BLOG

  /   11.02.2019

 Jak dobrać parapet wewnętrzny do okna?

Parapety są ważnym elementem aranżacji wnętrza, najlepiej dobrać je do rodzaju okna czy wystroju pomieszczenia. Parapety muszą też spełniać swoje funkcje użytkowe czyli zatrzymywać kurz czy odpowiadać za cyrkulację ciepłego powietrza (powietrze kierowane jest do pomieszczenia a nie na szybę). Istotne jest żeby parapety były z odpowiednich materiałów i w odpowiednim kształcie.

Montaż parapetu wewnętrznego

Parapety wewnętrzne montujemy według uznania, albo przed tynkowaniem, albo po nim. Pamiętajmy jednak, że dla prawidłowego i stabilnego osadzenia parapetu najprawdopodobniej trzeba będzie podkuć ścianę, co utrudni pracę gdy przystąpimy do niej po tynkowaniu.

Montaż parapetu nie jest skomplikowanym zabiegiem, trzeba jednak pracować mając na uwadze kilka ważnych wskazówek.

Montaż parapetu wewnętrznego

Montaż parapetu wewnętrznego

Po pierwsze, należy uwzględnić fakt, że parapet powinien znajdować się ok. 12-15 cm nad grzejnikiem, to zapewni prawidłowe rozchodzenie się ciepłego powietrza we wnętrzu pomieszczenia.
Po drugie, należy poszerzyć wnękę okienną o ok 3-4 cm z każdej strony, umiejscowienie parapetu w takich otworach wzmocni stabilność mocowania.  W tym momencie prac powinniśmy zwrócić uwagę na szczelinę między oknem a murem – powinna mieć ok 1-2 cm, tak by parapet swobodnie wsunąć pod ościeżnicę.

Niektóre profile okienne posiadają już specjalną wnęką, w którą  parapet można włożyć. Dzięki temu łączenie parapetu i konstrukcji okiennej będzie dużo szczelniejsze, a to ograniczy ewentualne straty ciepła. Dodatkowo możemy tutaj użyć pianki poliuretanowej, którą wypełnimy wolne przestrzenie między parapetem a ościeżnicą. 
Następnie parapet trzeba wstępnie przymierzyć i wypoziomować, nadając mu minimalny spadek w stronę wnętrza (2%), do tego możemy użyć specjalnych klinów.

Ważne: Parapet mocujemy jedynie na powierzchni, która jest wyrównana, wypoziomowana, odkurzona, a w razie potrzeby - również odtłuszczona.

Wybór materiału, na którym parapet zostanie zamontowany, zależy głównie od tego z czego jest zrobiony. Drewno, PCV lub konglomerat najlepiej jest przymocować na piankę poliuretanową. Możemy także użyć kleju montażowego, który jest spoiwem bardziej uniwersalnym i nadaje się do większości rodzajów parapetów wewnętrznych. 

Uwaga! Jeśli parapet znacznie wychodzi poza obręb muru, należy dodatkowo wzmocnić go odpowiednimi wspornikami.

Stabile innere Fensterbank

Stabilny parapet wewnętrzny

Jak dobrać parapet do wnętrza?

Nie powinno się montować zbyt dekoracyjnych parapetów pod zwykłymi plastikowymi oknami lub odwrotnie – do okien z ozdobną ramą nie będzie pasował zwykły biały parapet.
Do  drewnianego okna dobrze jest dobrać drewniany bądź drewnopodobny parapet, bez zarzutu wyglądać będzie też parapet kamienny.
Jeśli mamy białe okno, warto do niego zestawić biały parapet, na przykład z PCV (parapety z PCV są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości i tanie), do takiego okna stosowny będzie również malowany na biało parapet drewniany lub stalowy.

Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne 

Jaką funkcje spełnia parapet?

Funkcjonalność parapetu również jest zależna od tego do jakiego pomieszczenia jest przeznaczony. Jeżeli ma to być parapet do okna w łazience, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, ponieważ istotne jest żeby był odporny na wilgoć.
Najlepsze parapety do łazienki to te wykonane z kamienia, bo są odporne na zmianę temperatur i nie nasiąkają wodą.  Do łazienki dobre będą też parapety z PCV lub ceramiczne.

W kuchni również powinny znaleźć się  elementy odporne na wilgoć i zarysowania. Warto pomyśleć o doborze parapetu do kolorystyki kuchennego blatu.

Podsumowując: Planując montaż parapetu należy pamiętać o dobraniu parapetu do okna (odpowiedni materiał i kolor) oraz do wystroju wnętrza, to pozwoli na stworzenie spójnej całości.
Montowanie parapetu nie jest bardzo trudne, jednak ważne jest, aby wykonać to prawidłowo. Parapet przede wszystkim powinien być solidnie i szczelnie zamocowany. Jeśli montaż wykonamy starannie, unikniemy powstania mostków termicznych (szczelin pomiędzy oknem a parapetem), a  ponadto nasz parapet będzie stabilny i estetyczny.