BLOG

Duże przeszklenia - okna w nowoczesnych budynkach

  /   25.03.2020

Duże przeszklenia - okna w nowoczesnych budynkach

Panoramiczne, duże przeszklenia stały się popularnym rozwiązaniem wybieranym przez wiele osób, do nowoczesnych i luksusowych budynków, jak i tych o tradycyjnej architekturze. Coraz częściej przeszklone ściany spotkamy w restauracji, hotelu czy galerii handlowej.
Wielkim potencjałem szkła jest jego uniwersalność oraz ponadczasowość, która nadaje wyjątkowości wielu budynkom.

Duże przeszklenie

Duże przeszklenia to duże pomieszczenie

Przy wyborze tego typu okna deweloperzy, inwestorzy bądź klienci indywidualni kierują się wieloma korzyściami, natomiast jest jedna, który powtarza się bardzo często, a mianowicie - korzyść wynikająca z optycznego powiększenia pomieszczenia. To dzięki tak dużym przeszkleniom, mieszkanie wydaje się większe i przede wszystkim jaśniejsze.
Wykorzystując rozwiązanie kątowych drzwi przesuwnych Ultraglide, mamy możliwość otwarcia jeszcze większej powierzchni, co powoduje że wnętrze prezentuje się lekko i przestrzennie.

Energooszczędne drzwi przesuwne

Duże przeszklenia nie mogą być przyczyną utraty ciepła z pomieszczenia, należy więc pamiętać o kilku ważnych aspektach:
  • współczynnik przenikania ciepła (im niższy, tym mniejsza utrata ciepła), bardzo dobrym przykładem są drzwi przesuwne Aluplast HST gdzie przy wymiarach 3000x2000, potrójnej szybie oraz ciepłej ramce, współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw = 0.93 W/m2*K
  • grubość tafli, najczęściej stosowana jest tafla o grubości 4 mm, przy zastosowaniu ramki dystansowej o przekroju 16 mm. Przy takich wartościach, maksymalna powierzchni to 2,4 m², natomiast przy zastosowaniu tafli o grubości 6 mm, powierzchnia całkowita przeszklenia może osiągnąć nawet 6m².

W trakcie tworzenia projektu, ważne jest aby duże przeszklenia zostały zaaranżowane na stronę południową. Domy z tak usytuowanymi oknami pozyskują dużo więcej światła i ciepła słonecznego.

Natomiast to co zimą sprawia duży komfort, niestety latem może prowadzić do utrapienia, dlatego bardzo dobrym pomysłem na uniknięcie przegrzania się pomieszczenia jest zastosowanie żaluzji fasadowych, które latem utrudniają dostanie się promieni słonecznych do środka pomieszczenia (więce przeczytasz na naszym blogu - Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe - co wybrać?).

Sposoby otwierania systemów przesuwnych

Decydując się na zestawy okienne, należy również wziąć pod uwagę ich otwieranie. Głównie stosuje się drzwi przesuwne oraz podnoszono-przesuwne (zajrzyj do wpisu - Na taras i Na balkon - drzwi tarasowe). Ten typ drzwi umożliwia zaaranżowanie pomieszczenia na wiele sposobów, ponieważ podczas otwierania drzwi nie zajmują dodatkowej przestrzeni.

W budynkach komercyjnych bardzo często możemy spotkać się z oknami typu fix, czyli przeszkleniami, które się nie otwierają. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uzyskać jeszcze większą powierzchnię, pięknej szklanej tafli, a dobierając odpowiednio wąski profil okienny zwiększymy ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

Duże przeszklenia typu fix

Koszty dużych przeszkleń

Zalet jest wiele, zaczynając od tych związanych z estetyką, ponadczasowością oraz oryginalnością, kończąc na oszczędności energii, oświetleniu oraz optycznemu powiększeniu pomieszczenia.

Duże przeszklenia charakteryzują się wyższą ceną, niż tradycyjna okna, lecz wrażenie jakie zapewniają zdecydowanie rekompensują nam ten element. Pamiętajmy także, że na nieco wyższą cenę składa się kilka istotnych czynników:

  • bardzo wytrzymałe profile dobrej jakości;
  • pakiety szybowe o dobrych parametrach;
  • okucia umożliwiające komfortowe otwieranie oraz zamykanie skrzydeł okiennych, których waga czasami sięga kilkuset kilogramów.

Duże przeszklenia zdominowały serca inwestorów i architektów, łącząc w sobie ponadczasowe wzornictwo, nowoczesny wygląd oraz funkcjonalność.
W ofercie Aikon Distribution znajdziecie produkty, które doskonale dopasują się do indywidualnych projektów (w tym energooszczędnych) czy przedsięwzięć komercyjnych, które dzięki najlepszej jakości materiałów, podołają wysokim wymaganiom dzisiejszej nowatorskiej architektury.

Bezpieczeństwo dużych przeszkleń

Decydując się na wielkogabarytowe okna, należy zastanowić się nad bezpieczeństwem.
W przypadku tak dużych przeszkleń stosuje się szyby hartowane. Można również zastosować szyby laminowane, które wzmocnione są specjalną folią, dzięki czemu rozbita szyba się nie rozsypuje  (o szybach hartowanych więcej informacji znajdziesz we wpisie Bezpieczeństwo przede wszystkim - szyby bezpieczne lub na naszym kanale Youtube, gdzie testowaliśmy szyby hartowane).

Test rozbicia szyby – zobacz film