BLOG

Jak zabezpieczyć okna i drzwi przed dziećmi

  /   26.06.2020

Jak zabezpieczyć okna i drzwi przed dziećmi?

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że gdy w domu pojawiają się dzieci to należy najbliższe otoczenie odpowiednio zabezpieczyć. Dotyczy to zarówno sprzętów domowych, ale  również okien czy drzwi. Na co zwrócić uwagę w stolarce okiennej by najmłodszym domownikom nie groziło nic złego?

Blokada otwarcia kluczem

Jedną z najprostszych i najpopularniejszych metod ochrony przed otwarciem okien jest montaż odpowiednich klamek. W ofercie Aikon Distribution znajdziecie klamki z serii Hoppe Secustic, które można wyposażyć w dodatkowy zamek lub przycisk, dzięki czemu młodsze dzieci nie będą potrafiły samodzielnie otworzyć okna.

Więcej o klamkach przeczytasz na naszym blogu we wpisie Okucia okienne, klamki i zamki – bezcenne dodatki do stolarki.

Klamka z kluczykiem Hoppe Secustic

Największe zalety tego rozwiązania:

  • Zablokowanie okna w pozycji zamkniętej - ruch klamki jest tylko możliwy w przypadku posiadania odpowiedniego kluczyka

  • Zablokowanie okna w pozycji uchylonej - umożliwienie wietrzenia mieszkania, bez możliwości otwarcia okna przez dzieci

  • Zabezpieczenie przed włamaniem

Klamka z kluczykiem

Odwrócona kolejność otwierania

Kolejnym rozwiązaniem, które również ma na celu bezpieczeństwo dzieci jest odwrócenie kolejności otwierania okna. W standardowych okuciach po przekręceniu klamki o 90° okna otwierają się na całą szerokość, natomiast w systemie TiltFirts firmy ROTO skrzydło okna po przekręceniu klamki o 90° otwiera się w pozycji uchylenia, a klamka z dodatkową wkładką cylindryczną nie pozwala na zmianę pozycji z uchylnej do pełnego otwarcia. Następuje to dopiero podczas przekręcenia kluczyka, który zwolni blokadę, pozwoli przekręcić klamkę i otworzyć okno na całą szerokość skrzydła.

Największe zalety tego rozwiązania:

  • Blokada okna w pozycji uchylnej, bez możliwości otwarcia okna na całą szerokość
  • Klamka zamykana na klucz

Bezpieczna szyba

W obecnych czasach wiele osób stawia na szklane dodatki w domu, są nimi m.in. szklane balustrady, szklane ściany czy duże przeszklone drzwi. Dlatego producenci wychodząc naprzeciw takim zapotrzebowaniom klientów w swoich produktach wykorzystują szyby bezpieczne

Szybą bezpieczną jest szyba laminowana, zbudowana z kilku tafli szkła, między którymi występuje folia PVB, dzięki której w przypadku rozbicia, szyba nie rozpada się na ostre kawałki, ponieważ sprężysta i wytrzymała na rozerwania folia utrzymuje szkło w miejscu.
Więcej o szybach bezpiecznych przeczytasz w naszym wpisie Bezpieczeństwo przede wszystkim - szyby bezpieczne.

Szyba bezpieczna

Inteligentne sterowanie oknami i drzwiami

Coraz częściej wiele osób decyduje się na wykorzystanie systemu inteligentnego domu, aby poprawić komfort użytkowania budynku czy energooszczędności, natomiast jest to również świetne rozwiązanie do zapewnienia bezpieczeństwa domowników, a przede wszystkim tych najmłodszych.

Okna oraz drzwi, które sterowane są za pomocą nowoczesnych, inteligentnych systemów mają możliwość otwierania, zamykania oraz uchylania za pomocą telefonu lub innego urządzenia. Dzięki temu można sprawować kontrolę na własnym domem, nawet wtedy kiedy nie ma nas w danym pomieszczeniu.

System pomaga również w monitorowaniu tego co się dzieje w miejscu, w którym znajduje się dziecko i w łatwy sposób ułatwia nam zdalne zamknięcie okien lub drzwi.

Bezpieczne okna i drzwi

Producenci stolarki otworowej oferują szereg rozwiązań, które sprawią, że okna będą bezpieczne dla dzieci. Wysokiej jakości produkty wraz z elementami zabezpieczającymi mogą  bardzo często uchronić najmłodszych przed trudnymi sytuacjami.  Nie zapominajmy jednak o zdrowym rozsądku i odpowiedzialności jaka spada na opiekunów - troski rodzica nie zastąpi nic innego.

Szyba bezpieczna