauczukowe są też odporne na starzenie i zachowują elastyczność w zakresie dopuszczalnej temperatury.

Uszczelka okienna

Uszczelka okienna

Ważne - uszczelek nie należy wymieniać podczas mrozów.

Wykonanie kilku prostych zabiegów sprawi, że okna spełnią swoja funkcję. Ciepło nie będzie uciekać z pomieszczenia a dodatkowo przedłużymy dobry stan techniczny okien.

Konserwacja okien nie jest trudna i nie wymaga wysiłku, tak naprawdę wystarczy robić to dwa razy w roku, po i przed zimą.  Dzięki odpowiedniej konserwacji okna przetrwają złe warunki atmosferyczne bez szwanku i będą służyć nam jeszcze długie lata.