BLOG

  /   08.09.2017

Z aluminium, PVC czy drewna? Wybieramy drzwi zewnętrzne

    Drzwi wejściowe są bardzo ważnym elementem domu. Pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Od ich właściwości zależy komfort i bezpieczeństwo domowników, ale także koszty eksploatacji budynku – chodzi tutaj oczywiście o zużycie energii cieplnej. Wybór drzwi nie powinien być zatem podyktowany wyłącznie ich wyglądem. Należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Powstaje zatem pytanie: jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Z aluminium, PVC czy drewna? Przeczytaj nasz poradnik!

    Drzwi aluminiowe – znakomity wybór do domu o nowoczesnej architekturze

     Ten rodzaj drzwi najczęściej wybierają inwestorzy, którzy stawiają na nieprzeciętny design. Aluminium jest eleganckie, może być niemal dowolnie wykończone, pozwala także na stworzenie drzwi w nietypowym rozmiarze. Największym atutem drzwi aluminiowych jest wysoka trwałość. Ten rodzaj metalu nie koroduje, nie jest podatny na odkształcenie w wyniku zmian termicznych (wysoka lub niska temperatura), a dodatkowo skutecznie opiera się włamywaczom (po zastosowaniu wysokiej jakości zamków i okuć). Do niedawna problemem pozostawały jednak dyskusyjne właściwości w zakresie izolacyjności. Obecnie to się zmieniło. Czołowi producenci drzwi aluminiowych oferują rozwiązania idealnie odpowiadające potrzebom energooszczędnego, a nawet pasywnego domu. Na rynku można już znaleźć drzwi o współczynniku przenikania ciepła na poziomie Uf = 1,0 W/(m2*K) (sprawdź: drzwi STAR) lub nawet poniżej tej wartości. Wymaga to zastosowania odpowiednio grubej warstwy izolacji zarówno w samym skrzydle drzwiowym, jak i ościeżnicy. W przypadku drzwi z szybami stosuje się natomiast tzw. ciepłe pakiety, identyczne jak w „normalnych” oknach. 

Drzwi z PVC – wybór dla praktycznych

     Przede wszystkim drzwi z PVC są praktyczne, łatwe w utrzymaniu w czystości, nie odkształcają się pod wpływem zmiany temperatury, są także bezproblemowe w montażu i atrakcyjne cenowo. Nie bez znaczenia jest również ich niska waga, co powinny wziąć pod uwagę osoby budujące dom w lekkiej konstrukcji szkieletowej.

panele pvc

Panele drzwiowe PVC

     Lista atutów drzwi z PVC jest dłuższa. Trzeba na niej umieścić niepalność i znakomitą dźwiękochłonność. Jeśli więc budujesz lub remontujesz dom w hałaśliwej okolicy czy np. blisko ruchliwej ulicy, poważnie rozważ drzwi z PVC. Ich konstrukcja jest bliźniacza do tej stosowanej w oknach. Również wykorzystuje się profile, które muszą być jednak znacznie mocniejsze – w dobrych drzwiach są to profile klasy A, o ściankach grubości minimum 2,8 mm.

Ważna jest liczba i wielkość komór. Od tego parametru zależy bowiem współczynnik izolacyjności drzwi – im więcej komór o znacznej wielkości, tym „cieplejsze” skrzydło. Wnętrze profili jest wypełnione materiałem izolacyjnym, najczęściej pianką poliuretanową, rzadziej styropianem, wełną mineralną czy pianką poliamidową. Konstrukcję wzmacniają stalowe kształtowniki, a w drzwiach wyższej klasy stosuje się również płyty usztywniające z MDF, sklejki lub laminatu HPL.     

Minusy? Niewątpliwe jest nim wygląd, który nie każdemu przypadnie do gustu. Trzeba również wspomnieć o tym, że uszkodzone drzwi z PVC nie mogą zostać naprawione, a więc zostaje tylko ich wymiana. Jeśli natomiast chodzi o izolacyjność, to skrzydło wysokiej klasy bez trudu osiąga U = 1,3 W(m2*K)  (sprawdź: drzwi SALAMANDER).

Panele alu/pvc

Panele drzwiowe PVC/ALU

Drzwi drewniane – ponadczasowa elegancja

Są tak popularne, że teoretycznie wszyscy inwestorzy powinni znać ich plusy i minusy. O niektórych warto jednak przypomnieć. Drzwi z drewna są bardzo uniwersalne, ponieważ dobrze pasują do budynku o praktycznie dowolnej architekturze. Wiele osób wybiera je z tego samego powodu, co okna drewniane – chodzi o naturalność materiału, efektowny wygląd, elegancję i wrażenie prestiżu.

    Drzwi drewniane cechują się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną i świetnie wygłuszają wiatrołap czy przedpokój. Ponadto ich ważną cechą są dobre właściwości cieplne. Wśród modeli renomowanych producentów bez trudu znajdziemy drzwi z Uf = 1,0 W(m2*K). Ten parametr jest ściśle uzależniony od grubości skrzydła. 

O drzwiach z drewna nie można jednak powiedzieć, że są idealne. Po stronie wad trzeba wymienić przede wszystkim podatność na wilgoć, w efekcie czego skrzydło może wymagać częstej regulacji (gdy nie chce się zamknąć lub wprost przeciwnie – nie dolega idealnie do ościeżnicy). Ponadto należy wspomnieć o obowiązkowej, okresowej konserwacji. Jeśli drzwi nie są narażone na bezpośrednie działanie słońca i deszczu, ich odświeżenie nie powinno następować częściej niż po 7-10 latach.

    Które drzwi zatem wybrać? Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zastanowić się nad:

• charakterem budynku,
• okolicą, w jakiej jest budowany dom,
• oczekiwaniami domowników w zakresie częstotliwości pielęgnacji drzwi,
• budżetem.

Każde z opisanych drzwi ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jest tutaj, aby zainwestować w rozwiązanie wysokiej jakości, renomowanego producenta i nie oszczędzać na fachowym montażu. Połączenie tego wszystkiego zagwarantuje wieloletnie użytkowanie drzwi bez obawy o ich trwałość.

Kliknij tutaj i sprawdź promocje na panele drzwiowe!