BLOG

Konserwacja i pielęgnacja drzwi wejściowych

  /   10.08.2020

Konserwacja i pielęgnacja drzwi wejściowych

Planując budowę domu wiele czasu poświęcamy na dobór drzwi wejściowych, bo wiemy, że będą naszą wizytówką. Później jednak, nie zwracamy na nie już takiej uwagi, mimo, że używamy ich nawet kilkanaście razy dziennie. Często zapominamy, że aby ta wizytówka wyglądała i funkcjonowała bez zarzutu przez wiele lat, to należy o nią regularnie dbać.

Drzwi wejściowe PCV

Drzwi wykonane z PCV są stosunkowo łatwe w czyszczeniu i pielęgnowaniu. Większość zabrudzeń, które pojawią się na drzwiach można w łatwy sposób usunąć za pomocą letniej wody i delikatnych środków czyszczących, które nie zawierają proszku ściernego oraz wysokiego stężenia alkoholu (mogą one rozpuścić tworzywo lub okleinę i pozostawić trwałe uszkodzenia na powierzchni drzwi).

RADA: Każdy środek czyszczący najpierw przetestuj na małej, niewidocznej powierzchni drzwi.

W ofercie Aikon Distribution dostępne są drzwi wejściowe wysokiej jakości, gdzie okres gwarancji na powłokę może wynieść nawet 11 lat.

Drzwi zewnętrzne PVC

Drzwi aluminiowe 

Drzwi aluminiowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, natomiast jak każdy materiał również wymagają pielęgnacji oraz zadbania o ich wygląd zewnętrzny.

Dzięki naturalnej powłoce antykorozyjnej jaką posiada aluminium, drzwi wykonane z tego materiału są bardzo dobrze zabezpieczone przed szkodliwym wpływem środowiska naturalnego. Częstotliwość mycia drzwi aluminiowych jest uzależniona przede wszystkim od lokalizacji. W środowisku, które charakteryzuje się ciągłą obecnością szkodliwych czynników np. spaliny, zanieczyszczenia na obszarach przemysłowych czy wilgoć, drzwi wymagają częstszej ochrony i konserwacji - zwykle cztery razy w ciągu roku.

To, jak często należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne, uzależnione jest także od sposobu eksploatacji. Dużo częściej należy przeprowadzać takie zabiegi w obiektach komercyjnych, niż w domach jednorodzinnych.

Drzwi drewniane

Ponieważ drewno jest materiałem naturalnym, reaguje na wilgoć i z biegiem czasu się zużywa, dlatego ochrona drewna jest bardzo ważna dla długowieczności drzwi.
Regularne czyszczenie i konserwowanie drzwi drewnianych wykonuje się przed okresem zimowym i letnim za pomocą odpowiednich środków pielęgnacyjnych, które nie zawierają w sobie materiałów ścieralnych oraz agresywnych środków chemicznych.

Oprócz regularnej pielęgnacji, należy od czasu do czasu dokładniej przyjrzeć się powłoce lakierniczej. Szczególnie, gdy drzwi wystawione są na intensywne działanie warunków atmosferycznych.
Kontrolowana w ten sposób powłoka, powinna zostać poddana renowacji niezwłocznie po dostrzeżeniu ubytku w powłoce lakierniczej.

Renowację drzwi drewnianych można przeprowadzić samodzielnie, według ściśle określonych zaleceń producenta (lub ekipy, która montowała drzwi),  przy zastosowaniu odpowiednich środków renowacyjnych.

Drewniane drzwi zewnętrzne

Okucia i elementy ruchome drzwi

Jeżeli chcemy, aby drzwi w całości funkcjonowały poprawnie, musimy również zadbać o to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, czyli o okucia i elementy ruchome.
Dla ich prawidłowego działania należy pamiętać o regularnym smarowaniu. Najlepszymi preparatami do ich konserwacji będą zatem produkty o właściwościach smarujących, które w swoim składzie nie zawierają kwasów np. smar adhezyjny z teflonem lub inny o takich samych parametrach.

Co zrobić, aby okucia i elementy ruchome działały bez awarii?

  • przynajmniej raz w roku kontrolować stabilność zamocowania okuć,

  • należy sprawdzać śruby, ponieważ poluzowane bądź uszkodzone śruby mogą doprowadzić do uszkodzenia okuć oraz drzwi,

  • należy regularnie usuwać kurz, tłuszcz i brud z części ruchomych,

  • należy smarować okucia odpowiednimi produktami po wcześniejszym oczyszczeniu.

Oprócz konserwacji i pielęgnacji okuć należy je regularnie sprawdzać i regulować, dzięki czemu unikniemy straty ciepła i niepotrzebnych napraw.

Konserwacja drzwi zewnętrznych

Uszczelki

Oprócz okuć ważnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu drzwi zewnętrznych są ich uszczelki, które również co jakiś czas należy poddać konserwacji:

  • do pielęgnacji najlepszy będzie środek z żywicą silikonową w składzie, dzięki któremu można na dłuższy czas zachować elastyczność uszczelek. Oprócz tego żywica chroni uszczelki przed przymarzaniem do profili w okresie zimowym.
  • preparat należy nanosić czystą szmatką, która nie zawiera włókien,
  • uszkodzone uszczelki należy wymieniać.

Drzwi zewnętrzne w naszym domu pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. To, z jakiego materiału są wykonane zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika (Przeczytaj: Jakie drzwi zewnętrze?). Natomiast bez względu na materiał z jakiego są wykonane, należy o nie zadbać, aby jak najdłużej cieszyć się ich doskonałym działaniem.