BLOG

HST czy PSK? Jakie drzwi balkonowe wybrać?

  /   16.05.2019

HST czy PSK? Jakie drzwi balkonowe wybrać?

Drzwi balkonowe lub tarasowe w systemach przesuwnych cieszą się ogromną popularnością. Przeszklenia tego typu możemy spotkać najczęściej w pokojach dziennych lub salonach, które mają wyjście na taras, balkon bądź ogród. 

System przesuwny pozwala zastosować duże przeszklenia oraz sprawia, że drzwi  podczas otwierania nie zajmują powierzchni wewnątrz pomieszczenia. Takie rozwiązanie optymalne jest  dla osób, którym zależy na otwartej przestrzeni i bardzo dobrym doświetleniu wnętrz.

Najpopularniejsze systemy to tzw. HST oraz PSK -  oba systemy są przesuwne, dzięki czemu skrzydło może mieć znacznie większą szerokość niż drzwi balkonowe rozwierne.

System HST

Skrzydła drzwi osadzone są na osobnych prowadnicach. Część nieotwierana znajduje się z tyłu, przez co można powiedzieć, że „chowa się” za otwieraną, w momencie gdy przesuwamy skrzydło. Największe zalety drzwi HST:

• szerokość skrzydła do 3 m
• światło przejścia do 2,9 m
• różnorodność konstrukcji (warianty 2-kwaterowe lub 4-kwaterowe.)

• niski próg

System przesuwny HST – schematy otwierania

System przesuwny HST – schematy otwierania

System przesuwny HST – schematy otwierania

Drzwi unoszono-przesuwne typu HST 85 mm mogą występować w co najmniej kilku różnych wersjach i układach skrzydeł oraz części nieotwieranych. W tego typu rozwiązaniach stosuje się specjalne okucia okienne, które gwarantują, że skrzydła przesuwają się względem siebie (lub nieotwieranych części)
bez najmniejszego oporu i z niebywałą lekkością. Dzięki temu ciężkie i duże skrzydła są bardzo lekkie i bez problemów mogą je przesunąć nawet dzieci.

Efekt uchylenia okna HST uzyskuje się zatrzymując skrzydło w dowolnym miejscu i opuszczając je za pomocą klamki.

System HST często nazywa się „niskoprogowym”, ponieważ cały próg można schować w posadzce. To bezpieczne rozwiązanie, gdy w domu obecne są dzieci, osoby niepełnosprawne czy osoby starsze.

Drzwi unoszono - przesuwne HST umożliwiają także zastosowanie przeszkleń narożnych, które powodują, że pomieszczenie otrzymuje bardzo dużo światła słonecznego.  Sprawdź system UltraGlide.

System HST - przeszleknie narożne

System HST - przeszleknie narożne 

System PSK

Otwierając okno w systemie PSK najpierw uchylamy i odsuwamy skrzydło, a następnie przesuwamy po szynie znajdującej się w prowadnicy w dolnej części ościeżnicy.

System przesuwny PSK – schematy otwierania

System przesuwny PSK – schematy otwierania

System przesuwny PSK – schematy otwierania

Uchylanie okien PSK odbywa się w identyczny sposób jak w oknach tradycyjnych, a obsługa tego systemu  jest bardzo prosta, pomimo sporych wymiarów i dużego ciężaru. Patio PSK ma prowadnice przykręcone do górnego i dolnego ramiaka ościeżnicy od czoła, dlatego nie ma  możliwości zastosowania niskiego progu.

Okno system PSK

Okno system PSK 

Dostępne są także okna PSK, w których skrzydła przesuwają się na wewnętrzną stronę ściany budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest otwarcie całego otworu okiennego. W tym przypadku szyny, które prowadzą mechanizm okuć, muszą być przymocowane do ramy okiennej i wewnętrznej powierzchni ściany budynku. Zaletą takiego rozwiązania jest przystępna cena i wysoka szczelność.

Balkon - system PSK

Balkon - system PSK

System PSK  jest  bardzo popularny wśród systemów okien przesuwnych, ze względu na  dobrą cenę. Dodatkowym atutem tego typu przeszklenia jest możliwość zamontowania skrzydła o szerokości do 1,6 m oraz uchylania go  podobnie jak w zwykłym oknie.

HST czy PSK  co wybrać ?

Wielkogabarytowe przeszklenia to rozwiązania nowoczesne, a co za tym idzie, oferujące konkretne udogodnienia.

Wybór pomiędzy przesuwnymi a otwieranymi drzwiami tarasowymi  jest dość oczywisty – drzwi przesuwne są wygodniejsze i praktyczniejsze. Jeśli jednak nie potrafimy wybrać pomiędzy konkretnym systemem HST a PSK, to należy się zastanowić jakimi przesłankami kierujemy się podczas decydowania o wyborze konstrukcji przesuwanej. 

Jeżeli pobudkami ekonomicznymi i finansowymi to oczywistym wyborem będzie PSK. Jeśli natomiast ważniejsze są dla nas właściwości użytkowe, a przede wszystkim komfort to bliżej będzie nam do rozwiązań HST.