BLOG

  /   18.10.2018

Inteligentny dom.

Kontrola zawsze i wszędzie

Zaawansowana elektronika i dedykowane  jej oprogramowanie coraz skuteczniej wspierają nasze codzienne życie. Kontrola nad domem poprzez komputer czy smartfon jest prosta i wygodna. Nowoczesne aplikacje stworzone do obsługi systemów inteligentnego sterowania bramami, drzwiami lub oknami dają możliwość samodzielnego programowania poszczególnych funkcji.

Wybierając drzwi, okna, bramy czy rolety zewnętrzne do naszego domu myślimy o ich wyglądzie i wytrzymałości. Dbamy o to, aby pasowały do wyglądu budynku i stawiamy na nowoczesne modele. Kiedy już uda nam się dobrać odpowiednie elementy to zachodzimy w głowę czy na pewno wybór był dobry. Czy nasze drzwi, okna, rolety zewnętrzne w 100 % chronią nas przed nieproszonymi gośćmi? A co jeżeli zapomnimy ich zamknąć wychodząc z domu ?  Są sytuacje których nie można uniknąć.  

To właśnie w tym momencie technologia przychodzi nam z ratunkiem. Dzięki rozwiązaniom inteligentnego domu możemy sterować oknami, drzwiami wejściowymi bramą czy żaluzjami i roletami na różne sposoby. Będąc poza domem nie musimy się martwić kiedy  zmieni się pogoda i z pięknego słońca zrobi się gwałtowna burza, a my nie zamknęliśmy okien. Wystarczy tylko jeden sms lub użycie aplikacji na naszym smartfonie i już możemy być spokojni.

Tahoma Somfy: Technologia IO-homecontrol

Dzięki technologii IO – Homecontrol mamy możliwość  bezprzewodowej obsługi rolet, markiz, żaluzji, bram wjazdowych i garażowych a także drzwi wejściowych, okien dachowych, ogrzewania czy oświetlenia. System TaHoma firmy Somfy (sprawdź: TaHoma ) pozwala na zarządzanie domem z poziomu komputera, tableta lub smartfona.

System TaHoma

System TaHoma

W inteligentnym domu można zastosować zaawansowaną automatykę pogodową, która steruje stolarką okienną, roletami i żaluzjami zgodnie z zadanymi parametrami. Przykładowo: w momencie, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu zbliży się do 60%, jedno z okien zostanie uchylone w celu przewietrzenia wnętrza. Automatyka pogodowa gwarantuje również wysoki poziom bezpieczeństwa. Właściciele mogą zostawić uchylone okna w domu, pójść na spacer i wiedzieć, że w razie deszczu stolarka zostanie zamknięta. Można oczywiście wyznaczyć konkretne godziny wietrzenia pomieszczeń, np. w nocy, by zapewnić sobie zdrowy sen.

Przesłony zewnętrzne  można wyposażyć w czujnik deszczu, promieni słonecznych, siły wiatru oraz programator (czytaj o automatyce pogodowej ). Gdy zainstalowane na danej ścianie domu czujniki zarejestrują wyznaczoną wartość temperatury – rolety/żaluzje automatycznie się zamkną.

Czujnik wiatrowy Somfy EOLIS

Czujnik wiatrowy Somfy EOLIS

Automatyka pozwala osiągnąć znaczne oszczędności   

Opcja żaluzji „podążających za słońcem” jest szczególnie polecana do domów energooszczędnych i pasywnych. Latem, gdy słońce mocno operuje po południowej stronie budynku, elementy te są automatycznie przymykane, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na wydajność systemu klimatyzacji. Analogicznie: zimą w dni słoneczne żaluzje i rolety są odsłaniane, by zapewnić darmową energię potrzebną do ogrzania budynku. Mieszkańcy nie muszą więc za każdym razem chodzić od okna do okna i ręcznie obsługiwać elementów zacieniających. 

Systemy kontroli wejścia

Nowa technologia daje nam możliwość sterowania drzwiami wejściowymi, które mogą być wyposażone w automatyczne ryglowanie z elektrycznym sterowaniem.  Ich otwieraniem i zamykaniem można zarządzać na kilka sposobów: za pomocą linii papilarnych, kluczem, kodem cyfrowym, kartą chipową, a od wewnątrz - klamką lub specjalnym panelem.
Możliwe jest także zastosowanie pilota, który działa podobnie jak centralny zamek w samochodzie.

System kontroli wejścia

System kontroli wejścia 


Natomiast napędy do bram garażowych mają możliwość zdalnej obsługi za pomocą pilotów (czytaj nasz artykuł o napędach do bram garażowych).  Można je też wyposażyć w moduły do sterowania i kontrolowania ich pracy za pomocą sygnału GSM lub przez Internet, umożliwia to otwarcie lub zamknięcie bramy przez osobę będącą z dala od domu.

Napęd METRO Wiśniowski/Somfy

Napęd METRO Wiśniowski/Somfy


Idea Smart Home w błyskawicznym tempie zyskuje na popularności, bo zakres funkcjonowania takich systemów może być bardzo szeroki. Dotyczy nie tylko sterowania stolarką otworową, ale także programowania oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, ustawiania ogrzewania i klimatyzacji, a także systemu przeciwpożarowego, monitoringu i alarmów. Inteligentny dom zarządzany prostymi aplikacjami, smsami lub komunikatorami staje się dzisiaj rzeczywistością.