BLOG

Czy warto montować okiennice w Polsce?

  /   29.03.2017

Okiennice – funkcjonalność i elegancja     

     Okiennice – kiedyś spotykane tylko w szlacheckich dworkach,  wiejskich rezydencjach czy starych kamienicach. Współcześnie pamięta o nich tylko niewielka część południowej Europy, pozostałe regiony wybierają rolety lub żaluzje zewnętrzne. To duże niedocenienie, gdyż okiennice to nie tylko praktyczna opcja przesłonienia okna, ale również niebywale elegancki  i stylowy dodatek dla całego budynku.

    Funkcjonalność okiennic to przede wszystkich ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem w lecie oraz ograniczenie zimna i wiatru, wpadającego do pomieszczeń,  w okresie chłodniejszym. Różnorodność rozwiązań technicznych dotyczących montażu , sposobu otwierania a także materiału, z którego robione są okiennice, pozwala na dostosowanie tego elementu praktycznie do fasady każdego budynku: od nowoczesnych biurowców, po klasyczne domy jednorodzinne.

    Najłatwiej zamocować okiennice do ramy okna, wtedy przy ich zamknięciu całość chowa się w otworze okiennym, więc okiennica  jest mniej narażona na działanie deszczu czy wiatru. Okiennice możemy zamocować do ściany budynku – wtedy jednak trzeba pamiętać, żeby kołki mocujące były na tyle duże, by przeszły przez wszystkie warstwy ściany aż do elementów nośnych.

    Najschludniejszym sposobem zamontowania okiennic jest zastosowanie dodatkowej listwy wokół okna, na którym przymocujemy skrzydła okiennicy. 

    Elementem wpływającym na charakter okiennicy jest sposób otwierania. Jeśli planujemy zainwestować w klasykę to wybieramy najczęściej dwa rozwierne skrzydła. W sytuacji gdy rozpatrujemy okiennice na dużych przeszkleniach stosujemy np. harmonijkę lub skrzydła przesuwne –  tutaj stawiamy na nowoczesność i praktykę.

     Szyku i elegancji dodaje z pewnością materiał, z którego wykonana jest okiennica –  polecamy drewno, które może być pomalowane w dowolnym kolorze. Lżejsze i zarazem tańsze są okiennice z PVC lub aluminium – materiały wybierane najczęściej dla okiennic w budynkach przemysłowych lub biurowych.

       Na rynek co chwila są wprowadzane innowacje i udogodnienia. Ciekawym elementem są np. ruchome lamelki, które możemy ustawić pod odpowiednim kątem, tak by zapewnić interesującą nas ilość wpadającego światła. Innym świetnym pomysłem jest ruchomy fragment, górny lub dolny, więc chcąc wpuścić odrobinę świeżego powietrza nie musimy otwierać całej przesłony.

     Przy planowaniu przesłon zewnętrznych budynków pamiętajmy także o okiennicach. Pozwólmy im wrócić do łask i dawnej świetności, bo to elementy zarówno funkcjonalne jak i dekoracyjne.